Kiedy lekarz pediatra stwierdza, że dziecko powinien skonsultować specjalista dermatolog, wielu rodziców reaguje niepokojem. Pojawia się również mnóstwo pytań. Czy takie skierowanie oznacza, że objawy dziecka są poważniejsze niż się wydawało? Czego można się spodziewać się podczas takiej wizyty? Jak wybrać najlepszego specjalistę? Czy do wizyty u dermatologa należy się w jakiś sposób przygotować? Jeśli tak – to jak?
Czym zajmuje się dermatolog dziecięcy?
Dermatologia jest jedną dziedzin medycyny specjalizującą się w badaniach budowy i funkcjonowania skóry, a także jej schorzeniami i niektórymi innymi chorobami, dającymi objawy głównie w obrębie skóry. Dermatolog dziecięcy zajmuje się schorzeniami skóry u dzieci. Od początku ubiegłego roku do dermatologa przyjmującego w ramach NFZ trzeba mieć skierowanie – może je wystawić pediatra, który na co dzień zajmuje się ich dzieckiem. Na wizytę można się umówić również prywatnie, jeżeli zmiany na skórze dziecka niepokoją rodziców.
Kiedy należy wybrać się do dermatologa?
Do dermatologa warto wybrać się, kiedy z dziecięcą skórą dzieje się coś, co budzi zaniepokojenie. Symptomem problemu ze skórą mogą być wysypki, pojawiające się nie wiadomo skąd krostki (mogą być pochodzenia alergicznego, ale to właśnie oceni specjalista) czy stan zapalny (uwaga na zaczerwienienia). Wystarczającym powodem do wizyty jest szorstka i podrażniona skóra. Koniecznie trzeba odwiedzić gabinet lekarza, jeśli na skórze pociechy znajdują się przebarwienia, wrodzone znamiona czy pieprzyki. Należy je regularnie kontrolować, zwłaszcza ich kształt i wielkość. Warto zwrócić również uwagę na mocno błyszczące i czerwone policzki malucha – mogą być objawem atopowego zapalenia skóry.
Przygotowanie dziecka do wizyty u dermatologa
Nastolatek u dermatologa poradzi sobie sam, jednak z młodszym dzieckiem do gabinetu powinni wybrać się rodzice. Po pierwsze, ich obecność zapewni mu poczucie bezpieczeństwa, a po drugie maluch nie opisze samodzielnie swoich dolegliwości – to ich zadanie. Do nich należy również uspokojenie dziecka i wyjaśnienie mu w przystępnej, adekwatnej do wielu i możliwości poznawczych celu tej wizyty i jej przebiegu. Kilkulatki, które mają przykre doświadczenia związane z wizytami w przychodniach (zastrzyki!), mogą się przed wizytą bardzo stresować. Jeśli dostaną od rodziców zapewnienie, że lekarz po prostu obejrzy ich skórę, a także przepisze lekarstwa do stosowania w domu, będą do wizyty znacznie lepiej nastawione.
Podczas wizyty skóra dziecka powinna być czysta (bez pudrów, zasypek i kremów). Należy je wykąpać, ale nie zaleca się eksperymentowania z nowymi kosmetykami tuż przed konsultacją. Wystarczy dokładna kąpiel przy użyciu zwykle stosowanych środków pielęgnacyjnych, najlepiej hypoalergicznych i bezzapachowych.
Mówi dermatolog Lek. med. Monika Konczalska
Rodzice – ważni członkowie zespołu diagnostycznego
Poza badaniem skóry dziecka, podstawą do ustalenia diagnozy jest szczegółowy wywiad. Rodzice powinni przygotować się na szczegółowe pytania dotyczące:
– czasu wystąpienia objawów
– domowych sposobów leczenia (jeśli były stosowane)
– diety dziecka
– dotychczasowej historii jego chorób
– kosmetyków używanych do pielęgnacji (kremy, zasypki, maści)
– środków piorących, stosowanych do prania ciuszków malucha.
Takie informacje warto przed wizytą spisać na kartce, bo czasem z diagnostycznego punktu widzenia istotne są pozornie nieważne szczegóły. Łatwo zapomnieć o nich podczas wizyty.
źródła:
1) Niemowlę u lekarza specjalisty – czego się spodziewać na wizycie u alergologa, dermatologa czy okulisty
http://www.mjakmama24.pl/niemowle/zdrowie/niemowle-u-lekarza-specjalisty-czego-sie-spodziewac-na-wizycie-u-alergologa-dermatologa-czy-okulisty,156_3212.html
2) Trądzik młodzieńczy – kiedy iść z dzieckiem do dermatologa?
http://medicinemag.pl/tradzik-mlodzienczy-kiedy-isc-z-dzieckiem-do-dermatologa/