Łysienie jest procesem, który większości osób wydaje się rzeczą, której zatrzymać nie można. Problemy z utratą włosów dotykają zarówno mężczyzn jak i kobiety. Dotyczą one osób w różnym wieku i mają wiele przyczyn. Ale czy łysienie można zatrzymać?
Możliwe przyczyny łysienia
Przyczyn łysienia jest bardzo wiele. Łysienie może być genetyczny (najczęściej dotyczy ono mężczyzn, którzy zaczynają łysieć w młodym wieku), a także być spowodowane różnymi chorobami, zaburzeniami, stresem lub po prostu przyjmowanie pewnych leków. W każdym jednak przypadku łysienie można zatrzymać, czasami nie całkowicie, ale na pewno znacznie można zmniejszyć jego szybkość i wzmocnić wzrastające nowe włoski.
Łysienie jest bowiem procesem, który powodowany jest przez osłabieniem lub zatrzymaniem pracy mieszków włosowych. Z czasem przestają one wytwarzać nowe włoski i pojawia się przerzedzenia na głowie. Proces ten można na szczęście zatrzymać lub znacznie spowolnić.
Wzmocnienie i zagęszczanie włosów – jak zapobiegać łysieniu?
Zapobieganie łysieniu i spowolnienie tego procesu polega przede wszystkim na wzmocnieniu i uaktywnieniu mieszków włosowych. Należy działać jak najszybciej, bo im dłużej czekamy z podjęciem działań, tym mniejsze są szanse na odzyskanie dawnej fryzury. Jeśli mamy więc obawy co do tego, że dotknąć może nas łysienie, warto wzmacniać włosy prewencyjnie.
Masaże skóry głowy są najważniejszym punktem w wzmacnianiu mieszków włosowych. Masaż pobudza ukrwienie skóry głowy, a tym samym sprawia, że włosy rosną silniejsze i nie wypadające włosy. Masaż nie może być jednak zbyt agresywny, powinien być regularny, ale delikatny. Zbyt mocne pocieranie skóry głowy i włosów sprawia, że włosy mogą się jeszcze bardziej osłabić. Do masażu można używać własnych palców albo korzystać ze specjalnych masażerów, które mają wiele delikatnie zaokrąglonych końcówek. Masaż najlepiej zaczynać od linii włosów nad czołem i stopniowo masować aż przez czubek po kark. Sam masaż nie musi trwać długo, wystarczą 2 minuty dwa razy dziennie, aby poprawić ukrwienie skóry głowy.
Do masażu warto używać wcierek ziołowych. Zazwyczaj są one skomponowane na bazie alkoholu, ponieważ pomaga on rozgrzać skórę głowy i wspomaga przenikanie substancji aktywnych w głąb skóry. Inne składniki takich wcierek to często imbir, ziarna kawy, skrzyp polny, ziele pokrzywy. Ze względu na zawartość alkoholu takie wcierki mogą wysuszać nadmiernie skórę głowy, więc powinno się po nie sięgać od 3 do 5 razy w tygodniu, najlepiej po myciu włosów. Innym sposobem jest używanie naturalnych olejów, które odżywiają skórę głowy i wzmacniają wyrastające włoski. Doskonałym wyborem jest na przykład olej rycynowy czy olej makadamia, które są bogate w składniki odżywcze i wzmacniają włosy, a przy tym odżywiają skórę głowy.
Regularna walka z łysieniem
Walka z postępującym łysieniem nie jest prosta, należy więc uzbroić się w systematyczność. Warto wyrobić sobie nawyk codziennego wykonywania masażu, na przykład podczas porannej i wieczornej toalety. Tylko wtedy będzie można zauważyć efekty.