Ukulele to nieco mniejszy w porównaniu do gitary instrument, który wciąż zyskuje na popularności. Chętnie grają na nim zarówno dzieci, jak i dorośli, jego brzmienie jest bardzo przyjemne i pasuje do wielu utworów. Poniżej znajduje się kilka wskazówek, które z pewnością zainteresują początkujących muzyków. To cenne podpowiedzi, jak nauczyć się grać na ukulele.
Wybór właściwego instrumentu
Bez względu na to, na jakim instrumencie chcemy nauczyć się grać, musimy wybrać odpowiedni dla siebie model. Jakie ukulele kupić? Doświadczeni muzycy radzą, aby już na samym początku nauki zdecydować się na dobrej jakości instrument, który jest starannie i solidnie wykonany. Jeśli wybierzemy bardzo tani model, prawdopodobnie będzie źle brzmiał, może się też szybko zepsuć, a to skutecznie zniechęca do rozwijania swojego talentu. W przypadku ukulele do wyboru mamy instrumenty w kilku rozmiarach:
- sopranowe,
- koncertowe,
- barytonowe,
- tenorowe,
- basowe,
- sopranino,
- hybrydowe.
Najczęściej kupowane są modele sopranowe, koncertowe i tenorowe, różnią się one przede wszystkim ilością progów oraz długością menzury.
Trzymanie ukulele
Ponieważ w porównaniu do gitary ukulele jest mniejsze, początkowo jego trzymanie może być nieco kłopotliwe i trzeba się tego nauczyć. Warto poświęcić kilka minut na znalezienie najwygodniejszej dla siebie pozycji, czasami bardzo pomocny okazuje się przy tym niewielki stołeczek podłożony pod jedną stopę. Ukulele powinno się ustawić stabilnie na nodze, a dłoń ma wygodnie opierać się na korpusie (wówczas szyjka sprawia wrażenie, jakby unosiła się w powietrzu). W pozycji stojącej instrument należy przyłożyć do klatki piersiowej i podtrzymywać łokciem ręki odpowiadającej za bicie strun. Jeśli pojawi się taka potrzeba, możemy do ukulele dokupić pasek, wtedy łatwiej nam będzie prawidłowo je trzymać.
Ćwiczenia palców
Aby móc zagrać wszystkie akordy na ukulele, konieczne jest dobre wyćwiczenie palców. Na początek warto nauczyć się trzech podstawowych chwytów: C, F i G, ewentualnie G, C i D. Po pewnym czasie zaczniemy płynnie przesuwać palce po gryfie, a to da nam możliwość zagrania wielu różnych utworów (jest sporo piosenek bazujących właśnie na wspomnianych akordach). Później powinniśmy powoli wprowadzać kolejne chwyty, a im bardziej będą rozciągnięte palce, tym łatwiejsza stanie się gra.
Poprawne bicie
Dla wielu początkujących muzyków dużym problemem jest dobranie poprawnego bicia do piosenki. Zazwyczaj początkowo jest to ruch: Dół, dół, góra, góra, dół, góra, można powtarzać go w różnym tempie. Jednak zanim zagramy wybrany utwór, warto go uważnie przesłuchać, a jeśli jest to możliwe, obejrzeć także teledysk i zobaczyć ruchy osoby, która go wykonuje. Często jest to bardzo pomocne, możemy też po prostu improwizować i zagrać piosenkę tak, jak my ją odbieramy. Z czasem możemy dodatkowo wprowadzać klapsy, czyli uderzanie o korpus, wytłumianie strun czy palcowanie. W doborze bicia pomagają też serwisy publikujące tutoriale wideo czy śpiewniki ze starannie rozpisanymi akordami.
Brak pośpiechu
Żeby nauczyć się grać na ukulele, nie można się spieszyć. Trzeba zachować cierpliwość oraz systematycznie ćwiczyć. Kiedy poznamy nowe chwyty i opanujemy ich płynne przechodzenie, zwykle próbujemy zagrać piosenkę w jej naturalnym tempie. Początkowo należy tego unikać, ponieważ efekty mogą nie być zadowalające. Każdy utwór najpierw powinno się grać tak wolno, jak tylko możliwe, a dopiero później stopniowo zwiększać tempo. W ten sposób opanowanie wybranego utworu stanie się łatwiejsze, unikniemy też błędów, np. nieprawidłowego ułożenia palców na progach (co skutkuje nieprzyjemnym brzęczeniem strun).
Strojenie instrumentu
Zanim zaczniemy ćwiczyć na ukulele, musimy się upewnić, że jest ono nastrojone. To bardzo ważne, ponieważ nienastrojony instrument nie brzmi dobrze i niemożliwe jest uzyskanie czystych dźwięków. Co prawda strojenie może początkowo wydawać się trudne, ale są skuteczne metody, aby nieco to sobie ułatwić. Możemy np. zainstalować na smartfonie specjalną aplikację, która będzie wykrywać, czy konkretna struna brzmi właściwie. Innym sposobem jest zamocowanie na główce ukulele stroika. To niewielki sprzęt zasilany bateriami, który ma ekran. Na nim widoczna jest strzałka informująca, w którą stronę przekręcić klucz, żeby struna wydawała odpowiedni dźwięk.