Weryfikacja stanu prawnego nieruchomości przed jej zakupem, to niezwykle kluczowy krok, który nigdy nie powinien być pominięty. Ma on na celu bowiem sprawdzenie, czy dana nieruchomość nie ma żadnych obciążeń. Ujmując prościej, upewniamy się czy nie kupujemy mieszkania lub domu z długiem bądź lokatorami. Niestety bardzo wielu kupujących nie wie jak to sprawdzić.
Niebezpiecznie atrakcyjne oferty
Najczęściej przeglądamy ogłoszenia w sieci. Jeśli interesują nasz nieruchomości szczecin, to właśnie w internecie znajdziemy najwięcej ciekawych i niekiedy bardzo atrakcyjnych ofert. Niestety bardzo często bywa tak, że oferta jest niezwykle kusząca, a kupujący z obawy, że ktoś zwinie mu atrakcyjne mieszkanie sprzed nosa godzi się na szybkie podpisanie umowy kupna-sprzedaży bez weryfikacji stanu prawnego nieruchomości. Tymczasem niebezpieczeństwo jakie czyha na kupującego może okazać się niezwykle potężne i doprowadzić do utraty nie tylko pieniędzy, ale i niekiedy samego mieszkania. I choć nie każda atrakcyjna ofert jest pułapką, to jednak niezwykle ważne jest, aby sprawdzać stan prawny nieruchomości przed jej zakupem.
Co to jest stan prawny nieruchomości?
Stan prawny nieruchomości to nic innego jak wszelkie informacje prawne na temat oferowanej na sprzedaż posesji. Wśród nich znajdziemy między innymi dane aktualnego właściciela nieruchomości, jej powierzchnię oraz to, czy jest ona obciążona hipoteką i czy mają do niej prawa osoby trzecie. Wbrew pozorom te informacje są niezwykle ważne, dlatego należy dołożyć wszelkich starań aby je bacznie skontrolować.
Jak sprawdzić stan prawny nieruchomości?
Aby sprawdzić stan prawny danej nieruchomości musimy zajrzeć do ewidencji gruntów i budynków oraz do księgi wieczystej. Aby otrzymać wypis z ewidencji gruntów i budynków musimy okazać interes prawny – czyli np. chęć zakupu danej nieruchomości. Wypis taki jest odpłatny, niemniej jednak wart tej niewielkiej sumy z uwagi na poczucie pewności, iż oferowany metraż czy np. granice działki są rzeczywiste. Zaś w księdze wieczystej możemy sprawdzić całą historię danej nieruchomość oraz to, czy nie jest ona obciążona hipoteką i czy nie mają do niej praw osoby trzecie.
Gdzie szukać informacji?
Aby otrzymać wypis z ewidencji gruntów i budynków należy udać się do Starostwa lub Urzędu Miasta odpowiedniego dla miejscowości danej nieruchomości. Tam możemy ubiegać się o wydanie wypisu, na którym to znajdziemy między innymi:
- a) nazwę jednostki oraz obręb ewidencyjny
- b) informację na temat położenia oraz granic i całkowitej powierzchni nieruchomości/działki,
- c) rodzaj użytków gruntowych
- d) rozkład, przeznaczenie i dane techniczne budynków
- e) dane właściciela nieruchomości
- f) numer księgi wieczystej
Zaś o wgląd do księgi wieczystej powinniśmy poprosić samego właściciela. Niemniej jednak warto na dzień przed podpisaniem aktu notarialnego zweryfikować aktualny stan prawny w księgach wieczystych. Aby tego dokonać należy udać się do Sądu Rejonowego odpowiedniego dla lokalizacji nieruchomości. I tak np. chcąc kupić mieszkania szczecin udajemy się do Sądu w Szczecinie, podobnie jak w przypadku chęci zakupu mieszkania bezrzecze.
Co znajdziemy w księdze wieczystej? 4 działy z których dowiemy się całej historii na temat danej nieruchomości.
- a) pierwszy dział pozwala nam porównać dane z wypisem z ewidencji gruntów i budynków – to niezwykle ważne, aby dane te się od siebie nie różniły,
- b) w drugim dziale wyczytamy informacje na temat własności oraz użytkowania wieczystego – innymi słowy wszelkie dane na temat właścicieli czy współwłaścicieli oraz wielkości ich udziałów,
- c) trzeci dział zaś przedstawia wpisy na temat ograniczonych praw rzeczowych, które obciążają nieruchomość – czyli np. informacje o ewentualnych współwłaścicielach, lokatorach itp
- d) ostatni, czwarty dział informuje nas o hipotece danej nieruchomości – czyli ewentualnych obciążeniach związanych najczęściej z kredytami.
Jak uchronić się przed pułapką?
Aby nie paść ofiarą oszustów i nie kupić obciążonej nieruchomości należy bacznie sprawdzać wszelkie informacje. Przede wszystkim nie wolno wierzyć na słowo sprzedającego, najlepiej samemu upewnić się jaki jest stan prawny nieruchomości. Warto mieć na uwadze fakt, że np. odpis z księgi wieczystej wybrany tydzień przed podpisaniem aktu notarialnego może nie być zgodny ze stanem faktycznym w dniu podpisania umowy kupna-sprzedaży. Najlepiej jest więc sprawdzić go w dniu zakupu. Co prawda sprzedający oświadcza przy notariuszu, iż stan prawny nieruchomości jest zgodny z tym co zawierają dokumenty, niemniej jednak zakup mieszkania czy działki to duże pieniądze, więc ostrożności nigdy za wiele.
Skorzystaj z usług agencji i miej spokojną głowę!
Nie masz czasu, albo ochoty biegać po urzędach i załatwiać formalności związane z weryfikacją stanu prawnego nieruchomości którą jesteś zainteresowany? Skorzystaj z usług agencji nieruchomości, która sprawdzi od podszewki wszystkie kluczowe informacje na temat oferty. Co więcej biuro nieruchomości zawsze znajdzie dla nas najbardziej atrakcyjną ofertę, bez względu czy interesują nas mieszkania na sprzedaż szczecin czy mieszkania na sprzedaż bezrzecze, a także załatwi większość formalności. Warto więc zdecydować się na taki krok, jeśli zależy nam na czasie i poczuciu bezpieczeństwa.
Artykuł został przygotowany przez firmę Elite Nieruchomości – agencja zajmująca się nieruchomościami Szczecin