Choć plastik nie jest tworzywem biodegradowalny, doskonale nadaje się do recyklingu oraz… upcyclingu! Co oznaczają te pojęcia? Wydaje się, że pierwsze zdążyliśmy już nieco oswoić, ale drugie wciąż brzmi tajemniczo. W jaki sposób wykorzystać tworzywo sztuczne w gospodarstwie domowym? Zmień swoje myślenie o śmieciach! Sprawdź, jak dać plastikowym butelkom, wiaderkom, kubeczkom i innym opakowaniom drugie życie.
Recykling, czyli wykorzystaj lub wyrzucaj świadomie i… pozwól wykorzystać innym
Coraz więcej mówi się o konieczności prawidłowej segregacji i przetwarzania odpadów. Warto mieć świadomość, że to, co wyrzucamy do przydomowych śmietników, nie musi kończyć życia po trafieniu do zakładów utylizacyjnych. Odpady plastikowe, metalowe czy wielomateriałowe są poddawane oczyszczaniu oraz dodatkowej selekcji, a następnie sprzedawane do wyspecjalizowanych przedsiębiorstw zajmujących się ich przetwarzaniem. Z butelek PET powstają różnego rodzaju przedmioty codziennego użytku (np. tkaniny wykorzystywane w obiciach meblowych czy części samochodowe), odzież (np. bluzy polarowe), buty czy akcesoria turystyczne (np. namioty). Jeśli więc nie możesz czegoś wykorzystać w swoim domu, sprawdź, czy ktoś inny tego nie potrzebuje (dowiedz się, czy w okolicy nie trwa zbiórka plastikowych nakrętek po napojach) lub umieść śmieci w odpowiednim pojemniku na odpady. Pamiętaj, że plastikowe butelki przed umieszczeniem w koszu opróżniamy, ściągamy z nich nakrętkę, a na końcu zgniatamy.
Upcycling
To stosunkowo nowy termin, wciąż nieznany szerszemu gronu odbiorców. Upcycling to nic innego jak jeden z elementów recyklingu. Jego nadrzędnym celem jest stworzenie z odpadów przedmiotów o wyższej wartości. Karmnik dla ptaków z plastikowej butelki PET? Doniczka lub pojemnik do przechowywania kredek z kubeczka po jogurcie? Możesz wcielić w życie nawet najbardziej zwariowane pomysły. Wiadro spożywcze po opróżnieniu świetnie sprawdzi się np. jako pudełko do przechowywania zabawek, drobnych narzędzi, organizer biurkowy, kosz łazienkowy na śmieci, doniczka czy stolik kawowy. Przykłady można mnożyć! Jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia. Aby zrobić coś z niczego, czyli stworzyć przedmiot użytkowy z odpadów nie potrzeba wyspecjalizowanego zakładu przetwórczego. Czasem wystarczą nożyczki, klej i kolorowy papier. Upcycling jest nie tylko korzystny dla środowiska naturalnego, ale może być także doskonałą zabawą dla całej rodziny. Do tworzenia oryginalnych ozdób lub przedmiotów codziennego użytku warto zaangażować najmłodszych domowników. To pomysł na deszczowy dzień oraz lekcja ekologii w praktyce!
Czy wiesz, że odpady plastikowe nierzadko są pozyskiwane przez artystów? Powstają z nich prawdziwe dzieła sztuki m.in. obrazy, rzeźby oraz instalacje artystyczne. To także jeden z wariantów upcyclingu. Śmieci po przetworzeniu przez artystę zyskują nową wartość estetyczną.