Jaka muszla klozetowa jest lepsza — stojąca czy podwieszana?

Wyposażenie łazienkowe powinno być trwałe — tak, aby służyło ci przez wiele lat. Dodatkowo musi być komfortowe w użytkowaniu i dopasowane do wystroju mieszkania. W tym artykule dowiesz się, na co zwrócić uwagę, by te cechy zostały spełnione i jak nie pogubić się w szerokiej ofercie sklepów i nie żałować swoich zakupów.

Przed zakupem wyposażenia łazienkowego odpowiedz na te pytania

Wyposażenie łazienkowe to zakup, którego większość ludzi dokonuje tylko raz w życiu. Dlatego ważne, aby nie był spontaniczny, a dobrze przemyślany i poprzedzony analizą. Przed wyjściem do sklepu albo przejrzeniem ofert internetowych odpowiedz na poniższe pytania. Dzięki temu sprecyzujesz swoje oczekiwania i dowiesz się, który produkt najlepiej się z nimi pokrywa.

--- REKLAMA ---

Jaki masz budżet?

Wykańczanie pomieszczeń wiąże się dużymi kosztami. Jeżeli twój budżet coraz bardziej się zacieśnia, dobrym rozwiązaniem będzie kompaktowa (stojącą) muszla klozetowa z home100.pl. Jej cena jest z reguły niższa od sedesu podwieszanego, a dodatkowo nie wymaga zakupu dodatkowych części, takich jak stelaż do montażu. Wystarczy, że skorzystasz z podstawowych narzędzi, które najczęściej i tak są dołączone do produktu.

Zależy ci na samodzielnym montażu?

Jeżeli nie przewidujesz zatrudnienia fachowców i nie jesteś zaawansowanym majsterkowiczem, lepiej zdecyduj się na stojącą muszlę klozetową. Ta podwieszana wymaga kucia ściany, montażu stelażu i spłuczki do zabudowy. Stojącą misę wc zazwyczaj przymocowuje się do posadzki za pomocą śrub. 

Lubisz nowoczesne wnętrza czy stawiasz na klasykę?

Podwieszana muszla wygląda nowocześnie i estetycznie. Zabudowany w ścianie stelaż, do którego jest przymocowana,  sprawia, że wszystkie łączenia i rury są niewidoczne. Niezauważalny jest również zbiornik na wodę (w przeciwieństwie do misy stojącej). Taka konstrukcja ułatwia również sprzątanie w łazience — spłuczka się nie kurzy, bo praktycznie nie wystaje ze ściany, ułatwiony jest też dostęp do podłogi pod sedesem. 

Wiele osób obawia się, że wybierając stelaż podtynkowy, narazi się na wysokie koszta związane z kuciem ściany, zdejmowaniem i ponownym przyklejaniem płytek, w przypadku awarii systemu spłukującego. Jednak naprawa w tym przypadku jest bardzo prosta — wystarczy zdjąć przycisk spłuczki, aby mieć dostęp do całego mechanizmu. 

Dodatkowe elementy, które należy dokupić do muszli klozetowej

Po wybraniu miski wc dopasuj do niej niezbędne akcesoria. To przede wszystkim spłuczka, przyciski spłukujące i deska klozetowa. 

Przyciski spłukujące

Najbardziej ekologiczne i oszczędne są przyciski z funkcją stop. Naciskając je raz, uruchamiasz spłukiwanie, naciskając dwa razy — zatrzymujesz. Dzięki temu zużywasz tylko tyle wody, ile potrzebujesz. 

Przyciski zapewniające najwyższy poziom higieny to te elektryczne. Do ich uruchomienia wystarczy ruch ręką  — nie wymagają dotykania, co ogranicza rozprzestrzenianie zarazków w łazience.

Deska klozetowa

Deska klozetowa kojarzy ci się tylko z opływowym kształtem i białym kolorem? Obecnie ich wybór jest bardzo szeroki. Występują w wielu barwach (znajdziesz nawet fioletowe czy czarne!). Dostępne są również deski kwadratowe. 

Zwróć również uwagę na to, by klapa sedesowa była funkcjonalna — nie zniszczyła muszli wc ani nie narobiła hałasu, kiedy wymsknie ci się z rąk podczas zamykania. Rozwiązaniem, które ci to zapewni, jest zamontowanie deski wolnoopadającej. Zdecyduj się na nią jeżeli masz małe dzieci — ucząc się korzystania z toalety, nie przytrzasną sobie palców.

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments