Połączenie nowoczesnej bryły parterowej z dachem dwuspadowym to idealne rozwiązanie dla inwestorów posiadających niewielkie parcele, którzy także chcą swój dom wybudować sprawnie i ekonomicznie. Niemniej usatysfakcjonowani będą zwolennicy prostych i sprawdzonych rozwiązań, do których należy właśnie dwuspadowa konstrukcja dachu. Poziom trudności jej wykonania nie jest wysoki przy jednoczesnym zachowaniu wyjątkowej wytrzymałości. Ta prostota sprzyja też energooszczędności, bo im prostsza bryła i dach, tym mniejsze straty ciepła z uwagi na ograniczenie możliwości występowania mostków termicznych. Przedstawiamy Państwu trzy propozycje projektowe z kolekcji domów parterowych ARCHON+, które powstały z myślą o zapotrzebowaniu na niewielkie i ekonomiczne w eksploatacji domy jednorodzinne, zaprojektowane w duchu modernistycznym.
„Dom w lulo”
Tworząc projekty domów parterowych, stosujemy zasadę, by ich program użytkowy był czytelny i wyraźnie oddzielał część dzienną od strefy nocnej. Wzorcowym przykładem zastosowania się do tej zasady jest rozplanowanie „Domu w lulo”, który odpowiada metrażem komfortowemu mieszkaniu w kamienicy, czy bloku, a równocześnie daje możliwość odkrycia i poznania wszystkich zalet budynku wolno stojącego. Już analizując jego rzut, dostrzeżemy symetryczny podział na strefę nocną i dzienną, przy czym otwarty salon z jadalnią oraz wszystkie trzy sypialnie są tu płynnie połączone z ogrodem. W salonie oraz sypialni głównej przewidziano efektowne przeszklenia przesuwne. Tym samym pokoje powiększają się optycznie i są doskonale doświetlone, co dotyczy też kuchni, gdzie nad blatem rozciąga się okazałe narożne przeszklenie. Elewację „Domu w lulo” wyróżniają stylowo skontrastowane z bielą tynków drewniane okładziny, które od strony ogrodu oddzielają od siebie segmenty przeszkleń, dodając całości minimalistycznej urody.
„Dom w leszczynowcach 7 (G)”
Wrażenie idealnej równowagi wywołuje zaprojektowany z wyczuciem nowoczesnej harmonii „Dom w leszczynowcach 7 (G)”. To kolejny wariant bryły rozplanowanej tak, by przestrzenie wewnętrzna i zewnętrzna przenikały się i otwierały na siebie, zwłaszcza od najatrakcyjniejszej strony ogrodu, z którym skomunikowano salon i jadalnię za pomocą przesuwnych przeszkleń. Doskonale współgrają one z drewnianymi okładzinami i pergolą zdobiącą tarasową strefę relaksu, gdzie starczy miejsca zarówno na letnią jadalnię, jak i meble wypoczynkowe. Warto też zwrócić uwagę na kilka praktycznych udogodnień, które czynią dom szczególnie funkcjonalnym, jak choćby to, że największa z trzech sypialni ma własną garderobę, a uzupełnieniem kuchni jest niewielka spiżarnia z dyskretnym wejściem. Znakomicie rozwiązano jednostanowiskowy garaż, w którym miejsca na rowery sąsiadują bezpośrednio z wyjściem do ogrodu, co pozwala na bezkolizyjną komunikację. Ozdobą strefy wejściowej jest przedłużony okap dachu, wsparty na dwóch słupach tworzących nowoczesny wariant ganku.
„Dom w kosaćcach 2 (N)”
Marzenie o funkcjonalnym, gustownym domu, który będzie można swobodnie wpisać w dość niewielką parcelę, pomoże spełnić projekt „Domu kosaćcach 2 (N)” od pracowni ARCHON+. To idealny azyl dla rodziców z dzieckiem lub pary, która pragnie mieszkać w otoczeniu zieleni i często korzystać z ogrodu. Sprzyja temu rozplanowanie całości domu, bo aż dwie jego sypialnie mają wyjście na zewnątrz, dokąd mamy też dostęp z salonu i jadalni za sprawą rozległego przeszklenia przesuwnego. Czytelny układ pomieszczeń pozwala na bezkolizyjne użytkowanie strefy nocnej i dziennej. Nie brak też w programie użytkowym praktycznych udogodnień w postaci spiżarki przy kuchni, garderoby czy kotłowni z możliwością zaaranżowania pralni. Zarówno stylistyką wnętrza, jak i elewacji, rządzi tu minimalizm. Na jej kolorystykę składa się kompozycja jasnych tynków, antracytowej dachówki, drewnianych okładzin i szkła, przez co „Dom w kosaćcach 2 (N)” to idealny wybór dla wielbicieli minimalizmu i nowoczesnej architektury. Ozdobą strefy tarasowej jest ażurowa pergola, która obrośnięta winoroślą stworzy przepiękną zieloną ramę, dająca cień w upalne dni. Szczegółowe informacje o projektach dostępne są na www.archon.pl