Jak działają zegarki damskie kwarcowe?

Mechanizmy napędowe zegarków na nadgarstek mogą być różne. Do najbardziej popularnych i często wykorzystywanych należy mechanizm kwarcowy. Mogą nim być zasilane zarówno czasomierze bardzo eleganckie, jak i modele sportowe. Jak działa ten mechanizm i dlaczego warto wybrać zegarek kwarcowy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.

Czym jest mechanizm kwarcowy w czasomierzu?

Podstawą mechanizmu kwarcowego jest drgający układ, którego serce stanowi rezonator kwarcowy. Zegarki tego rodzaju zasilane są bateriami, które wywołują drgania kryształu kwarcu na skutek wyładowań elektrycznych. Drgania występują w określonych częstotliwościach, a następnie są zliczane przez układ cyfrowy. W efekcie zegarek kwarcowy damski odmierza czas na tarczy.

Dlaczego warto wybrać zegarek damski kwarcowy?

Zegarki kwarcowe to niezawodne modele wysokiej jakości. Do ich prawidłowego funkcjonowania niezbędna jest jedynie regularna wymiana baterii. Zazwyczaj wystarczy zrobić to raz na 2 lub 3 lata, a w przypadku klasycznego modelu bez dodatkowych funkcji nawet raz na 5 lat. W przeciwieństwie do modeli mechanicznych w kwarcowych nie ma potrzeby napędzania mechanizmu poprzez nakręcanie zegarka. Dodatkowo nie musi być noszony codziennie, ani też wystawiany na ekspozycję światła dziennego, aby funkcjonował prawidłowo. Dlatego też zegarek kwarcowy damski jest praktycznie bezobsługowy.

Kolejną ważną kwestią jest to, że zegarki kwarcowe są bardzo precyzyjne. Średnio ich dokładność oscyluje na poziomie między 5 a 9 sekund na miesiąc. Co więcej, wiele modeli wyposażonych jest w GPS, dodatkowe tarcze zegarów oraz podświetlenie. Warto też dodać, że mechanizm kwarcowy mimo tylu zalet nie jest bardzo drogi, dlatego zegarki oparte o jego działanie znaleźć można w przystępnej cenie w ofercie wielu sklepów.

Zegarek kwarcowy damski i męski na każdą okazję

Zegarki dostępne są oczywiście w wielu modelach różniących się od siebie przede wszystkim stylem wykończenia oraz kolorystyką i materiałami użytymi do produkcji. Te kwarcowe również dostępne są w wersjach na każdą okazję. Wybierać możemy spośród modeli z bransoletami wykonanymi ze stali szlachetnej czy też z paskami z innych materiałów. Te pierwsze z pewnością mają bardziej elegancki charakter, z kolei modele z paskami skórzanymi bądź z tworzywa sztucznego będą doskonałe na co dzień. Warto też zwrócić uwagę na wykończenie tarczy. Zegarki kwarcowe sportowe z reguły posiadają duże tarcze z cyfrowym wyświetlaczem, natomiast modele ze wskazówkami to klasyka odpowiednia na wiele okazji. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na kolorystykę, która też wpływać będzie na ostateczny styl zegarka kwarcowego.

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments