Zabieg medycyny estetycznej wykorzystujący laser frakcyjny CO2 jest w pełni bezpiecznym oraz satysfakcjonującym zabiegiem odmładzającym skórę, którego pierwsze efekty zauważyć można już po pierwszej sesji naświetlania. Jak przebiega proces laseroterapii frakcyjnej? Jakie są wskazania do przeprowadzenia zabiegów tego typu?
Terapia laserem frakcyjnym swoje lecznicze działanie zawdzięcza wymuszonemu procesowi restrukturyzacji skóry. Energia przekazywana w formie wiązek lasera wnika w skórę i jest pochłaniana przez cząsteczki wody. Podgrzane w ten sposób cząsteczki uszkadzają komórki, doprowadzając do ich obumierania. Ingerencja ta stymuluje procesy naprawcze skóry, w tym neokolagenezę – nowotworzenie kolagenu przez fibrocyty, zawarte w skórze właściwej. Regeneracja zachodzi w ciągu następnych 2-14 dni, a efektem jej jest jędrna i odmłodzona skóra.
Obsługą lasera może zajmować się jedynie wykwalifikowany w tym zakresie personel medyczny, a wiedza i precyzja są tutaj kluczowe przy optymalnej rekonwalescencji.
Na czym polega leczenie laserem frakcyjnym?
Nazwa „laser frakcyjny” pochodzi od ang. słowa fractional – „ułamkowy, niecałkowity”. Terapia zatem polega na niepełnym poddawaniu fragmentów skóry mocą wiązek lasera. Zostaje naruszone jedynie 20 do 30 procent naświetlanej tkanki, skutkując krótkim czasem odnowy oraz zminimalizowanym ryzykiem wystąpienia powikłań. Emitowane światło lasera o odpowiedniej długości fal zostaje pochłonięte przez cząsteczki wody, zawartej w tkankach skóry, skutkując natychmiastowym podgrzaniem i nekrozą komórek. Jego działanie nie powoduje zniszczenia całej skóry, lecz formowania się w niej rozproszonych mikrokolumn. Cały proces pobudza mechanizmy odnowy skóry w nienaruszonych laserem sferach. Bardzo ważnym dla jej regeneracji mechanizmem jest wspomniana wcześniej neokolageneza.
Głównym powodem starzenia się skóry jest zmniejszenie aktywności fibrocytów, tworzących substancję międzykomórkową. Kolagen wraz z elastyną i kwasem hialuronowym jest jej głównym białkowym składnikiem, tworząc rusztowanie dla tkanek. Ich duża zawartość jest odpowiedzialna za zwiększenie jędrności skóry, w wyniku zatrzymywania się w niej wody oraz zwiększenia spoistości i odporności na rozciąganie.
Rodzaje laserów frakcyjnych
Wyróżniamy dwa rodzaje laserów frakcyjnych: ablacyjne i nieablacyjne. W metodzie ablacyjnej mamy do czynienia do „odparowywania” (ablacji) powierzchni skóry. Laser jest w niej mocniejszy, przez co terapia jest bardziej agresywna. Zaletą zabiegów z użyciem lasera frakcyjnego jest wyraźny i szybki efekt liftingu, niestety pociąga to za sobą nieco dłuższy okres rekonwalescencji.
Podczas terapii nieablacyjnym laserem frakcyjnym, komórki tkanek skóry są jedynie podgrzewane, a co za tym idzie, notuje się niższą efektywność terapii. W porównaniu do metody wykorzystującej laser frakcyjny ablacyjny, do osiągnięcia pożądanego efektu końcowego potrzebna jest większa liczba zabiegów. Terapia laserem frakcyjnym nieablacyjnym jest mniej inwazyjna – zaletą przemawiającą za tą metodą jest więc szybsza rekonwalescencja.
Jak wygląda terapia?
Celem zapewnienia komfortu, na miejsce, na którym dokonujemy zabiegu, nakładany jest krem znieczulający. Po ok. 30 minutach działania kremu, skóra zostaje oczyszczona oraz odkażona. Tak przygotowaną skórę poddajemy działaniu laserowemu.
