Mała łazienka w bloku? Prysznic czy wanna?

Często urządzając małą łazienkę, kompletujemy wyposażenie tylko pod względem rozmiaru, nie przywiązując dużej wagi do estetyki wnętrza. Rzadko bowiem można znaleźć komplet mebli łazienkowych czy ceramiki, która odpowiada metrażowi łazienki w bloku. Już samo stwierdzenie “komplet mebli” do łazienki, która ma 2,5 mkw wydaje się śmieszne. Dlatego z jednego sklepu dobieramy szafkę pod umywalkę, w drugim dokupujemy wannę, a na stronie producenta trzeciej oferty zamawiamy umywalkę i toaletę.

---REKLAMA ---

W łazience panuje chaos, a jej aranżacja pozostawia wiele do życzenia. Dlatego jeśli planujemy wystrój małej łazienki, koniecznie przygotujmy sobie projekt. – Nie musimy zlecać jego wykonania profesjonalnemu projektantowi wnętrz – uspokaja ekspert DOM.pl. – Wystarczy kartka papieru, na której wyznaczymy strefy, obliczymy jaką powierzchnię zajmuje dany sprzęt i poszukamy dokładnie takiego w jednej firmie.

Projekt małej łazienki – o czym musisz pamiętać?

Rysując projekt łazienki pamiętaj, że do obsłużenia każdego elementu wyposażenia łazienki potrzebujemy miejsca. I tak:

 • przed umywalką zachowaj 1 x 0,7 m
 • przed toaletą i bidetem zachowaj 0,7 x 0,9 m
 • przed prysznicem i wanną zachowaj 0,5
 • przed pralką ładowaną z przodu zachowaj 1 m
 • przed pralką ładowaną od góry zachowaj 0,3 m
 • przed szafkami stojącymi zachowaj 0,3 m plus co najmniej tyle, ile szerokość drzwiczek.

Zdecydowanie mniej miejsca wymaga szafka z drzwiami przesuwnymi lub bez frontów.

Wybierając kabinę prysznicową do małej łazienki pamiętaj, że:

 • najmniejsza kabina prysznicowa ma ok. 80 cm, ale w tej o wymiarach 90 cm swobodnie poruszać się będzie dorosła osoba,
 • w kabinie ze ściętym narożnikiem jest więcej miejsca niż w kabinie okrągłej,
 • do małej łazienki najlepiej wybrać kabinę narożną, chyba że w łazience znajduje się wnęka – wtedy warto wypełnić ją prostokątną kabiną, która nie będzie ingerować w resztę pomieszczenia,
 • kabina na wprost drzwi wejściowych przytłoczy i tak już małe wnętrze. Jeżeli nie masz wyboru – zdecyduj się na przezroczyste drzwi kabiny, na kratkę odpływową w podłodze bądź brodzik potrzebujemy najmniej 70×70 cm. Oba rozwiązania ułatwiają nam manewrowanie pod prysznicem, nawet jeśli przestrzeń kąpielową zasłania.. zasłona prysznicowa,
 • na rynku dostępne są brodziki o różnej głębokości, standardowa wynosi 15 cm,

Wybierając wanny do małej łazienki pamiętaj, że:

 • asymetryczna wanna po przekątnej (tak jak w wannie leżymy) może mieć np. 180 cm, a zajmuje 150 cm i oferuje przy tym taką sama wygodę jak klasyczna wanna o długości 180 cm,
 • standardowa wysokość wanny wynosi od 55 do 60 cm. Baterię montuje się na wysokości 10-25 cm nad jej brzegiem,
 • dobrym rozwiązaniem, jeśli chodzi o aranżacje małych łazienek, jest zabudowa wanny. Dzięki temu uzyskamy dodatkowe miejsce np. na ustawienie przyborów kąpielowych.
 • ciekawostką są wanny z meblową obudową skrywającą wygodne i poręczne szafki oraz schowek na rzadziej używane przedmioty.

Dzięki zastosowaniu wanny narożnej, krótsza ściana pomieszczenia może zostać dodatkowo wyposażona. W kącie, oprócz piecyka gazowego, który na szczęście już coraz rzadziej występuje w mieszkaniach w blokach, można ustawić np. kosz na bieliznę czy wąską pralkę.

Znajdź wyposażenie małej łazienki od jednego producenta

Producenci ceramiki i mebli łazienkowych wiedzą, że nie każdy może pochwalić się salonem kąpielowym z prawdziwego zdarzenia, dlatego przygotowują oferty tak, by właściciele małych, ciemnych łazienek blokowych również mogli cieszyć się nie tylko komfortem, ale i estetyką swojej łazienki. Pamiętaj, że mała łazienka wymaga porządku!

Ciekawe pomysły i inspiracje dotyczące aranżacji oraz wyposażenie łazienki, znajdziesz na portalu DOM.PL pod adresem www.dom.pl/lazienka

REKLAMA