Czym charakteryzują się materace miękkie? Dla kogo będą najlepszym wyborem?

Dobór odpowiedniego materaca do konkretnej osoby jest kluczowy – zwłaszcza ze względu na komfort spania i aspekty zdrowotne. Dziś tłumaczymy czym charakteryzują się materace miękkie i kto powinien zdecydować się na ich zakup.

---REKLAMA ---

Rodzaje materacy dostępnych na rynku

Na rynku dostępny jest szeroki wybór materacy. W podstawowym podziale dzieli się je ze względu na twardość i oznacza specjalnymi symbolami. I tak oto mamy:

  • materace miękkie, określane symbolem H1;
  • materace średnie, określane symbolem H2;
  • materace twarde, określane symbolem H3;
  • materace bardzo twarde, określane symbolem H4.

Podczas doboru materaca kluczowe są trzy czynniki: waga, wzrost i stan zdrowia końcowego użytkownika. Analizując wyżej przedstawioną systematykę materacy pod kątem ich twardości i zestawiając ją z masą ciała człowieka, który będzie na nim odpoczywał i spał, można stwierdzić, że:

  • materac miękki dedykowany jest osobom ważącym do 60 kg;
  • materac średni twardy dedykowany jest osobom ważącym do 80 kg;
  • materac twardy dedykowany jest osobom ważącym od 80 kg do 100 kg;
  • materac bardzo twardy dedykowany jest osobom ważącym powyżej 100 kg.

Dzieje się tak dlatego, ponieważ ciało powinno lekko zanurzać się w materacu, a nie zapadać w niego. Tylko dzięki temu może się odpowiednio zregenerować podczas odpoczynku czy snu. 

Test płaskiej ręki

By jak najlepiej dobrać materac – poza poznaniem wagi przyszłego użytkownika – ekspedient powinien również zachęcić go do wykonania tzw. testu płaskiej ręki. Osoba chcąca zakupić dla siebie materac powinna położyć się na nim na plecach i wsunąć dłoń między plecy a materac. Jeśli ręka wejdzie zbyt łatwo, a pod plecami wyczuje się zbyt dużo wolnej przestrzeni, materac najpewniej jest za twardy. Gdy z kolei ręka nie będzie chciała wejść – oznacza to, że materac jest zbyt miękki. 

Podsumowując, dobór twardości materaca to kwestia mocno indywidualna. Dla jednej osoby odpowiedni okaże się materac miękki, dla innej – materac twardy, taki, jak materace z kokosem (takie, do produkcji których została zastosowana mata kokosowa).

Kto powinien wybrać materac miękki?

Materace miękkie wyróżniają się tym, że są o wiele bardziej elastyczne niż materace twarde, przez co mają zwiększoną strefę ugięcia, a do ich produkcji używa się różnorodnych komponentów.

Miękki materace polecane są osobom lekkim, których waga nie przekracza 60 kg. Ich ciało nie zapadnie się bowiem w miękkim podłożu, a jedynie delikatne w nim zanurzy, dzięki czemu – nawet podczas wielogodzinnego snu – będzie przybierało naturalną, prawidłową pozycję, a odpoczynek będzie komfortowy.

Dedykowane są również osobom mającym kłopoty z krążeniem. Dzieje się tak dlatego, że sztywne podłoże twardego materaca mogłoby powodować nacisk, a także niebezpieczne zahamowanie pracy naczyń krwionośnych podczas snu.

Z miękkiego materaca korzystać powinien również każdy, kto boryka się z nawracającymi bólami, których źródłem jest skolioza, dyskopatia czy inne schorzenia kręgosłupa. Zbyt twardy materac mógłby spowodować jeszcze częściej objawiające się dolegliwości i dyskomfort podczas odpoczynku, jak również po przebudzeniu, w ciągu dnia.

Bez względu na to, jakiego potrzebujemy materaca, warto zaopatrzyć się w taki, który będzie solidny i posłuży nam przez długie lata. Takie są materace Sleepmed by Hilding Anders, produkowane przez Hilding Anders Polska Sp. z o.o.

REKLAMA