Pracując przy biurku kilka godzin dziennie, bardzo ważna jest ergonomia naszej pracy, czyli zwracanie uwagi na naszą postawę siedzącą i postawę, jaką przyjmujemy przy biurku.
Ergonomia miejsca pracy
Dobrze dobrane, ergonomiczne biurko musi oferować optymalne warunki pracy. Minimalne wymiary to 80 cm głębokości i 120 cm szerokości, ale jeśli do pokoju lub biura zmieści się tylko większy model, warto skorzystać z szerszego biurka. Kolejną ważną kwestią jest wysokość blatu czy możliwość ustawienia tego parametru.
Zagrożenia płynące z pracy siedzącej
Osoby, które nigdy nie pracowały przy biurku, nie są świadome problemów związanych z tego typu pracą. W niektórych środowiskach jest nawet uważany za wyjątkowo lekki. Niestety, wbrew powszechnemu przekonaniu, siedzenie przed komputerem przez długi czas dodatkowo ma bardzo niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Siedzący tryb życia jest jedną z przyczyn wielu chorób cywilizacyjnych. Siedząc przy biurku przez osiem godzin lub nawet dłużej, będziemy cierpieć na następujące schorzenia: otyłość, zmęczenie, bóle pleców, uszkodzenie mięśni, nadciśnienie, wysoki poziom cholesterolu, cukrzycę i choroby serca.
Jak zaprojektować kącik biurowy
Projektując kącik biurowy lub cały gabinet, warto również pomyśleć o biurkach z regulowanym blatem. Ta opcja pozwala dostosować położenie blatu do wzrostu i komfortu użytkownika. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, zwłaszcza gdy biurka o standardowej wysokości są niewygodne ze względu na ich specyficzną wysokość. Biurko podnoszone doskonale sprawdzi się również dla osób o różnym wzroście.
Jak wybrać najlepsze biurko podnoszone?
Kupując biurko do pracy na stojąco, najpierw zwróć uwagę na jego parametry. W tym przypadku ważny jest rozmiar blatu, jego szerokość i głębokość powinna odpowiadać naszym potrzebom i pracy, jaką wykonujemy. Dodatkowo powinniśmy również pamiętać o maksymalnej wysokości, jaką można osiągnąć po podniesieniu mebla. Bardzo ważny jest również rodzaj mechanizmu podnoszącego. Obecnie bez problemu możemy kupić zarówno biurko ręczne, jak i regulowane elektrycznie. Te ostatnie są jednak znacznie wygodniejsze, ponieważ ustawieniami można wygodnie sterować za pomocą pilota lub przycisków. Niewątpliwą zaletą tego regulowanego blatu jest możliwość pracy na stojąco. Wymaga to zmiany nawyków, ale jest to rozwiązanie, które pozwala nam pracować wydajniej i pozwolić naszemu kręgosłupowi odpocząć. Nie mówimy tu o pracy stojącej przez 8 godzin, ale o małych zmianach. Czasami jednak, pisząc ważne e-maile lub kończąc ważne prezentacje, warto choćby kilka minut popracować wykorzystując biurko do pracy na stojąco.