Daszki nad drzwi z poliwęglanu – dlaczego warto się nimi zainteresować?

Kapryśny klimat to znak rozpoznawczy naszej części Europy. Jak wszyscy wiemy, pogoda zmienia się tu nieustannie, streścić to można stwierdzeniem, że czasem słońce, czasem deszcz, a i nie zapominajmy o innych opadach jak śnieg czy grad. Ma to bardzo negatywny wpływ na elementy domu – zwłaszcza drzwi zewnętrzne. Warto odpowiednio je ochronić, inwestując w porządny daszek z poliwęglanu. Dlaczego warto się nim zainteresować?

Pogoda w przysłowiach? To nie bajki!

Wszyscy znamy pogodowe przysłowia, głównie z tego powodu, że bardzo, praktycznie co do joty się sprawdzają. W marcu jak w garncu czy kwiecień plecień, co przeplata – to nie żadne bajki, bo oddają to, co samemu łatwo zaobserwować. Oczywiście, nie do końca, gdyż zimowe przestrogi na nikim nie robią wrażenia, ponieważ już od kilku sezonów białego puchu jest jak na lekarstwo. Patrząc jednak na to, jak kapryśna jest nasza polska aura,  wszystko może zmienić się nagle i znów powrócą prawdziwe zimowe miesiące. Zawsze więc musimy być przygotowani na ciężką pogodę o każdej porze roku – cieplejszej i zimniejszej. 

Daszek z poliwęglanu – dlaczego warto?

  • Zadaszenie przed wejściem do domu, ale też nad drzwiami balkonowymi bywa bardzo pomocne podczas deszczowych i śnieżnych dni, zapewniając również ulgę podczas letnich i (coraz częściej) wiosennych upałów. Wykonane ze szkła lub zwykłego plastiku szybko ulegają zniszczeniu, zupełnie inaczej sprawuje się daszek z poliwęglanu, zapewniając długotrwały efekt estetyczny, jak i znakomitą funkcjonalność.
  • Poliwęglan powstał dość dawno temu – w pierwszej połowie lat pięćdziesiątych XX wieku, ale dopiero współcześnie zaczął być powszechnie wykorzystywany nie tylko w budownictwie, ale i do wielu innych zadań. Wszystko to za sprawą nowoczesnej technologii, która sprawiła, że wcześniej rzadko używany materiał, stał się nagle jednym z lepszych rozwiązań na rynku. 
  • Ma doskonałe właściwości mechaniczne, dużą odporność na wysoką i niską temperaturę, więc można go stosować podczas monstrualnych mrozów (sięgających nawet –100°C), jak i trudnych do wyobrażenia upałów (135°C). 
  • Na uwagę zasługuje również jego lekkość, szczególnie jak porównamy go z innymi materiałami typu szkło. Te łatwo ulega uszkodzeniom, na przykład pod ciężarem warstwy śniegu. Daszki poliwęglanowe są nawet dwukrotnie lżejsze i aż 25-krotnie bardziej odporne na stłuczenie. 
  • Inną niezwykle ważną zaletą jest to, że materiał tego rodzaju można dowolnie formować, nadając mu różne kolory. Idealnie dopasowuje się do architektury domu, co sprawia, że daszek na balkon czy daszek nad drzwi to rozwiązania architektoniczne, które dodają uroku każdemu budynkowi – nie tylko w nowoczesnej bryle, ale także bardziej tradycyjnej. 
  • Nie zapominajmy jednocześnie, że daszki poliwęglanowe są w pełni bezpieczne. Poliwęglan należy do grupy materiałów trudnopalnych, stąd często jest wykorzystywany w konstrukcjach, gdzie występuje wysokie ryzyko pożaru.

Jaki daszek z poliwęglanu wybrać?

To zależy, w jakim miejscu chcemy go zamontować. Jeśli chodzi o taras, koniecznie zwróćmy uwagę na architekturę dookoła, dzięki temu dokładnie ocenimy, jaki daszek będzie idealnie pasował, współgrając ze wszystkimi sąsiednimi elementami i konstrukcjami. Jeśli dominują proste bryły i kąty, zdecydujemy się na minimalistyczne, płaskie, jak najmniej skomplikowane rozwiązanie. W innym przypadku, gdy przeważa tradycyjna architektura i występują zakola, wybierzmy daszek w kształcie markizy lub łuku. 

Wybierając daszek nad drzwi, powinniśmy dodatkowo pamiętać o innych istotnych detalach, jak odpowiedni system odpływowy. Doskonale sprawdza się tu rynienka, równie ważna jest skuteczna uszczelka przyścienna. Koniecznie, aby daszek odznaczał się nieskomplikowanym, szybkim montażem, tym bardziej że jego prosta konstrukcja pozwala na własnoręczną instalację. Jeśli jednak zdecydujemy się samodzielnie to robić, koniecznie pamiętajmy o najważniejszych zasadach, zwłaszcza w przypadku montażu do ściany z izolacją termiczną. W tym przypadku zastosujmy tuleje dystansowe oraz kołki rozporowe dopasowane do rodzaju elewacji. 

Zawsze też warto korzystać z usług sprawdzonego producenta daszków poliwęglanowych – firmy Arctom (www.arctom.pl), która od ponad dwudziestu lat zajmuje się tworzeniem profesjonalnych zadaszeń, oferując szeroki asortyment tego rodzaju rozwiązań.

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments