Jakie formalności należy spełnić odbierając nowe mieszkanie od dewelopera?

Czas oczekiwania na wybudowanie wymarzonych czterech kątów z reguły dłuży się w nieskończoność i niejednokrotnie chcemy jak najszybciej odebrać klucze do mieszkania i zapomnieć o długich miesiącach wyczekiwania. Tymczasem od odebrania kluczy dzieli nas jeszcze kilka procedur, których należy bezwzględnie dopełnić.

Odbiór techniczny mieszkania — na co zwrócić uwagę?

Do jednej z ostatnich formalności przy odbiorze mieszkania od dewelopera należy dokonanie odbioru technicznego mieszkania zakończonego spisaniem protokołu. Wydawałoby się, że to tylko drobiazg, jednak jest to najważniejszy, tuż po umowie, element, do którego dobrze jest przygotować się ze szczególną starannością.

Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, bez wątpienia przyda się tu choćby podstawowa wiedza z zakresu budownictwa. Jeśli jednak zupełnie nie znamy się na tej tematyce, warto sięgnąć po pomoc znajomego fachowca, lub firmy specjalizującej się w odbiorach technicznych.

Zanim podpiszemy protokół zdawczo-odbiorczy, najpierw sprawdzamy standard i staranność wykonania mieszkania, który powinien być zgodny z danymi zawartymi w umowie. Na odbiór techniczny mieszkania warto umówić się nie wieczorem, a w ciągu dnia, aby w świetle dziennym dokładnie ocenić jakość wykonanych prac. Należy zabrać z sobą poziomicę, kątownik budowlany, oraz metrówkę lub dalmierz laserowy.

Pierwszej weryfikacji podlegają: układ pomieszczeń, wymiary ścian, wykonanie dylatacji. Elementy te powinny być zgodne z tym, co zawiera projekt mieszkania. Następnie przy pomocy poziomicy sprawdzamy odchylenia powierzchni podłóg, ścian i sufitów, oceniając przy okazji jakość wykonanych tynków i okładziny podłogowej. Tynki powinny być wolne od dużych pęknięć, zacieków, odparzeń, pęcherzy i nalotów.

Niezmiernie ważne jest sprawdzenie kątów prostych w pomieszczeniach za pomocą kątownika budowlanego, ponieważ każde odchylenie spowoduje powstanie nieestetycznych szpar pomiędzy nierówną płaszczyzną a meblami. Dokładnie oceńmy prawidłowość montażu sanitariatów, odpływów i rur w kuchni i łazience. Na koniec sprawdzamy rozmieszczenie, jakość i ilość gniazdek elektrycznych, włączników, oraz okien i drzwi. Warto zwrócić uwagę na wysoką jakość wykonania, rodzaj użytych materiałów, oraz szczelność okien i drzwi.

Protokół zdawczo-odbiorczy

Każdą nieścisłość lub niewystarczającą staranność wykonania prac ujmujemy w protokole zdawczo-odbiorczym. Wykonanie protokołu należy do formalności przy odbiorze mieszkania od dewelopera, której nie można pominąć. Podczas oględzin mieszkania wymagana jest obecność zarówno kupca, jak i dewelopera, lub jego przedstawiciela.

Dewelopera obowiązuje termin 14 dni od daty sporządzenia protokołu, aby dostarczyć klientowi oświadczenie o uznaniu wad. Jeśli deweloper uzna wady i usterki, powinien usunąć je w terminie do 30 dni od podpisania przez obie strony protokołu. Najczęściej klucze do mieszkania otrzymujemy dopiero po wykonaniu naprawy zgłoszonych przez nas usterek. Jest to korzystne rozwiązanie, ponieważ unikamy tym samym jednoczesnego zamieszkiwania i naprawiania w tym czasie nierzadko poważnych wad i niedociągnięć wpływających na komfort użytkowania nieruchomości.

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments