Dom wykończony pod klucz – co to znaczy?

Etapy budowy domu różnią się od siebie stanem wykończenia. Jednym z nich jest wykończenie pod klucz. Co to oznacza i jakie prace obejmują ten etap? Przeczytaj i poznaj odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.

Etapy budowy domu

Jako podstawowy możemy uznać stan surowy otwarty, w którym wzniesiony budynek pozbawiony jest okien i drzwi, ale zaopatrzony jest w ściany i konstrukcję dachu. Następny etap to stan surowy zamknięty, w którym okna i drzwi oraz zabezpieczony dach są na swoich miejscach, lecz budowli brak wykończenia będącego podstawą do zamieszkania. Domy jednorodzinne w tej ostatniej wersji cieszą się dużym zainteresowaniem inwestorów, którzy chcą rozłożyć wydatek na mniejsze części rozłożone w czasie.

--- REKLAMA ---

Wiele osób decyduje  się na budowę tzw. systemem gospodarczym. Wypożyczalnia sprzętu budowlanego umożliwia wynajem potrzebnych maszyn i narzędzi, a prace wykonywane są najczęściej przez rodzinę i znajomych pod czujnym dozorem zaprzyjaźnionych budowlańców. Wtedy warto się spieszyć, aby zakończyć inwestycję w stanie surowym otwartym, ponieważ budynek jest wtedy dobrze zabezpieczony na zimę, kiedy to następują przerwy w pracach budowlanych.

Obecnie jednak inwestorzy coraz częściej zainteresowani są wykończeniami pod klucz. Co obejmuje dom w tym stanie?

Stan deweloperski

Najbardziej zaawansowanym etapem w budowie domu jest osiągnięty stan deweloperski. Ten poziom zaawansowania prac budowlanych najczęściej obejmuje:

 • tynki zewnętrzne i wewnętrzne,
 • białą farbę na ścianach i stropach,
 • parapety okienne,
 • okna,
 • drzwi wejściowe,
 • posadzki betonowe,
 • instalację wodno-kanalizacyjną, grzewczą oraz elektryczną,
 • wbudowane gniazda wtykowe, wyłączniki, grzejniki centralnego ogrzewania.

Lokal posiadający te instalacje jest gotowe do zasiedlenia, ale wymaga jeszcze wielu prac wykończeniowych, które prowadzą do wejścia w etap: „mieszkanie pod klucz”. Jest to etap finalny obejmujący wysoki poziom prac wykończeniowych.

 Dom wykończony pod klucz najczęściej posiada:

 • położone podłogi,
 • pomalowane ściany,
 • zamontowane w łazienkach sanitariaty
 • położoną ceramikę na ścianach oraz posadzce,
 • zamontowane szafy w przygotowanych do tego celu wnękach,
 • drzwi wewnętrzne w ścianach działowych i pomieszczeniach pomocniczych.

Dom w stanie pod klucz jest gotowy do natychmiastowego zamieszkania – bez konieczności przystosowywania go do własnych potrzeb. Do takiego domu wystarczy wnieść własne meble, sprzęty AGD i RTV oraz ustawić je według przewidzianego planu i zamknąć drzwi wejściowe. Przewóz szaf, szafek, łóżek, sof i innego wyposażenia jest dość skomplikowaną operacją, dlatego wiele osób korzysta z pomocy firm zajmujących się profesjonalnymi przeprowadzkami. Innym rozwiązaniem jest samodzielny przewóz mienia. Wtedy przydatna będzie odpowiednia przyczepa lub samochód dostawczy. Wypożyczalnia przyczep Boels pozwala szybko wynająć przyczepę jednoosiową, dwuosiową lub wózek bagażowy.

Koszt zakupu domu w stanie pod klucz

Zakup domu w stanie pod klucz, gdzie właściciel świeżo nabytego mieszkania może wprowadzić się w każdej chwili, jest sporo droższy od stanu deweloperskiego. Jednak jest to najlepsze rozwiązanie dla osób ceniących sobie wygodę, ludzi ciągle zapracowanych oraz odczuwających niechęć do zajmowania się problemami związanymi z remontem czy adaptacją pomieszczeń. To również idealna opcja dla osób, które jak najszybciej pragną zamieszkać we własnym domu bez konieczności prowadzenia długotrwałego remontu.

Według najnowszych danych rynkowych, stan techniczny domu określany jako pod klucz może być o nawet 30% droższy niż stan deweloperski. Na jego koszt wpływają: ceny materiałów wykończeniowych, dodatkowa robocizna, specjalny projekt aranżacji każdego z pomieszczeń, zainstalowane oświetlenie itp.

Decydując się na zakup domu w wersji pod klucz, znamy realny stan wnętrza i sylwetki budynku. Wszystkie wykonane prace wykończeniowe są objęte gwarancją wykonawcy, a na wszystkie zakupione urządzenia i instalacje udzielona jest nawet kilkuletnia gwarancja.

Etap budowy domu określany jako dom pod klucz to idealna propozycja dla osób kupujących dom na odległość, nieznających się na wykończeniu i aranżacji wnętrz oraz osób, które czasu na załatwianie tego typu formalności. Taka transakcja będzie także dobra dla osób dokonujących zakupu domu pod klucz w innym mieście lub w innym kraju. Stan pod klucz nie wymaga od nich specjalnych formalności, a przede wszystkim poświęcania swojego cennego czasu na osobiste dozorowanie powstającego projektu.

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments