Zastanawiasz się, czy warto montować karnisz? Poznaj pięć powodów, dla których jest on niezbędny w każdym salonie lub sypialni.
Praktyczny „wieszak” na firany i zasłony
To niewątpliwie pierwszy i najważniejszy, chociaż może nieco banalny powód. Karnisz jest nam potrzebny, żeby na czymś powiesić firany i zasłony. Mimo to nie powinniśmy lekceważyć jego wyglądu. Dobrze dobrany karnisz będzie zdobił wnętrze, źle dobrany – szpecił.
Pamiętając o praktycznym zastosowaniu karnisza, trzeba odpowiednio wcześniej ustalić, czy będzie on w przekroju kwadratowy, prostokątny, czy okrągły. Tylko na tym ostatnim powiesimy zasłony lub firanki na przelotkach.
Stylowy dodatek, który nada wnętrzu charakteru
Karnisz karniszowi nierówny. Nowoczesne karnisze to kwintesencja stylu i dobrego smaku. Jeśli zastanawiasz się, jak udekorować wnętrze, zacznij od karnisza. Jego zdecydowany wygląd będzie twoim drogowskazem. Zwróć uwagę na kolor, kształt i proporcje. Cienkie karnisze dobrze sprawdzają się w nowoczesnych, lekkich aranżacjach. Te grubsze lepiej pasują do wnętrz w stylu retro.
Kolor karnisza może być powieleniem koloru mebli lub dekoracyjnych dodatków. Tu do wyboru mamy nie tylko tradycyjne karnisze stylizowane na drewniane, ale też nowoczesne w kolorze bieli, czerni, srebra, miedzi, kości słoniowej i złota. Ich faktura może być trojaka – matowa, lśniąca lub satynowa.
Wahasz się, czy montować karnisz? Zwróć uwagę na jego końcówki
Sam karnisz wydaje ci się za mało dekoracyjny, zbyt ascetyczny, właściwie to niewidoczny? Prawdopodobnie udało ci się zapomnieć o końcówkach. Wykończenie karnisza jest kwestią twojego wyboru. Może to być prosty, minimalistyczny sześcian lub bardzo okazały kryształ stylizowany na diament. Po drodze są jeszcze zakończenia w formie liści, kwiatów, abstrakcyjnych i ozdobnych kształtów oraz brył geometrycznych. Dobrze dobrane zakończenie karnisza sprawi, że będzie on wyróżnikiem na tle ściany. Jeśli chcemy, by karnisz był dobrze widoczny, najlepiej jest powiesić zasłony i firany na szelkach. Jeśli wolimy go ukryć i wyeksponować tylko zakończenia, lepiej sprawdzi się tkanina na przelotkach lub flexach.
Karnisz zamiast szyny sufitowej – dlaczego warto
Szyna sufitowa jest dyskretna, zajmuje mało miejsca i sprawia, że tkanina zajmuje całą wysokość od podłogi do sufitu. Jednak nie zawsze szyna sufitowa jest najlepszym rozwiązaniem. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że na szynie można powiesić tylko firanki i zasłonki na żabkach. Wieszanie haczyków z kółkami, do których później przyczepimy np. flexy, mija się z celem.
Ponadto szynę sufitową trudno uznać za rozwiązanie dekoracyjne. Trudno ją ukryć, bo nie każdą szynę uda się zamaskować. Karnisze zdecydowanie bardziej cieszą oko, nie tylko te bogato zdobione, także utrzymane w duchu minimalizmu.
Karnisz na wymiar – perfekcyjna aranżacja okna
Kupno karnisza na wymiar to najlepszy sposób, by stworzyć dokładnie takie wnętrze, jakie chcemy mieć. Jeśli okno ma niestandardowe wymiary, kupno karnisza na wymiar jest wręcz obowiązkowe. Przy braniu miary ustalamy długość okna razem z fragmentami ścian do niego przylegającymi (minimum 20 cm z każdej strony, ale tak, by zmieściły się całe zasłony po ich odsłonięciu). Do pobranej miary dodajemy zapas na zamontowanie końcówek. Tak wymierzony karnisz montujemy w zależności od potrzeb i chęci na suficie lub na ścianie nad oknem.
Przeczytaj także: Wiosenne dekoracje okienne – podpowiadamy jakie karnisze wybrać