Welurowe dresy, sukienki i bluzki wróciły do łask i dziś cieszą się równie wielką popularnością jak przed laty. Jeśli Ty również skusiłaś się na ubrania z tej efektownie połyskującej, przyjemnej w dotyku tkaniny, z pewnością zastanawiasz się, jak je prać, by nie straciły fasonu. Kieruj się naszymi wskazówkami, a będziesz cieszyć się nimi przez długi czas.
Co warto wiedzieć o welurze?
Welur to syntetyczny materiał z grupy pluszowych, który jest łatwo rozpoznawalny ze względu na delikatną, puszystą okrywę runową o długości sięgającej zazwyczaj do 3 mm. Tkanina jest cienka i elastyczna, a jej powierzchnia odznacza się subtelnym połyskiem. To właśnie pluszowy, lekko lśniący wygląd sprawiają, że wykonane z niego ubrania wyglądają tak ciekawie i ekskluzywnie, a do tego są superkomfortowe. Z tego powodu z weluru wykonuje się nie tylko wizytowe kreacje, ale również piżamy i wygodne ubrania do noszenia po domu.
Bezpieczne pranie weluru – o czym pamiętać?
Czy welur można prać w pralce? Jak najbardziej – jednak należy pamiętać o tym, aby:
- prać rzeczy odwrócone na lewej stronie, czyli tej pozbawionej pluszowej warstwy,
- ustawić niską temperaturę wody. Najlepiej, żeby nie przekraczała 30°C,
- wybrać delikatny program prania, podczas którego ruchy bębna są wolne, a wirowanie odbywa się przy niskiej liczbie obrotów na minutę. Możesz też całkowicie zrezygnować z wirowania dla maksymalnego bezpieczeństwa tkaniny,
- zastosować łagodny detergent w płynie. Płynna forma sprawia, że łatwo wypłukać go spomiędzy włókien materiału o pluszowej fakturze,
- nie używać wybielacza, który może być szkodliwy dla tkaniny o tak specyficznym splocie. Jeśli na ubraniu znajduje się plama, spróbuj ją najpierw namoczyć i delikatnie zaprać ręcznie, a dopiero później wrzucić do bębna pralki. Plama powinna dać się wywabić w ten sposób bez obawy o uszkodzenie weluru.
Jak suszyć ubrania z weluru?
Welur możesz suszyć zarówno naturalnie, jak i automatycznie. Skorzystanie z urządzenia bębnowego, a w szczególności z suszarki kondensacyjnej z pompą ciepła może się jednak okazać lepszym pomysłem. Dlaczego? Umożliwia skuteczne suszenie w niskiej temperaturze, które jest w pełni bezpieczne dla delikatnych tkanin, takich jak welur.
Suszarki Electrolux dysponują też innymi rozwiązaniami, które usprawnią wykonanie tej czynności bez szkody dla tkaniny. Dzięki technologii SensiCare czas suszenia jest dopasowywany do stopnia wilgotności rzeczy – nie ma więc obawy, że spędzą w bębnie za dużo czasu. System CycloneCare rozprowadza ciepło równomiernie i delikatnie, zatem bez ryzyka uszkodzenia materiału zbyt wysoką temperaturą.
Czy welur można prasować? Jeśli to możliwe, lepiej z tego zrezygnować ze względu na możliwość odkształcenia włosia. Jeśli wykonana z niego sukienka czy bluzka jest silnie pognieciona, możesz skorzystać z parownicy do ubrań. Para wodna skutecznie rozprostuje zagniecenia, bez obawy o ingerencję w ułożenie włókien.
Jak widać, pielęgnacja weluru wcale nie jest tak skomplikowana, jak mogłoby się wydawać. Pilnuj tego, by nie narażać materiału na wysoką temperaturę i działanie silnych detergentów, a z pewnością nie straci formy i pięknego wyglądu po upraniu.