W jakim terminie można skorzystać z apelacji i kiedy mamy do niej prawo? Sprawdź jakie są wymagania do złożenia apelacji w sądzie.
Od wyroku Sądu Okręgowego orzekającego rozwód a także od wyroku tego Sądu oddalającego powództwo o rozwód przysługuje apelacja do Sądu Apelacyjnego.
Aby można było skutecznie wnieść apelację należy w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyroku złożyć w Sądzie Okręgowym wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku i doręczenie odpisu tegoż wyroku wraz z uzasadnieniem.
Od chwili doręczenia przez Sąd Okręgowy wyroku wraz z uzasadnieniem otwiera się nam czternastodniowy termin do złożenia apelacji.
Apelację można również wnieść w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyroku jednakże z uwagi na fakt, iż w tym czasie nie dysponujemy pisemnym uzasadnieniem uważam takie działanie za bezsensowne. Nie zmienia to jednak faktu, że taka apelacja jest również w pełni skuteczna.
Apelację wnosi się do Sądu Apelacyjnego za pośrednictwem Sądu Okręgowego, co oznacza nie mniej ni więcej, iż pomimo tego, że będzie ją rozpoznawał Sąd Apelacyjny wysyłamy ją do Sądu Okręgowego, w którym toczyła się sprawa o rozwód.
W apelacji możemy skarżyć rozstrzygnięcie o winie tzn. wnosiliśmy pozew o rozwód z orzeczeniem o winie drugiej strony a Sąd to nas uznał winnymi albo stwierdził, że za rozpad małżeństwa winę ponoszą obie strony. Możemy również w sytuacji, gdy jesteśmy zadowoleni z punktu rozwiązującego małżeństwo( bez orzekania o winie, z winy obu stron lub z winny jednego z małżonków) skarżyć także inne rozstrzygnięcia wyroku rozwodowego takie jak alimenty (na dzieci lub małżonka) kontakty czy władza rodzicielska.
Apelacją można również skarżyć rozstrzygnięcie Sądu Okręgowego oddalające pozew o rozwód. Jednakże czasami po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem wyroku Sądu Okręgowego można dojść do przekonania, iż zamiast wnosić apelację korzystniejszym będzie odczekanie i ponowne wniesienie pozwu o rozwód. Oddalenie pozwu o rozwód nie stoi na przeszkodzie ponownemu złożeniu pozwu o rozwód po jakimś czasie. Ponowne złożenie pozwu o rozwód może okazać się korzystniejsze z jednej strony z uwagi na koszty ( apelacja tak jak pozew o rozwód podlega opłacie) a z drugiej strony z uwagi na czas ( na rozpoznanie apelacji przez Sąd Apelacyjny czeka się niejednokrotnie dłużej niż na rozprawę przed Sądem Okręgowym wywołaną wniesieniem pozwu o rozwód).
Wyrok Sądu Apelacyjnego zapada po przeprowadzeniu rozprawy. Sąd Apelacyjny wydając wyrok może utrzymać w całości lub części zaskarżony wyrok Sądu Okręgowego lub go też w takim zakresie uchylić do ponownego rozpoznania.
Co bardzo ważne od prawomocnego wyroku Sądu Apelacyjnego nie przysługuje skarga kasacyjna?
Brak skargi kasacyjnej nie oznacza, że w przyszłości, gdy zajdzie taka konieczność nie będziemy mogli żądać zmiany rozstrzygnięcia o alimentach, kontaktach czy władzy rodzicielskiej zawartych w wyroku rozwodowym. Takie działanie jest jak najbardziej możliwe jednakże w tym celu musimy do właściwego Sądu Rejonowego wnieść pozew o alimenty ( podwyższenie, obniżenie lub uchylenie obowiązku alimentacyjnego) lub też wniosek o zmianę rozstrzygnięcia o kontaktach lub władzy rodzicielskiej.
Niezależnie od powyższego w sytuacji, gdy wszystko w wyroku rozwodowym nam pasuje poza kosztami możemy na rozstrzygnięcie o kosztach wnieść do Sądu Apelacyjnego zażalenie ( terminy te jednak wyglądają inaczej niż w przypadku apelacji i zostaną omówione i w innym artykule)