Jak wybrać najlepszy Internet dla całej rodziny? Czy to w ogóle możliwe?

Wybór rodzaju łącza internetowego, a także szybkości transferu danych jest bardzo istotny w dzisiejszych czasach. Im więcej osób korzysta z sieci jednocześnie, tym bardziej jest ona obciążona. Zatem dziś zastanowimy się, jak wybrać najlepszy Internet dla całej rodziny.

Po pierwsze: zastanów się nad Ty i Twoje dzieci robicie w sieci

Jak wiadomo korzystając z Internetu można przeglądać pocztę elektroniczną i pisać wiadomości czy korzystać z przeglądarki internetowej, różnorakich stron i portali. W przypadku korzystania ze Skype wymagania co do szybkości transmisji danych będą większe. Podobnie rzecz ma się z graniem w gry komputerowe. Dlatego rozważając wybór rodzaju łącza, a także szybkości Internetu trzeba wziąć pod uwagę w jakich celach najczęściej się z niego korzysta. Na pewno, jeśli pracujesz przez Internet będziesz potrzebować dość szybkiego łącza, co przyda Ci się zwłaszcza wtedy, gdy sieć będzie przeciążona. Oczywiście na znaczne przeciążenie danej strony nie ma rady, gdyż na jej ładowanie ma wpływ szereg innych czynników, takich jak rodzaj serwera na jakim działa, a także jej konstrukcja. Trzeba również zwrócić uwagę na fakt, że streaming wymaga szybkiego łącza, aby przy normalnym obciążeniu sieci nie powstawały stopklatki czy zaburzenia w odbiorze obrazu. Korzystanie z telewizyjnych platform internetowych typu VOD jest najlepszym przykładem, jak istotna jest szybkość łącza.

Po drugie: weź pod uwagę czy korzystacie z sieci jednocześnie czy na zmianę

Kolejną kwestię stanowi obciążenie sieci domowej. Istotne znaczenie ma fakt, ile urządzeń jednocześnie podłączonych jest do Internetu. W ramach Wi-Fi może działać ich bardzo wiele, niemniej jednak trzeba pamiętać, że maksymalna szybkość transferu danych jest wtedy dzielona na te urządzenia. Zatem jeśli Ty oglądasz VOD, a Twój syn w tym samym czasie chce grać w gry online, to nie pozostaje nic innego, jak zainwestować w bardzo szybki Internet. W takiej sytuacji potrzebne będzie minimum 100 Mb/s, zwłaszcza jeśli Twoja córka czy żona jednocześnie korzystają jeszcze z Youtube. Na szybkość transmisji danych wpływ może mieć również odległość od routera. Jeśli dzielą Cię od niego drzwi i ściana, to na pewno szybkość będzie niższa niż maksymalna, a jeśli kilka osób korzysta jednocześnie, to sieć może być obciążona. Jeśli korzystacie z Internetu na zmianę, to nie ma problemu. Wtedy może wystarczyć Wam nawet niższy przesył danych.

Po trzecie: wybierz pakiet dostosowany do potrzeb Twojej rodziny

Decydując się na przyłączenie do sieci, możesz wybrać różnorodne pakiety danych oferowane przez danego dostawcę Internetu. Białystok jest miastem, gdzie działa firma Koba, a swoim zasięgiem obejmuje również inne miejscowości w województwie podlaskim. U tego dostawcy możesz zamówić zarówno Internet kablowy, jak i radiowy. Obydwa są coraz lepszej jakości i możesz liczyć na odbiór danych na poziomie nawet 600 Mb/s oraz przesył 60 Mb/s. Jeśli nikt z Twojej rodziny nie jest twórcą, np. programistą komputerowym, to taki Internet nawet przy intensywnej eksploatacji powinien Wam wystarczyć. Zatem możecie korzystać zarówno z Netflix’a, jak i stron gamingowych czy Youtube’a jednocześnie. Jeśli nie korzystasz z telewizji VOD, a Internetu używasz jedynie do przejrzenia poczty, czy korzystania z portalu społecznościowego, bądź obejrzenia filmów na Youtube, to możesz wybrać nawet transfer danych od 50 do 100 mb/s. Niższe pakiety dla rodziny nie będą raczej użyteczne, gdyż ograniczą możliwość jednoczesnego korzystania z sieci.

Po czwarte: internet radiowy, kablowy czy światłowód?

Oczywiście jeśli masz dostęp do sieci światłowodowej to podpięcie się do niej będzie bardzo dobrym pomysłem, zwłaszcza jeśli Twoje dzieci wiążą swoją przyszłość z pracą w sieci. Niemniej jednak warto podkreślić, że zarówno Internet radiowy, jak i kablowy są coraz lepszej jakości i jeśli mieszkasz w zasięgu danej sieci, to możesz liczyć na solidne łącze internetowe, bez częstych awarii i konserwacji.

Wybór Internetu dla rodziny nie jest łatwy. Trzeba wziąć pod uwagę ciągle rosnące potrzeby, a także ilość urządzeń, które potencjalnie będą podpięte do sieci. Zawsze oczywiście masz możliwość zwiększenia transferu danych w ramach danej usługi, jeśli dany pakiet okazuje się już niewystarczający.

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments