Obecnie pacjenci mają dostęp do szeregu zabiegów wykonywanych zarówno w gabinetach lekarskich, jak i fizjoterapeutycznych, których celem jest zminimalizowanie dolegliwości bólowych. W niektórych tego typu procedurach wykorzystuje się impulsy elektryczne emitowane przez elektrostymulatory. Takie urządzenia w dzisiejszych czasach nie muszą być jednak już obsługiwane wyłącznie przez doświadczonych specjalistów, ponieważ na rynku dostępne są także elektrostymulatory przeciwbólowe przeznaczone do użytku domowego. Dzięki temu pacjent w zaciszu własnego domu może przeprowadzić samodzielnie zabieg elektrostymulacji. Jak jednak działają takie sprzęty? Podpowiadamy.
Czym są elektrostymulatory przeciwbólowe?
Elektrostymulacja jest obecnie bardzo popularnym zabiegiem terapeutycznym. W przebiegu tego typu zabiegów wykorzystuje się prąd o niskim natężeniu, aby wywołać określony efekt w organizmie. Elektrostymulatory przeciwbólowe to urządzenia generujące prąd, który za pomocą elektrod naklejanych na ciało przenosi impulsy elektryczne do tkanek. Obecnie wyróżnia się m.in. elektrostymulatory przeciwbólowe TENS oraz EMS. Te pierwsze wykorzystują elektrostymulację nerwów. Te drugie z kolei elektrostymulację nerwowo-mięśniową. Zarówno sprzęty typu TENS, jak i EMS, wykorzystywane są w gabinetach kosmetologicznych, odnowy biologicznej, fizjoterapeutycznych, a także lekarskich. Dzięki postępowi technologicznemu i możliwości wykorzystania nowoczesnych technologii, elektrostymulatory przeciwbólowe dostępne są również w wersji przeznaczonej do użytku domowego. Takie sprzęty pozwalają na wykonanie samodzielnie w domu zabiegów, które do tej pory były możliwe wyłącznie do przeprowadzenia w specjalnych gabinetach.
Jak działa elektrostymulator przeciwbólowy?
Elektrostymulator przeciwbólowy jest urządzeniem, które generuje prąd i przenosi impulsy elektryczne do tkanek za pomocą specjalnych, naklejanych na ciało elektrod. Działa on przeciwbólowo w sposób nieinwazyjny. Prąd TESNS blokuje przesyłanie informacji bólowych do mózgu i stymuluje wydzielanie naturalnej substancji przeciwbólowej, która jest produkowana przez nasz organizm, czyli endorfin. Dzięki temu elektrostymulator TENS może łagodzić odczuwalne dolegliwości bólowe, a z czasem nawet doprowadzić do ich zaniku. Warto jednak mieć świadomość, że tego typu sprzęty nie są w stanie wyleczyć przyczyny bólu, a jedynie złagodzić objawy.
Na jakie rodzaje bólu może pomóc elektrostymulator przeciwbólowy?
Elektrostymulatory przeciwbólowe wykorzystywane są zarówno przez pacjentów zmagających się z chorobami przewlekłymi, jak i po kontuzjach czy wypadkach, a także przez sportowców. Przezskórna stymulacja elektryczna nerwów doskonale sprawdza się zwłaszcza w przypadku zwalczania zespołów bólowych stawów, a także kręgosłupa. Za pomocą elektrostymulatora przeciwbólowego pacjenci mogą eliminować różne rodzaje dolegliwości bólowych, do których zalicza się na przykład:
- bóle mięśniowe,
- bóle pourazowe,
- bóle stawowe,
- neuralgie.
Oznacza to, że elektrostymulator mięśniowy przeciwbólowy może działać zarówno na przykład na bóle pleców, karku, kręgosłupa, ud czy ramion, jak i łagodzić dolegliwości bólowe towarzyszące na przykład chorobie zwyrodnieniowej stawów. Takie urządzenia można wykorzystywać również w celu zwalczania bóli pourazowych wynikających ze zwichnięcia, skręcenia czy stłuczenia, a także w przebiegu neuralgii, takich jak na przykład rwa kulszowa.
Warto wiedzieć o tym, że stymulacja nerwów TENS przynosi dobre efekty nie tylko w przypadku przewlekłych zespołów bólowych, ale również ostrego bólu. Działanie przeciwbólowe takiego urządzenia zazwyczaj odczuwalne jest już po 20 lub 30 minutach wykonywania zabiegu. Co więcej, w przypadku przewlekłych dolegliwości, regularne korzystanie z takiej aparatury, może zmniejszać intensywność odczuwalnego bólu, a co za tym idzie, wpływać na zmniejszenie ilości przyjmowanych leków przeciwbólowych. Dostępne na rynku elektrostymulatory przeciwdziałają również wzmożonemu napięciu mięśni, które również nierzadko prowadzi do powstawania bólu. Decydując się na podjęcie terapii samodzielnie w domu przy użyciu elektrostymulatora przeciwbólowego, warto jednak zawsze wcześniej skonsultować się ze specjalistą, a więc na przykład fizjoterapeutą lub lekarzem.