Cesarskie cięcie to zabieg chirurgiczny, który wykonuje się, gdy poród siłami natury jest niemożliwy. Polega na rozcięciu skóry nad spojeniem łonowym i przecięciu mięśni brzucha oraz macicy. Pozostawia po sobie niezbyt miłe wspomnienie w postaci blizny, która szpeci kobiecy brzuch i negatywnie wpływa na samopoczucie. Na szczęście współczesna medycyna estetyczna potrafi sobie poradzić z tą niechcianą pamiątką.
Jak zminimalizować wielkość blizny?
Zanim wytworzy się blizna, mija kilka tygodni. Warto tym czasie zadbać o właściwą higienę rany, aby po jej zagojeniu ślad był jak najmniejszy. Przez pierwsze 24 godziny po operacji miejsce chirurgicznej ingerencji osłania opatrunek. Nie wolno go zdejmować, gdyż zbierający się pod nim skrzep krwi stanowi naturalną ochronę rany. Przy myciu należy zachować szczególną ostrożność, aby nie zamoczyć opatrunku.
Po zdjęciu opatrunku zalecana jest szczególna dbałość o higienę rany i jej okolic. Kobieta powinna przemywać miejsce cięcia wodą i żelem do higieny intymnej trzy razy dziennie. Zamiast płynu do higieny intymnej można też użyć szarego mydła lub delikatnego mydełka dla dzieci. Do wycierania rany należy używać jednorazowych ręczników papierowych, gdyż bawełniane, nawet jeśli są świeżo wyprane, zawierają zbyt wiele bakterii. Aby zapewnić ranie prawidłowe gojenie powinno się nosić przewiewną, bawełnianą bieliznę nie uciskającą podbrzusza. Nie wolno zapominać o higienie intymnej i myciu rąk po każdej wizycie w toalecie.
Jak pozbyć się blizny – zabiegi laserowe
O wyglądzie blizny po cesarskim cięciu decyduje sporo czynników, jak chociażby umiejętności chirurga wykonującego cięcie, wiek kobiety, naturalna zdolność organizmu do regeneracji, a także odpowiednia pielęgnacja blizny. Kremy i maści potrafią w pewnym stopniu zmniejszyć widoczność szramy, jednak efekty ich działania nigdy nie dorównają profesjonalnym zabiegom medycyny estetycznej.
Chętnie używanym w gabinetach lekarskich narzędziem do usuwania blizn jest laser. Potrafi on usunąć wiele rodzajów śladów, od niewielkich, jak np. blizny potrądzikowe, po rozległe blizny pooperacyjne. Istotą działania lasera w przypadku usuwania blizn jest fototermoliza, czyli selektywne niszczenie tkanek uszkodzonej powierzchni skóry przy pomocy energii lasera. Tkanki ulegają przemodelowaniu, a wokół blizny powstaje sieć mikro uszkodzeń. Zdrowe komórki wokół tych uszkodzeń inicjują intensywny proces odbudowy skóry. Blizna mięknie, a jej kolor upodabnia się do koloru skóry. Najlepiej jest poddawać leczeniu blizny świeże, gdyż są one najbardziej podatne na leczenie.
Więcej informacji o laserowym usuwaniu blizn TUTAJ.
Laserowe zabiegi usuwania blizn nie należą do bolesnych. Pacjenci porównują pracę lasera do uczucia delikatnego uszczypnięcia lub pieczenia. Jest to metoda bezpieczna, gdyż nie ingeruje w organizm, a jedynie pobudza go do samodzielnej walki z niedoskonałościami.
Poród to wspaniała, godna uwiecznienia chwila w życiu każdej kobiety. Jednak szpecąca blizna nie musi nam o tym przypominać – znacznie lepszą pamiątką tego wydarzenia niech będzie zdrowy rozwój dziecka.
Artykuł przygotowany przy pomocy specjalistów z kliniki medycyny estetycznej Kwel-Med.