Kobiety aktywnie ćwiczące jogę, po zajściu w ciążę nie są pewne czy nadal powinny ją stosować. Otóż tak, jest to jedna z korzystniejszych form aktywności fizycznej dla przyszłych mam, jeśli tyko nie ma ku niej medycznych przeciwwskazań.
Zalety z ruchu w ciąży
Lekarze w żadnym wypadku nie polecają przeleżenia dziewięciu miesięcy na kanapie bez żadnego ruchu. Jeśli ciąża nie jest zagrożona i faktycznie nie wymaga takiego postępowania, ruch to samo zdrowie. Pozwala na kontrolowanie kilogramów nabywanych w czasie odmiennego stanu i niedopuszczenie do nadmiernej nadwagi oraz na rozciągnięcie mięśni, tak ważne przy porodzie.
Polecane są szczególnie codzienne spacery, które umożliwiają poprawę krążenia, zmniejszają ewentualne drętwienie stóp, poprawiają kondycję oddechową, jak również basen. Basen ułatwia rozciągnięcie mięśni, a w późniejszych etapach ciąży przynosi ulgę obciążonemu kręgosłupowi.
Zalety jogi w ciąży
Poza basenem, spacerami lub pilatesem, również zalecanym dla przyszłych mam, szczególne miejsce na liście aktywności fizycznych zajmuje joga. Pozycje z jogi wydają się trudne, dlatego niektórzy sceptycznie patrzą na ich wykonywanie w odmiennym stanie, jednak różnorodność ćwiczeń pozwala na wybranie bezpiecznych dla każdej kobiety. Zamiast odrzucać jogę od razu warto zdać sobie sprawę, jakie korzyści przynosi podczas ciąży, zwłaszcza przy regularnym wykonywaniu asanów, czyli ćwiczeń.
Przede wszystkim powodują rozciągnięcie mięśni bez ich napinania, które mogłoby być bolesne lub spowodować przedwczesny poród. Jednocześnie podczas wykonywania konkretnych pozycji z jogi dochodzi do lepszego dotlenienia zarówno kobiecego organizmu, jak i dziecka. Jest to niezwykle korzystne nie tylko ze względu na większą ilość tlenu. Podczas ćwiczeń przez łożysko zaczyna przepływać znacznie więcej substancji odżywczych, które wpływają pozytywnie na malucha. Lepsze dotlenienie wpływa również na poprawę kobiecego wyglądu. Skóra staje się ładniejsza, gładsza, a przyszła mama ma znacznie lepsze samopoczucie. Napięcie skóry powstałe po regularnym ćwiczeniu jogi pomaga ustrzec się przed rozstępami, które są jedną z największych bolączek ciążowych.
Dodatkowo joga reguluje ciśnienie krwi, sprawiając że kobieta może uniknąć zmęczenia ciążowego oraz wpływa na poprawę trawienia i unikanie bezsenności, która może skutecznie dezorganizować codzienne życie.
Joga a poród
Pozytywne działanie asanów można odczuć również podczas porodu. Jeśli przez całą ciąże, regularnie stosuje się ćwiczenia – 2-3 razy w tygodniu – wówczas w czasie porodu ból może być mniejszy. Wynika to z rozciągnięcia mięśni krocza, które stają się bardziej elastyczne i tym samym pozwala na zmniejszenie bólu porodowego oraz szybszy powrót do pełni sił po porodzie.
Co istotne, w jodze tak, jak podczas rodzenia dziecka, bardzo ważny jest oddech. Kobiety, które przez dłuższy czas praktykują jogę potrafią kontrolować go na tyle dobrze, że podczas porodu mają możliwość prowadzenia oddechu w taki sposób, aby ból był znacznie mniejszy. Często pozwala to nawet na uniknięcie zastosowania środków bólowych. Jednocześnie kontrola nad oddechem i świadome oddychanie pozwalają na poznanie własnych ograniczeń fizycznych, co ułatwia wczucie się w potrzeby ciała w czasie tak ważnego wydarzenia. Im bardziej kobieta dostosowuje się do własnych odczuć, wie co dla niej dobre, zamiast polegać tylko na poleceniach położnej, tym lepiej dla niej oraz dla dziecka.
Proste pozycje dla ciężarnych
Decydując się na jogę w ciąży należy przede wszystkim pamiętać o bezpieczeństwie własnym oraz dziecka i nie wybierać asanów przeznaczonych dla osób nie będących w odmiennym stanie.
Dla ciężarnych pań polecane są przede wszystkim łagodne ćwiczenia rozciągające oraz oddechowe, których wykonywanie można rozpocząć w II trymestrze ciąży. Ryzyko poronienia jest wówczas znacznie mniejsze, niż w I trymestrze, a także poprawia się samopoczucie i znikają napady zmęczenia. Polecane ćwiczenia to:
– sacasana – ćwiczenie zmniejszające napięcie mięśni i wyciszające, wymagające położenia się na plecach na macie do ćwiczeń albo dywanie. W tej pozycji należy wyprostować ręce oraz nogi i oddychając powoli, wytrzymać w bezruchu przez 5 minut;
– kot – ćwiczenie poprawiające krążenie krwi oraz odciążające obciążony kręgosłup. Aby je wykonać niezbędne jest klęknięcie, z oparciem dłoni przed sobą, stabilnie, na podłodze. Kolana rozstawić na szerokość bioder, natomiast ręce na szerokość ramion, zadbać to by kręgosłup znajdował się równolegle do podłogi i nie był skrzywiony. Spoglądając w dół, zrobić wydech i wygiąć plecy do góry, głowę opuszczając niżej, podczas wykonywania wdechu przyjąć ponownie pozycję wyjściową. Powtórzyć 5-10 razy;
– siad w rozkroku – ćwiczenie rozluźniające dno macicy. Należy usiąść w rozkroku i podczas robienia wdechu unieść ręce. Kręgosłup zacznie się rozciągać, a wraz z nim mięśnie dłoni oraz rąk. Podczas wydechu zrobić delikatny skłon do lewej nogi. Pozostać w tej pozycji robiąc 5 wdechów i wydechów po czym na wdechu wrócić do pozycji z uniesionymi rękami. Powtórzyć ćwiczenie dla drugiej nogi. Skłony należy powtórzyć 5-10 razy, w zależności od swoich sił.
Autor artykułu: Artykuł przygotował Jakub Majcher – instruktor jogi oraz właściciel sklepu z akcesoriami i matami do jogi: jogastyl.pl/pol_m_Maty-do-jogi-157.html |