Góry Izerskie to część Sudetów Zachodnich leżących na granicy Polski i Czech. Granicę między państwami wyznacza rzeka Izera, od której wzięła się nazwa pasma. Góry Izerskie są dość dzikie, tajemnicze i… płaskie.
Z tekstu dowiesz się:
- co warto wiedzieć, wybierając się w okolice Szklarskiej Poręby,
- co warto zobaczyć w Górach Izerskich,
- gdzie szukać noclegu w górach.
Góry Izerskie tworzą rozległy system grzbietów, masywów i odosobnionych szczytów. Są niezbyt wysokie, ale bardzo malownicze – to więc doskonałe miejsce na wyprawę w gronie rodziny (można tu znaleźć wiele ścieżek dla rodziców z dziećmi w wózkach!). Spodoba się tu też osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z turystyką górską i nie są przygotowane na zdobywanie trudnych szczytów. Nie znaczy to jednak, że Góry Izerskie można lekceważyć. Wręcz przeciwnie – nie brak tu tras, które są prawdziwym wyzwaniem. Co najważniejsze – w Górach Izerskich nie ma tłumów znanych z Tatr. To więc doskonałe miejsce, by odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku i rozkoszować się bliskością natury.
Co trzeba wiedzieć o okolicach Szklarskiej Poręby?
Średnia temperatura dobowa nie przekracza tutaj 15ºC, a krajobrazy przypominają nieco pejzaże Syberii lub Alaski. Nad górami często unoszą się mgły, co sprawia, że panorama prezentuje się niezwykle tajemniczo. Nie bez kozery – okazuje się, że Góry Izerskie naprawdę skrywają wiele tajemnic! Pospolite skały kryją cenne kruszce, takie jak kwarc, kobalt czy turmalin. Znajdowano tu również samorodki złota. Prawdziwym bogactwem Gór Izerskich są także tryskające źródła – po polskiej stronie występują bardzo rzadkie radoczynne szczawy oraz wody bogate w magnez.
Co warto zobaczyć w Górach Izerskich i gdzie znaleźć nocleg w górach?
Za najpiękniejsze miejsca po polskiej stronie Gór Izerskich uważa się:
- Halę Izerską – to łąka ze wszystkich stron otoczona górami. Niedaleko swój początek ma rzeka Izera. Obszar ten częściowo obejmuje swoim zasięgiem rezerwat przyrody Torfowiska Doliny Izery – można tu zobaczyć jedne z najpiękniejszych i najcenniejszych torfowisk w Polsce. Na Hali Izerskiej znajduje się również schronisko Chatka Górzystów, uważane za jedno z najbardziej klimatycznych w polskich górach.
- Wysoka Kopa – to najwyższy szczyt w Górach Izerskich. Ma 1126 m n.p.m. Bezleśny wierzchołek często jest skryty za chmurami, a pokrywa śnieżna zalega tu nawet do końca maja. W pobliżu Wysokiej Kopy biegnie fragment Głównego Szlaku Sudeckiego.
- Stóg Izerski – to jeden z najwyższych szczytów Gór Izerskich (1105 m n.p.m). Znajduje się przy granicy polsko-czeskiej i niemal w całości jest porośnięty lasem świerkowym, a na jego południowym zboczu swoje źródło ma rzeka Izera. Na północnym zboczu znajduje się natomiast schronisko PTTK, w którym można zarezerwować nocleg w górach.
- Sępia Góra – należy do Kamienieckiego Grzbietu. Wznosi się na 828 m n.p.m., tuż nad Świeradowem-Zdrojem. Na szczycie góry znajduje się Biały Kamień – ze względu na dużą zawartość kwarcu już z daleka można obserwować, jak bieleje w słońcu. Z Sępią Górą jest związanych wiele legend – m.in. o znajdującym się tu dawniej świętym gaju i… o ukrytym przez nazistów złocie.
Nocleg w górach – jaki będzie najlepszy?
Dobrym punktem na nocleg w Górach Izerskich po polskiej stronie jest Szklarska Poręba. To doskonała baza wypadowa na górskie trasy – przez miasto biegnie bowiem wiele pieszych szlaków turystycznych, m.in. Główny Szlak Sudecki, zielony szlak na zamek Chojnik czy niebieski szlak na Halę Izerską. Nie bez znaczenia pozostaje także rozbudowana baza noclegowa. Możesz wybierać spośród luksusowych hoteli, przytulnych pensjonatów i kameralnych kwater prywatnych.
Jeśli szukasz noclegu zapewniającego pełną prywatność i swobodę, postaw na apartamenty Szklarska Poręba z oferty Sun & Snow. Możesz w nich wypoczywać bez obaw o swoje bezpieczeństwo – apartamenty są regularnie wietrzone i dokładnie dezynfekowane, a personel stosuje się do restrykcyjnych norm bezpieczeństwa.