Stal nierdzewna bywa również nazywana stalą szlachetną. Aby taką pozostała, niezbędna jest jej prawidłowa konserwacja, dzięki której zadbamy o jej wygląd i na długo pozostawimy w dobrym stanie. Hokery wykonane ze stali nierdzewnej, ze względu na specyfikę pomieszczenia, w którym są użytkowane, również wymagają szczególnej opieki. Po przeczytaniu tego artykułu, będziesz wiedział, jakiej.
Znakomita większość hokerów to te utrzymane w duchu nowoczesnym, stojące na nogach ze stali nierdzewnej, która chociaż bardzo wytrzymała i odporna na korozję, dosyć łatwo, jak to w kuchni bywa, się brudzi. Co robić, jak zapobiegać, jak chronić i jak usuwać powstałe już zabrudzenia na tych wykonanych z nierdzewnej stali.
Stal nierdzewna to materiał bardzo higieniczny, gdyż pozbawiony porów, a dzięki powłoce z nadtlenków – tzw. powłoce pasywnej – odporny na korozję. Jest również materiałem bardzo eleganckim i nowoczesnym, co w połączeniu z odpowiednią tapicerką bądź lśniącym plastikiem tworzy piękny design krzesła barowego w kuchni. Jednak nic nie dzieje się samo – dlatego prawidłowa pielęgnacja to podstawa. Dzięki temu zapewnimy ich estetyczny wygląd na długo. Więcej informacji w artykule „Krzesła barowe w mieszkaniach – na co zwrócić uwagę”.
Czysty hoker to podstawa
Po pierwsze – mycie. Dbaj o to, by elementy wykonane stali nierdzewnej zachowywać w nienagannej czystości. Estetykę tego typu powierzchni bardzo łatwo zepsuć – odciski palców, zaschnięte krople, kurz. To wszystko bardzo szybko niszczy pierwsze wrażenie, jakie wywołuje elegancka linia hokera kuchennego.
Myjemy środkami, które mamy w domu. W usuwaniu zabrudzeń świetnie sprawdza się zwykły płyn do szyb lub profesjonalne środki do czyszczenia stali nierdzewnej, jednak w dobie eko warto przyjrzeć się domowym preparatom czyszczącym, które bez problemu wykonamy sami, korzystając z tego, co mamy w kuchni. I tak: skutecznie wyczyścimy i nadamy blask stalowym częściom hokera za pomocą roztworu wody i octu – po zmieszaniu 80% wody i 20% octu otrzymamy ekologiczny i tani preparat czyszczący.
Hokery kuchenne lubią delikatność
Powłoka stali nierdzewnej pomimo swojej odporności na korozję i trwałości, jest bardzo wrażliwa jeżeli chodzi o traktowanie jej szorstkimi materiałami. Nigdy nie stosujmy do czyszczenia tego typu mebli żadnych szorstkich i ostrych czyściw. Ostre szczotki, czyściki i chropowate gąbki nieodwracalnie mogą uszkodzić powłokę pasywną, porysować powierzchnię i narazić elementy krzesła na korozję w miejscach rys i uszkodzeń.
Najpierw sprawdź. Zawsze przed rozpoczęciem czyszczenia nawet najdelikatniejszymi środkami sprawdź w niewidocznym miejscu, jak powierzchnia reaguje na środki myjące i jak narzędzia zastosowane do pielęgnacji wpływają na jego elementy wykonane ze stali nierdzewnej.
Soli mówimy stanowcze nie. Wybierając środki czyszczące dostępne w każdym supermarkecie, dokładnie sprawdź ich skład, jeżeli masz zamiar czyścić nimi stalowe części hokerów. Jeżeli w składzie znajdziesz chlor, kwas, sól albo wybielacze, odstaw preparat na półkę. Te składniki powodują uszkodzenia powłoki ochronnej i mogą przyczynić się do powstania korozji.
Hokery, których głównym elementem konstrukcyjnym jest stal nierdzewna, wsparte na solidnych lśniących nogach można kupić w sklepie Meblownia – znajdziemy tam całą gamę eleganckich i tradycyjnych modeli, które proste w pielęgnacji, będą świetnym uzupełnieniem kuchni.