Od czasu do czasu kaszel, katar i ogólne, złe samopoczucie dopadają każdego. Czasami objawy są tak silne, że jesteśmy gotowi zażyć cokolwiek, co poprawiłoby od razu nasz stan. Sięgamy po witaminy, tabletki przeciwgorączkowe, ale i po antybiotyki. Czy słusznie? Czy antybiotyk pomoże nam i zwalczyć silne przeziębienie?
Wiosna i jesień to trudny czas
Większą liczbę infekcji obserwować można co roku wiosna i jesienią. To czas kiedy organizm człowieka musi się przestawić na tryb letni lub zimowy. Zmienna pogoda w tych porach roku stwarza doskonałe warunki dla rozwoju wszelkich wirusów i bakterii, a organizm człowieka, zaskoczony tymi zmianami, zwykle wówczas słabo się broni.
Dodatkowym problemem jest przenoszenie się wirusów głównie drogą kropelkową, a więc wystarczy, że w autobusie ktoś kichnie i już kilka sąsiednich osób „łapie” wirusa.
To samo można zaobserwować w przedszkolach i szkołach, gdzie czasami mamy do czynienia niemal z epidemią, bo w tak dużych skupiskach dzieci i młodzieży wirusy niezwykle łatwo się mnożą i atakują następnych. Jak reagować na falę przeziębień rozprzestrzeniającą się w tempie błyskawicy? Czy antybiotyki są skuteczną bronią w walce z przeziębieniem?
Wirus kontra antybiotyk
Zwykłe przeziębienie to na ogół infekcja wirusowa, a wirusów żaden antybiotyk nie jest w stanie zwalczyć. Kaszel, katar, stan podgorączkowy czy ból gardła to objawy typowego przeziębienia, które należy tylko łagodzić i czekać na poprawę ogólnego stanu, która następuje dość szybko.
Gdy dochodzi do infekcji wirusowej, prawidłowe postępowanie polega na zapewnieniu choremu możliwości wypoczynku oraz na podaniu środków, które złagodzą dokuczliwe objawy. Warto zażyć lub podać środki przeciwgorączkowe na bazie paracetamolu lub ibuprofenu, które może przyjmować większość osób.
Są nawet specjalne wersje tych preparatów przeznaczone dla małych dzieci, a niektóre z nich przeznaczone są nawet dla niemowląt, które ukończyły dopiero 3. miesiąc życia. Świetnie sprawdzą się też tabletki do ssania łagodzące ból gardła jak Strepsils oraz krople do nosa, które udrażniając go, przywracają możliwość swobodnego oddychania.
Konsekwencje nadużywania antybiotyków
Wiele lat temu, wynalezienie antybiotyków było przełomowym momentem w historii medycyny. To skuteczna broń w walce z wieloma rodzajami stanów zapalnych powstających w organizmie na tle bakteryjnym. Jednak stosowanie antybiotyków ma też negatywny wpływ na organizm człowieka.
Lista skutków ubocznych wywoływanych przez tego typu lekarstwa jest bardzo długa i każdy kto zażywa antybiotyk powinien zapoznać się z nią. Stosowanie tak silnych lekarstw bez wyraźnego powodu, co więcej bez wyraźnych wskazań lekarza, spowoduje tylko niepotrzebne zniszczenia w organizmie, które potem bardzo długo się zwalcza.
Jednak jest jeszcze jeden bardzo zły efekt nadużywania antybiotyków, to tak zwana antybiotykoodporność. Jeśli do organizmu człowieka dostarcza się spore ilości danego lekarstwa, to potrafi on wytworzyć takie mechanizmy, które skutecznie blokują jego działanie.
Efektem tego jest sytuacja, w której podany antybiotyk nie zadziała już i nie zwalczy groźnej infekcji bakteryjnej, co stwarza realne zagrożenie dla zdrowia, a czasem życia.
Odpowiedzialne postępowanie
W okresie przeziębienia, czyli zwykłej infekcji wirusowej, musimy dać sobie czas na jej pokonanie i rekonwalescencję. Zażywanie środków łagodzących nieprzyjemne objawy infekcji oraz wypoczynek to wystarczające działania. W końcu chyba każdy zna powiedzenie – „katar leczony trwa 7 dni, a katar nieleczony ustępuje po tygodniu”.