Po zakończonym zabiegu skóra twarzy i dekoltu staje się czerwona i opuchnięta, pacjentka odczuwać może lekki ból i dyskomfort. Aby przywrócić komfort skóry po zabiegu, leczone miejsce ochładza się przez kilkanaście minut po naświetlaniu. Na skórę poddaną zabiegowi zastosować można również maść Solcoseryl. Zaleca się stosowanie okładów chłodzących również po powrocie pacjenta do domu.
“Złuszczanie się skóry oraz jej regeneracja zachodzi w ciągu 4-8 dni od daty zabiegu. Pełna regeneracja osiągana jest zazwyczaj po około 30 dniach, dlatego w przypadku serii zabiegów zalecane są 6 tygodniowe przerwy między kolejnymi wizytami” – wyjaśnia dr Łukasz Bełza z wrocławskiej kliniki medycyny estetycznej i ginekologii plastycznej Nowa Estetyka.
Nie są wymagane żadne specjalne przygotowania przed terapią laserem frakcyjnym. Ilość zabiegów oraz rodzaj lasera zostaną ustalone podczas konsultacji z lekarzem medycyny estetycznej.
Do kogo skierowana jest terapia laserem frakcyjnym?
Pacjentki doceniają zabiegi, których efekty są widoczne od razu – dlatego zabiegi wykonywane laserem frakcyjnym CO2 są tak popularne, a satysfakcja zawsze osiągana. Efekty leczenia widać już po pierwszym naświetlaniu.
Jest to dobra alternatywa dla kremów liftingujących, wypełniaczy lub innych środków maskujących efekty fotostarzenia, gdyż w tym przypadku, zamierzony efekt osiągamy dzięki naturalnie produkowanemu przez naszą skórę kolagenowi. Jednak terapia jest skierowana nie tylko dla tych, którzy chcą poprawić kondycję swojej skóry, lecz również dla osób chcących wyleczyć wszelkie nabyte lub wrodzone niedoskonałości, takie jak:
- blizny:
- potrądzikowe
- pooparzeniowe
- pooperacyjne
- pourazowe
- przerosłe i keloidy
- rozstępy
- przebarwienia (plamy starcze, niejednolity kolor skóry, cienie wokół oczu)
Przeciwskazania:
- aktywna choroba skóry
- leki anty-depresyjne
- izotretynoiny
- tendencje do nieprawidłowego gojenia, bliznowca
Laser frakcyjny ablacyjny czy nieablacyjny – który powinnaś wybrać?
Laser frakcyjny ablacyjny zalecany jest kobietom liczącym na szybki i pewny efekt. Należy pamiętać, że ablacja, czyli „odparowywanie” powierzchni skóry, wydłuża okres rekonwalescencji. Po naświetlaniu twarz jest czerwona, pojawia się również obrzęk.
Zalecane jest, aby pierwsze parę dni po zabiegu spędzić w domu, celem jak najmniejszej ekspozycji na promienie UV dla jak najefektywniejszego procesu gojenia się skóry. Dlatego też, podczas planowania wizyty, należy uwzględnić około sześć dni rekonwalescencji. Zaletami naświetlania laserem ablacyjnym, w porównaniu do nieablacyjnego, są: mniejsza liczba wizyt, celem osiągnięcia zamierzonego efektu oraz pewność otrzymania oczekiwanego rezultatu.
Laser frakcyjny nieablacyjny jest zalecany dla kobiet, które nie mogą pozwolić sobie na dłuższą chwilę odpoczynku w domu. Różnica w działaniu lasera polega na, jak nazwa wskazuje, braku ablacji. Komórki tkanek są gwałtownie podgrzewane, jednak nie zachodzi ich obumieranie. Zaletą terapii jest krótszy czas rekonwalescencji, lecz jej wadą jest zwiększenie ilości wymaganych zabiegów, celem osiągnięcia oczekiwanego efektu. Rezultaty pojawiają się progresywnie, wraz z każdą wizytą.
Artykuł przygotowany we współpracy z kliniką medycyny estetycznej i ginekologii plastycznej Nowa Estetyka we Wrocławiu: http://www.nowaestetyka.pl