Pachnący, czarny napój uwielbiany na całym świecie. Niektórzy nie wyobrażają sobie dnia bez filiżanki kawy, inni raczą się nią od czasu do czasu. Masz swój ulubiony gatunek i sposób podawania kawy? Wiesz jaki jest najbardziej popularny na świecie?
Gatunki kawy na świecie
Na smak kawy ma wpływ wiele czynników, od tego czy będzie mocniej czy delikatniej zmielona, długości procesu palenia kawy i przede wszystkim od gatunku i jej uprawy. Klimat w jakim kawa dojrzewa, sposób zbierania ziaren również są ważne.
Arabika jest najpopularniejszą odmianą kawy na świecie. Pochodzi z Etiopii, a hodowana jest w Afryce i Azji. Upodobała sobie klimat tropikalny i rośnie jedynie powyżej 900 m n.p.m.. Arabika to około 70 % rynku kawy na świecie, Robusta – drugi najpopularniejszy gatunek, to zaledwie 30%. Robusta jest mniej ceniona na świecie ze względu na mniejsze wymagania klimatyczne względem uprawy. Ma mocniejszy, bardziej wyrazisty, gorzkawy smak. Często jest używana do produkcji kawy rozpuszczalnej.
Smakosze mogą odnaleźć dość rzadkie gatunki takie jak C. Liberica i C. Excela. Ogólnie na świecie produkcja kawy jest szacowana na 8 milionów ton ziaren rocznie.
Zazwyczaj w sklepie dostaniemy mieszanki kawy, złożone w różnej proporcji z Robusty i Arabiki. Im więcej tej drugiej, tym kawa droższa, a jednocześnie smaczniejsza. Najlepszym rodzajem kawy jest ta kupiona w ziarnach i zmielona samodzielnie, wyższa cena gwarantuje tym samym wyższą jakość. Zmielone i zapakowane kawy dostępne w sklepach nie należą do wykwintnych, z najmniej wartościowych ziaren zazwyczaj produkowane są kawy rozpuszczalne.
Jak podawać kawę?
Sposobów podawania kawy jest tysiące. Jedni lubią ją z mlekiem, przyprawami takimi jak cynamon, kardamon czy wanilia. Inni wolą czarną bez żadnych dodatków. Włosi opracowali znane i cenione na świecie rodzaje kawy.
Espresso to mocna, czarna kawa, przyrządzona w ekspresie ciśnieniowym, podstawa wielu innych rodzajów kaw. Americano, czyli espresso z podwójną porcją wrzątku, cappuccino jest połączeniem espresso ze spienionym mlekiem. Mocha to kawa espresso z mlekiem o smaku czekoladowym. Bardzo ciekawie smakują kawy w połączeniu z różnymi alkoholami np. kawa po irlandzku składa się z espresso, whisky, brązowego cukru i bitej śmietany. Frappe to odmiana kawy mrożonej, zazwyczaj podawana z mlekiem i kruszonym lodem, idealna na gorące, lenie wieczory.
W Polsce bardzo często pita jest kawa po turecku, czyli zalewana wrzątkiem, z dodatkiem mleka i cukru lub przypraw. W lecie można spotkać kawy podawane z gałkami lodów, czy dużym kleksem bitej śmietany, która równoważ gorzki smak kawy.
Kawa tylko do picia?
Picie różnych rodzajów kawy nie ma jedynie walorów smakowych, ale również zdrowotne. W zmielonych ziarnach kawy możemy znaleźć dużo dobroczynnych dla zdrowia składników: sole mineralne potasu i magnezu, kwasy chininowy, chlorogenowy, kawowy, witaminę PP, rozpuszczalny błonnik i kofeinę.
Kawa pobudza, dzięki kofeinie, która stymuluje korę mózgową i cały układ nerwowy. Ale również zmniejsza zmęczenie, odpręża i wprawia w lepszy nastrój. Aromat kawy wyostrza zmysły, a wypicie naparu przed zaplanowaną aktywnością fizyczną może zredukować ból do 50% i pozwala na dłuższe ćwiczenia. Wpływa także pozytywnie na układ trawienny i moczowy.
Kawa pita z umiarem może być bardzo pozytywnym rytuałem, który niesie korzyść nie tylko dla zdrowia organizmu, ale również odpręża i pozwala na chwilę zatrzymania się w gąszczu obowiązków, co pozytywnie wpływa na samopoczucie. Pyszna filiżanka aromatycznej kawy, książka i zdrowa przekąska to idealny pomysł na przerwę w ciągu dnia.