Dieta psa odgrywa bardzo ważną rolę w jego życiu. Odpowiednio dobrana umożliwia zwierzęciu zachowanie dobrego samopoczucia oraz zdrowia. To właśnie od diety zależy, czy nasz pies będzie miał chęć i energię do zabaw. Czym powinniśmy karmić psa? Jakie składniki muszą obowiązkowo znaleźć się w jego diecie?
Co może jeść pies? Jaką karmę wybrać?
Co może jeść pies? To często zadawane pytanie przez opiekunów. Zacznijmy od wyboru odpowiedniego pokarmu, który będzie dostarczał zwierzęciu odpowiednią porcję kalorii i składników odżywczych. Zapotrzebowanie energetyczne każdego psa jest inne i zależy od:
- wieku psa,
- rasy/ wielkości,
- ewentualnych chorób (np. alergii),
- stanu fizjologicznego,
- aktywności fizycznej.
Żywienie psa powinno opierać się na pełnoporcjowej, kompletnej karmie. Co to oznacza? Pełnoporcjowy pokarm to taki, który dostarcza psu energię w odpowiedniej ilości i proporcjach, które wystarczają do zaspokojenia dziennego zapotrzebowania żywieniowego. Pokarm kompletny z kolei to taki, który zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich ilościach i proporcjach. Taka karma dla psa może, a nawet powinna stanowić wyłączne źródło substancji odżywczych dla psa każdego dnia.
Niezbędne składniki w prawidłowym żywieniu psa
Zastanawiając się czym karmić psa, należy zwrócić uwagę nie tylko na jego zapotrzebowanie energetyczne – energia ta nie może pochodzić z byle jakiego źródła. Dieta psa powinna składać się z:
- co najmniej 18% białka w suchej masie,
- co najmniej 10% tłuszczu w suchej masie,
- maksymalnie 7% węglowodanów w suchej masie.
Liczby te zostały podane w odniesieniu do zdrowego i dorosłego psa. Co powinien jeść pies młodszy? Szczenięta poniżej 14 tygodnia potrzebują min. 25% białka i 8,5% tłuszczu, a psy rosnące powyżej 14 tygodnia min. 20% białka oraz 8,5% tłuszczu.
Chcąc dowiedzieć się, co może jeść pies, należy mieć na uwadze, iż jest to zwierzę względnie mięsożerne, to znaczy, że układ pokarmowy psa jest przystosowany. Zapotrzebowanie psa na białko jest więc znacznie wyższe niż w przypadku człowieka i choć mogą one korzystać również z surowców pochodzenia roślinnego – nie zaleca się tego. W prawidłowym karmieniu psa nie może również zabraknąć witamin oraz minerałów, pełniących ważną funkcję. Poniżej przedstawiamy listę niezbędnych witamin wraz z ich działaniem.
- witamina C – łagodzi stany zapalne, jest przeciwutleniaczem,
- witamina K – odpowiada za krzepliwość krwi,
- witaminy z grupy B – zapewniają prawidłowe działanie układu nerwowego, a także stan skóry i sierści,
- witamina A – zapewnia energię,
- witamina D – odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu kostnego,
- witamina E – odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu rozrodczego.
Jeśli chodzi o minerały, w diecie psa niezbędne są:
- wapń,
- chlor,
- siarka,
- magnez,
- sód,
- fosfor,
- potas,
- cynk,
- miedź,
- fluor,
- bor,
- chrom,
- żelazo,
- selen,
- kobalt,
- jod,
- molibden.
Karmienie psa smakołykami – czy to dobry pomysł?
Co można podać psu? Czy smakołyki w jego diecie są mile widziane? Chcąc urozmaicić dietę psa, powinniśmy zakupić smakołyki dostępne w sklepach zoologicznych. Należy zrezygnować z podawania psu resztek jedzenia, szynek czy nawet surowego mięsa. Może być ono szkodliwe. Smakołyki mogą więc pojawiać się w diecie zwierzęcia, nie mogą jednak przekraczać 10% dziennego zapotrzebowania na składniki pokarmowe psa. Powinny one również być traktowane jak posiłki – należy wliczać ich kalorie do dziennego zapotrzebowania energetycznego. Tylko takie urozmaicenie diety psa jest akceptowalne – nie może on dostawać żadnych produktów, które znajdują się w naszych lodówkach. Mamy nadzieję, że już wiesz, co może jeść pies!