Dbając o zdrowie swoich czworonogów, chcemy dostarczać im pokarm jak najlepszej jakości. Wybór karm, zarówno mokrych, jak i suchych jest naprawdę ogromny. Istnieje jednak dość szeroka grupa produktów, które pomimo rozpoznawalności i dużej popularności, nie do końca służy naszym pupilom, powodując przykładowo różnego rodzaju alergie i nietolerancje pokarmowe. I tutaj pojawia się kwestia zbóż w karmach dla psa. Jaka jest ich rola? I czy faktycznie karmy bez dodatku zbóż są wyborem najlepszym z możliwych?
Zboże w żywieniu psa
Dzisiaj o żywieniu psa wiemy więcej niż kiedykolwiek wcześniej, chociaż wiedza na ten temat nadal nie jest tak szeroko rozpowszechniona, jak powinna być. Nadal istnieje wiele mitów i przekłamań, które niestety przyczyniają się do problemów trawiennych czworonogów. Jednym z nich jest kwestia zboża i ogólnie węglowodanów w psiej diecie, co przekłada się na to, jaką rolę odgrywa karma bezzbożowa dla psa. Dzisiaj naukowcy już udowodnili, że zdrowa psia dieta powinna składać się przede wszystkim z białka, a następnie tłuszczy i dopiero na końcu z węglowodanów.
Jak wiadomo skład zboża to przede wszystkim węglowodany, a te z kolei nie są zbyt dobrze przyswajane przez psi organizm. Wynika to przede wszystkim z braku amylazy ślinowej u psów – enzymu trawiennego rozkładającego wstępnie węglowodany jeszcze w trakcie ich przeżuwania. Tym samym sam proces trawienia zbóż już na dzień dobry jest w przypadku psa trudniejszy. Oczywiście nie jest tak, że pies nie potrzebuje wcale węglowodanów. Jednak nie powinno być ich więcej w psiej diecie niż 7 procent. W innym przypadku pies może mieć problemy z trawieniem, cierpieć na alergie pokarmowe oraz nadwagę.
Karma bezzbożowa dla psa
Wśród olbrzymiej oferty karm dla psów znajdują się produkty o różnej zawartości węglowodanów – w tym również karmy bezzbożowe dla psa, które składają się praktycznie ze składników mięsnych oraz owoców, warzyw czy ewentualnie przypraw i naturalnych składników odżywczych, które są dla psów lekkostrawne i stanowią bezpieczny element diety. Zawartość węglowodanów w karmach bezzbożowych jest niska, dzięki czemu są one dla czworonogów lekkostrawne.
Ponadto karmy pozbawione zbóż to bardzo często produkty wysokiej jakości, w których nie znajdziemy też żadnych:
- sztucznych konserwantów
- chemicznych polepszaczy smaków
- substancji słodzących
- sztucznych barwników
- kukurydzy czy soi (również ciężkostrawnych dla psa)
Przy czym wybierając zdrowe karmy dla psa, warto stawiać na produkty o dużej zawartości mięsa – minimum 50-70 procent. Jeśli nasz pies ma delikatny układ pokarmowy, to dobrym wyjściem będą również karmy monobiałkowe, czyli takie, w których znajduje się tylko jeden rodzaj białka.
Co robi zboże w karmie dla psa?
Skoro wiadomo, że duża ilość zbóż i węglowodanów w karmach nie sprzyja zdrowiu psów, to dlaczego w niektórych karmach jest ich aż tak dużo? Niestety wszystkiemu winna jest optymalizacja produkcji i dostarczenie karmy, która jest jak najtańsza z punktu widzenia procesu stricte wytwórczego. Zboża w takiej sytuacji pełnią funkcję tanich wypełniaczy, które po prostu mają zastąpić droższe mięso.