Biegunka może mieć różne przyczyny i przebieg, jednak jedno jest pewne – nie można jej lekceważyć. Gdy dolegliwość nie jest leczona, dochodzi do odwodnienia organizmu, szczególnie niebezpiecznego u niemowląt i starszych dzieci. Czym może być spowodowana biegunka i jak ją leczyć?
Najczęstsze przyczyny biegunki u dzieci
Biegunką nazywamy oddawanie płynnych lub półpłynnych stolców przynajmniej trzy razy w ciągu 12 godzin. Do najczęstszych przyczyn ostrej biegunki (trwającej do 2 tygodni) należą między innymi:
- zakażenia bakteryjne powodowane pałeczkami Salmonelli, Shigelli, E.coli, Yersini, Campylobacter,
- zakażenia wirusowe wywoływane głównie przez rotawirusy,
- antybiotykoterapia, w której zostaje zaburzona mikroflora bakteryjna,
- alergie pokarmowe,
- zatrucia pokarmowe powodowane przez spożywanie pokarmów skażonych toksynami bakteryjnymi.
Dzieci mogą również doświadczyć biegunki przewlekłej, czyli trwającej powyżej 4 tygodni. Najczęściej występuje ona na skutek inwazji pasożytów, zespołu jelita wrażliwego, mukowiscydozy, celiakii, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego czy choroby Leśniowskiego-Crohna.
Należy pamiętać, że ostra biegunka zawsze powoduje odwodnienie organizmu. Biorąc pod uwagę ubytek masy ciała dziecka, zalecany jest odpowiedni sposób nawadniania – doustny lub dożylny. Na odwodnienie najbardziej narażone są niemowlęta, dlatego tak ważna jest szybka reakcja, a najlepiej profilaktyka polegająca na stosowaniu preparatów dla dzieci, takich jak probiotyk ze szczepami bakterii Lactobacillus rhamnosus GG.
Jak rozpoznać odwodnienie u dziecka?
Największa utrata wody i elektrolitów w organizmie następuje przez przewód pokarmowy i nerki. Szczególnie niekorzystnym czynnikiem jest wysoka temperatura otoczenia, która może zwiększać utratę płynów ustrojowych poprzez skórę (wraz z potem). Do najczęstszych objawów odwodnienia należą wysuszone wargi i język, płacz bez łez, zapadnięte oczy i zmienione napięcie skóry. Jeżeli dziecko przejawia objawy odwodnienia, należy podawać często wodę (np. po łyżce) lub herbatki słodzone miodem. Warto również stosować specjalne płyny nawadniające posiadające w składzie elektrolity i glukozę.
Probiotyk na biegunkę dla dziecka
Przede wszystkim mały organizm wymaga wzmocnienia już od pierwszych dni życia. Dlatego profilaktycznie, w trakcie choroby i po infekcji, warto podawać dziecku probiotyk zapewniający regulację mikroflory bakteryjnej. Jednym z rekomendowanych przez lekarzy jest probiotyk Active Flora Baby, który skraca czas trwania biegunki średnio o 48 godzin. Co równie ważne, nie przyczynia się do powstawania męczącej kolki. Zawiera przebadany klinicznie szczep bakterii Lactobacillus rhamnosus GG, który występuje naturalnie w ludzkich jelitach. Probiotyk jest dostępny w formie kropli i może być stosowany już od pierwszych dni życia.
Starsze dzieci mogą również przyjmować pokarmy z naturalnymi probiotykami, czyli kefiry, jogurty, maślanki czy kiszonki. W trakcie trwania biegunki dieta powinna być lekkostrawna, oparta na gotowanych warzywach i chudym mięsie, suchym pieczywie lub lekko posolonym kleiku, co pozwoli uzupełnić niedobór elektrolitów, w tym sodu.