Kieszonkowe dla nastolatków – ile dać?

Dzieci szybko dorastają. Nawet nie zauważyliśmy, kiedy z przedszkolaków zmieniły się w nastolatków. Staramy się zaspokoić ich wszystkie potrzeby. Często przychodzi taki moment w życiu rodzica, w którym zastanawiamy się, czy dawać kieszonkowe? A jeżeli tak, to jaką kwotę? O tym wszystkim przeczytacie w naszym krótkim poradniku.

Kieszonkowe dla nastolatka – dobre rozwiązanie? 

Kieszonkowe ma liczne grono zarówno przeciwników, jak i zwolenników. Jakie argumenty przemawiają za negatywną stroną kieszonkowego? Najczęściej rodzice uważają, że skoro  dziecko ma wszystko, czego zapragnie to, po co mu dodatkowe pieniądze? Pojawia się również obawa, że otrzymane fundusze zostaną przeznaczone na nieodpowiedni cel. Obrońcy kieszonkowego przekonują jednak, że w ten sposób możemy nauczyć nastolatka zarządzania finansami. Przede wszystkim dorastający człowiek doceni wartość pieniądza i nauczy się, jak zarządzać własnym budżetem. Ta umiejętność jest tak samo ważna i przydatna w dorosłym życiu, jak umiejętność pisania i czytania.

 

Zarządzanie pieniędzmi i nauka oszczędności – tylko w praktyce!

Rodzice często pytają: jak nauczyć dziecko gospodarowania posiadanym budżetem i umiejętności oszczędzania? Tylko w praktyce, a kieszonkowe jest tego dobrym przykładem. Jak uczyliśmy się czytać? Składanie literek, sylab, czytanie całych wyrazów… Dopiero po tym przeczytaliśmy pierwszy tekst płynnie. Tak samo postępujmy z pieniędzmi: pokażmy dzieciom ich wartość i pozwólmy im nauczyć się nimi zarządzać. Oczywiście pod naszym czujnym okiem.  Boimy się, że nastolatek będzie wydawał pieniądze na zbędne rzeczy? Może się tak zdarzyć, ale jeśli będziemy mieli nad tym kontrolę, będziemy mogli zareagować odpowiednio wcześnie. Pamiętajmy też, że to, co dla nas może wydawać się niepotrzebne, dla naszego dziecka może być niezwykle ważne. Nie zabraniajmy mu podejmować samodzielnych decyzji. Przecież lepiej, jak taką lekcję przejdzie na etapie młodości i na małych kwotach, niż zacznie popełniać błędy finansowe w dorosłym życiu.

 

Ile dawać?

To trudne pytanie, niemające jednoznacznej odpowiedzi, ale wielkość kieszonkowego powinna być uzależniona od kilku czynników:

  • Przeznaczenie kieszonkowego – warto porozmawiać z nastolatkiem i dowiedzieć się, na jakie cele chciałby przeznaczyć kieszonkowe. Małe przyjemności? Wyjścia z przyjaciółmi? A może wydatki związane z rozwojem pasji naszego dziecka? Kwota kieszonkowego powinna być do tego dostosowana;
  • Możliwości finansowe rodziców – powinniśmy przeanalizować nasz budżet domowy i zastanowić się, jaką kwotę możemy przeznaczyć na ten cel.

Przy wyliczeniu wielkości kieszonkowego można zastosować zasadę wieku i płacenia za każdy rok życia 1 lub 2 zł tygodniowo. 12-latek będzie otrzymywał od 12 do 24 zł tygodniowo, a 18-latek od 18 do 36 zł tygodniowo. Konieczne jest wspólne ustalenie z dzieckiem częstotliwości (co tydzień, co miesiąc) i dnia wypłaty. Zawsze wypłacajmy „pensję” w umówionym terminie. To również nauczy nasze dziecko odpowiedzialności. Będzie doskonale wiedziało, kiedy dostanie następne kieszonkowe i nauczy się gospodarować pieniędzmi tak, żeby wystarczyło do następnej wypłaty.

 

Większy

Może się tak zdarzyć, że kwota kieszonkowego znacznie przewyższy nasze możliwości finansowe. Jeśli nasze dziecko jedzie na obóz sportowy czy kolonie, chcielibyśmy podarować dziecku większą gotówkę, żeby pieniędzy nie zabrakło podczas wyjazdu. Co zrobić w takiej sytuacji? Rozwiązaniem może być szybka pożyczka(czytaj więcej na https://proficredit.pl/szybka-pozyczka/). Jej dużą zaletą jest możliwość spłaty w ratach, dzięki czemu nie musi się to wiązać z dużymi ograniczenia. Szybka pożyczka może być pomocna, jeśli szybko potrzebujemy dodatkowych pieniędzy. Często środki na naszym koncie mogą być już tego samego dnia, w którym złożymy wniosek o pożyczkę. Jednak szybka  pożyczka będzie musiała zostać w przyszłości spłacona. Z tego względu podejdźmy do tego odpowiedzialnie i zanim zdecydujemy się na zaciągnięcie zobowiązania finansowego, zastanówmy się, czy możemy sobie na to pozwolić.

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments