Łóżeczka niemowlęce – przewodnik rodzica

Narodziny dziecka to przełomowe wydarzenie w życiu każdej rodziny. Przyjście na świat nowego członka familii często wymusza znaczne zmiany w życiu jego rodziców. Jedną z nich jest konieczność reorganizacji mieszania, w tym urządzenia pokoju dziecięcego. Niezbędnym jego elementem jest łóżeczko. Wbrew pozorom, jego wybór nie należy do najłatwiejszych. Jak wśród setek łóżeczek niemowlęcych dostępnych na rynku, znaleźć to właściwe? Jak wybrać właściwe łóżeczko dla swojego szkraba?

Jak wybrać właściwe łóżeczko dla niemowlaka?

Łóżeczko powinno być przede wszystkim solidne. Pamiętajmy, że w ciągu pierwszych miesięcy życia, aktywność ruchowa dziecka będzie szybko rosła. Niemowlę, które obecnie przesypia większą część doby, już wkrótce będzie się bawiło, siadało, czy próbowało wstać. Wybrane przez nas mebel musi być tak na tyle wytrzymały, by nie załamać się stale rosnącą wagą dziecka. Równie ważne jest bezpieczeństwo. Przeglądając łóżeczka niemowlęce, możemy od razu odrzucić wszystkie modele o wystających drzazgach, śrubach oraz ostrych krawędziach. Łóżeczka niemowlęce, ze względów estetycznych i konserwacyjnych (ochrona przed wilgocią), z reguły pokrywane są emalią lub lakierem. Koniecznie sprawdźmy, czy posiada on atest higieniczny. Istotną, choć często zaniedbywaną kwestią jest kolorystyka. Duża ilość bodźców nie służy dobremu snu. Unikajmy więc jaskrawych, krzyczących barw, mogących działać pobudzająco na szkraba. Postawmy raczej na matowe, stonowane kolory.

--- REKLAMA ---

Praktyczne rozwiązania

Zdecydowanie najpopularniejszym rodzajem łóżeczka niemowlęcego jest samodzielnie stojące. Nie jest to jednak jedyna opcja. O wiele wygodniejszym rozwiązaniem może okazać się dostawka. Łóżeczka niemowlęce tego typu odznaczają się skromnymi rozmiarami, dzięki którym możemy przyłożyć je do łóżka rodziców. Dostawki zapewniają więc malcowi zarówno bliskość rodzica, jak i niezbędną przestrzeń osobistą. Stanowią bezpieczną alternatywę dla wciąż popularnej praktyki dzielenia łóżka z dzieckiem. Niestety, kompaktowe gabaryty łóżeczka dostawnego sprawiają, że służy ono zwykle stosunkowo krótko. Większość dzieci ukończywszy pierwszy rok życia, jest już dla niego zbyt duża.

Jeśli nie uśmiechają nam się częste zmiany łóżka, pomyślmy o modelu z regulowaną wysokością materaca. Dzięki temu łóżko będzie rosnąć wraz z dzieckiem. Wybór właściwego łóżeczka dziecięcego może stanowić nie lada wyzwanie. Wystarczy jednak zachować zdrowy rozsądek i pamiętać o kilku podstawowych regułach, by uniknąć rozczarowań i przykrych niespodzianek.

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments