Jak samemu zbudować stronę www

Dziś prawie każdy chciałby mieć stronę internetową bez względu na to czy prowadzi firmę czy ma chrapkę na stronę o swoim zwierzaku. Gdy jednak zabieramy się za to zadanie okazuje się, że temat jest dość złożony, a na pierwszy plan wysuwa się pytanie „Jakich narzędzi użyć?”.

Nie idź w tym kierunku

Twoja strona internetowa to wyjątkowe miejsce. Chcesz aby była możliwie najciekawsza, najładniejsza, a jeśli prowadzisz firmę, to z pewnością chcesz także żeby była efektywna, a więc nie tylko wyglądała, ale również pozyskiwała Klientów.

Zwróć uwagę, że bardzo dużo stron firmowych czy prywatnych na jakie trafiasz w Sieci sprawia wrażenie niedokończonych czy wręcz porzuconych. W dużej mierze dokładnie tak jest. To strony, które ktoś kiedyś uruchomił, ale potem okazało się, że nie jest w stanie zrobić przy ich pomocy tego co planował. Narzędzia wykorzystane do ich stworzenia skutecznie to utrudniają. W konsekwencji szybko przyszło zniechęcenie, rozczarowanie i ostatecznie rezygnacja. Tak jednak w Twoim przypadku być nie musi.

Postaw na elastyczność

To co niezwykle istotne w momencie gdy stawiasz pierwsze kroki, to dobór środowiska do pracy ze stroną. Możesz pójść w kreatory lub podobne im narzędzia, ale to właśnie one zazwyczaj okazują się w pewnym momencie skutecznym ogranicznikiem. To co sugeruję, to wybór rozwiązania pozwalającego Ci na niesłychaną wręcz skalowalność i możliwość uruchomienia strony o dowolnym charakterze. Nie ma znaczenia czy wpadnie Ci do głowy założenie bloga, postawienie strony o wspomnianym zwierzaku, strony firmowej czy sklepu internetowego, albo jeszcze czegoś innego. To wszystko możesz zrobić od razu lub w trakcie swobodnej ewolucji projektu.

System CMS, który potrafi wszystko

CMS to nic innego jak system zarządzania treścią. Jest ich wręcz niezliczona ilość, ale tylko garstka tak naprawdę się liczy i tylko ta garstka daje Ci niesłychane możliwości nawet jeśli nie masz wykształcenia informatycznego.

Wiesz na jakim systemie CMS działa ponad 33% witryn w internecie? Co trzecia strona jaką przeglądasz bazuje na tym narzędziu. To WordPress. Być może słyszałeś/słyszałaś już tę nazwę. Przy tak dużej popularności trudno nie usłyszeć 🙂

Własnie to rozwiązanie zapewni Ci pełną swobodę działania. Przy jego pomocy oraz przy wsparciu jego rozszerzeń z czego ponad 50 000 znaleźć można w bezpłatnym repozytorium, uruchomisz co tylko zechcesz!

Jak nauczyć się pracy ze stroną

Jak wspomniałem nie musisz mieć wykształcenia informatycznego żeby stworzyć bloga, stronę, a nawet sklep internetowy całkowicie samodzielnie. Potrzebna jest jednak fundamentalna znajomość pracy z narzędziem. W Internecie znajdziesz wiele artykułów, poradników i filmów, które pokazują pracę z WordPressem. To świetny sposób na poznanie jego możliwości. Jednak wiedza zgromadzona w ten sposób jest zazwyczaj cząstkowa. Coś doczytasz tu, coś w innym miejscu. Ostatecznie wiedzę pozyskasz, ale gdy przyjdzie do bezpośredniej konfrontacji z narzędziem może się okazać, że trafisz na rozmaite przeszkody. I znowu szukasz, czasem znajdziesz czasem nie. Czas płynie.

Są jednak prostsze drogi. Można skorzystać z kursów dostępnych online czy offline, choć te drugie zazwyczaj są wielokrotnie droższe (paradoksalnie zyskujesz też mniejszy zakres wiedzy, a spora jej część ulatuje zanim z kursu wrócisz do domu). Kursy onLine dają Ci dostęp do materiałów edukacyjnych w dowolnym momencie z dowolnego miejsca. Ty decydujesz kiedy, jak długo i jak wnikliwie materiał będzie przerabiany.

Kurs WordPress znajdziesz w takich miejscach ja Udemy czy świetny blog Jak-Zrobic-Stronę.pl Jeśli więc temat Cię zainteresował koniecznie odwiedź te miejsca.

Ile potrwa nauka?

To zależy wyłącznie od Ciebie. Jeśli to kwestia uporządkowania już posiadanej, szczątkowej wiedzy, z pewnością znacznie krócej, ale jeśli nie masz kompletnie żadnego doświadczenia dobrze jest przeznaczyć na kursy onLine tydzień lub więcej. W rzeczywistości bogate w materiały kursy dotyczące WordPressa jesteś w stanie opanować od zera w ciągu 2 tygodni systematycznej, codziennej pracy. Oznacza to, że swoją stronę uruchomisz w bardzo krótkim czasie oszczędzając całkiem sporo na wydatkach związanych z wynajęciem agencji czy freelancera. Lepiej to co zaoszczędzisz wydać potem na marketing, co przyniesie Ci jeszcze więcej korzyści.

Poza tym kursy dostępne w Internecie dają Ci taką wiedzę, którą możesz wykorzystać również w swojej działalności biznesowej. Możesz po prostu zacząć tworzyć strony dla swoich Klientów. Na początku proste z czasem bardziej złożone. Wielu freelancerów, którzy działają na rynku, to samouki bazujące na kursach dostępnych w Sieci. Jedni radzą sobie lepiej inni gorzej, ale byli w stanie nauczyć się wszystkiego co potrafią, korzystając wyłącznie z edukacji internetowej.

Podsumowanie

Nie bój się sięgać po nowe i zdobywać kolejne umiejętności. Opanowanie zagadnienia związanego z samodzielną budową strony nie wymaga od Ciebie dyplomów, ani znajomości języków programowania. Wystarczy tylko wybrać właściwe narzędzia dysponujące doskonałą bazą edukacyjną. Reszta to odrobina czasu i chęci, których mam nadzieję Ci nie brakuje.

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments