Higiena jamy ustnej jest niezwykle ważna, jeśli więc zauważymy jakiekolwiek symptomy, wskazujące na stan zapalny, musimy od razu reagować. Wiele osób boryka się z opuchlizną dziąseł, a także ich zaczerwienieniem oraz krwawieniem podczas szczotkowania – nie jest to normalna reakcja, a co gorsze – może wskazywać na chorobę przyzębia, co w efekcie może doprowadzić nawet do utraty zębów stałych!
Niestety wielu Polaków bagatelizuje objawy, które wskazują na to, że w naszej jamie ustnej dzieje się coś niepokojącego. Badania pokazują, że jedynie mały procent osób udaje się regularnie na wizyty do stomatologa. Po przeprowadzeniu badań na kilkuset osobach, okazało się również, że większość z nich potrzebowała natychmiastowej interwencji stomatologicznej. Z czego wynikają te zaniedbania? Większość z nas narzeka na zbyt wysokie ceny, brak wolnego czasu, a także strach przed wizytą u dentysty. Jednak choroby zębów i dziąseł mogą rzutować na cały nasz organizm i tak samo jak udajemy się na badania kontrolne, czy wizyty u lekarza, musimy również regularnie odwiedzać naszego dentystę.
Opuchnięcie dziąseł, ich zaczerwienienie i krwawienie podczas mycia nie jest normalnym zjawiskiem i nie dzieje się bez przyczyny. Zazwyczaj wynika to z nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Niestety jesteśmy leniwi, a co za tym idzie, myjemy zęby mało dokładnie, a także zbyt krótko. Powinno się szczotkować je przez około 2 minuty ruchami okrężnymi. Bardzo ważne jest również codzienne nitkowanie zębów, które pozwala pozbyć się bakterii i resztek jedzenia z zakamarków, a także płukanie jamy ustnej specjalnymi płynami. Jeśli nie wykonujemy tych zabiegów pielęgnacyjnych, na zębach pojawia się osad, który w krótkim czasie utwardza się, a także zamienia w kamień. To doskonałe warunki dla rozwoju bakterii, które niszczą nasze zęby oraz osłabiają dziąsła. Więcej na https://szczoteczka-elektryczna.pl/
Jeśli regularnie udajemy się na wizyty do stomatologa, a mimo to nasze dziąsła są słabe i krwawią, może to wskazywać między innymi na źle wykonaną usługę. Chodzi tu o wypełnienie zęba, złe dopasowanie protezy, czy nieszczelność w przypadku mostów i koron. Ponadto takie objawy pojawiają się u większości palaczy, osób z niedoborem witamin, a także chorych na cukrzycę.
W jaki sposób zatem możemy uporać się z naszymi dziąsłami i przywrócić im zdrowie?
Przede wszystkim należy umówić się na wizytę u dentysty. Jeśli zauważymy opuchliznę, może to oznaczać, że w naszej jamie ustnej panuje już stan zapalny i konieczna jest szybka interwencja stomatologiczna. W innym wypadku stan ten pogłębi się i może przerodzić się w gorsze choroby. Nie możemy więc obawiać się tej wizyty, obecnie gabinety dentystyczne oferują tak zaawansowane metody leczenia, które ograniczają nasz ból i dyskomfort.
Może również okazać się, że wystarczy używanie specjalnych środków przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych, aby doprowadzić nasze dziąsła do zdrowia. W niektórych przypadkach lekarz stomatolog zaleci stosowanie żelów lub kremów, jeśli mamy do czynienia z bardziej zaawansowanym stanem zapalnym. Aby zmniejszyć opuchliznę i złagodzić niektóre objawy, warto płukać usta specjalnie przygotowanymi naparami ziołowymi. Będąc na wizycie u naszego dentysty, możemy zdecydować się z kolei na usunięcie kamienia nazębnego, a także polerowanie zębów.
Nie możemy więc bagatelizować jakichkolwiek sygnałów od naszego organizmu. Pamiętajmy, że zęby są bardzo ważne w naszym życiu i wyłącznie od nas zależy, jak długo będziemy cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem.