Dewar na ciekły azot – co musisz wiedzieć o jego stosowaniu?

Nie trzeba nikogo przekonywać, że ciekły azot to niezwykła substancja o szerokim zastosowaniu. Na co dzień wykorzystywana jest w wielu gałęziach przemysłu, przede wszystkim w medycynie, weterynarii, przemyśle czy gastronomii. Skuteczne korzystanie z właściwości ciekłego azotu jest możliwe dzięki prawidłowemu przechowywaniu go w dedykowanych pojemnikach, zwanych naczyniami Dewara. Czytaj dalej i dowiedz się, jak wykorzystuje się w przedsiębiorstwach dewar na ciekły azot.

Dewar na ciekły azot – krótka historia powstania

Odkrycie ciekłego azotu, dokonane w 1883 roku przez dwóch krakowskich profesorów, Zygmunta Wróblewskiego i Karola Olszewskiego, zrewolucjonizowało świat nauki. Wyzwaniem jednak nadal pozostawało jego prawidłowe przechowywanie – w taki sposób, by nie tracił on swoich właściwości i był całkowicie bezpieczny w użytkowaniu. Stało się to możliwe dzięki wynalazkowi francuskiego lekarza i fizyka, Jacquesa-Arsene D’Arsonvala. W latach 80. XIX wieku skonstruował on pierwszy pojemnik z podwójnymi ściankami, z próżnią w środku. Jego odkrycie kontynuował szkocki chemik i fizyk, James Dewar, który opatentował wynalazek w 1892 roku. Początkowo naczynie miało szklaną konstrukcję. To, które znamy obecnie, jest zasługą Reinholda Burgera. Naczynie Dewara umieścił w metalowej obudowie, dzięki której pojemnik został zabezpieczony przed stłuczeniem.

Dlaczego wykorzystuje się naczynia Dewara?

Ciekły azot jest substancją o cennych właściwościach, jednak jest także niebezpieczny w kontakcie – przede wszystkim ze skórą. Ze względu na bardzo niską temperaturę, dochodzącą do -196 ℃, może wywołać groźne dla życia odmrożenia. Dlatego też niezwykle istotne jest jego przechowywanie. Dewar na ciekły azot, dzięki swojej prostej, ale wyjątkowej konstrukcji, pozwala na odizolowanie tego gazu od negatywnego wpływu czynników zewnętrznych – a przede wszystkim od przypadkowego zetknięcia ze skórą. Naczynie zbudowane jest z cienkich, najczęściej aluminiowych, podwójnych ścianek, z przestrzenią próżniową między nimi. Ogranicza to do minimum przepływ ciepła między azotem w skroplonej postaci a otoczeniem. Obie ścianki stykają się u góry, a całość zamknięta jest szczelnym korkiem. Dzięki takim właściwościom izolacyjnym we wnętrzu panuje temperatura, która pozwala na zachowanie właściwości tej substancji.

Gdzie wykorzystuje się dewary na ciekły azot?

Gdziekolwiek wykorzystywany jest ciekły azot, konieczne jest przechowywanie i transportowanie go w naczyniach Dewara. Szeroka gama dostępnych pojemności pozwala na zakupienie ich nawet online, np. w sklepie Cryogen. W zależności od potrzeb dewar na ciekły azot może mieć od 5 do 50 litrów. Co więcej, występuje w wielu formach – zarówno jako naczynie cylindryczne, jak i poręczny zbiornik lub zamrażarka. Wykorzystywany jest w laboratoriach, placówkach medycznych, a w razie potrzeby nawet w restauracjach.

Kilka słów o bezpieczeństwie

Właściwe działanie naczynia Dewara jest uwarunkowane jego prawidłowym magazynowaniem, a także przygotowaniem do pracy. Dlatego też, zanim wypełnisz je ciekłym azotem, nieco tej substancji musi znaleźć się w pojemniku przynajmniej na 20 minut. Dzięki temu jego wnętrze ostygnie, co pozytywnie wpłynie na redukcję parowania. Dodatkowo należy pamiętać o odpowiednim miejscu, w którym dewar na ciekły azot będzie przechowywany. Pomieszczenie powinno być suche, wentylowane i nie powinny się w nim znajdować żadne źródła ciepła. Naczynia muszą stać pionowo, a część przez nie zajęta musi być oznaczona stosownym piktogramem ostrzegawczym.

5 1 vote
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments