Żywienie szczeniąt – jaka częstotliwość jest najbardziej wskazana?

Materiał zewnętrzny

Wystarczy przejść się po alejce z karmą dla psów w dowolnym dużym sklepie z artykułami dla zwierząt lub przejrzeć półki w sklepie zoologicznym online – by szybko poczuć się przytłoczonym. Jest to szczególnie widoczne w przypadku właścicieli szczeniąt, zwłaszcza tych, którzy mają pod opieką takie maleństwo po raz pierwszy. Jak się w tym odnaleźć?

  1. Jak karmić szczenię między 6 a 12 tygodniem życia?
  2. Jak powinna wyglądać dieta szczeniąt mających od 3-6 miesięcy?
  3. O czym pamiętać karmiąc szczenię między 6 a 12 miesiącem życia?

Każdy szczeniak jest wyjątkowy, więc jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub pytania dotyczące jedzenia, harmonogramu karmienia i tak dalej – skonsultuj się z hodowcą lub weterynarzem. Poniżej ogólny harmonogram dotyczący potrzeb żywieniowych szczeniaka na każdym etapie pierwszego roku życia.

Jak karmić szczenię między 6 a 12 tygodniem życia?

Szczenięta znajdujące się na etapie rozwoju między 6 a 12 tygodniem życia powinny być karmione karmą dla szczeniąt. Musi być to specjalnie przygotowana dieta szczeniaka, która jest w stanie zaspokoić potrzeby żywieniowe dla normalnego rozwoju. Niedopuszczalne jest na tym etapie żywienie szczeniaka karmą dla dorosłych – mogłoby to doprowadzić do poważnych niedoborów składników odżywczych. Zazwyczaj cztery karmy dziennie wystarczają na zaspokojenie potrzeb żywieniowych w tym okresie. Ważna wskazówka: duże rasy powinny być karmione suchą suchą karmą bez nawilżenia przez 9 lub 10 tygodni, a małe psy do 12 lub 13 tygodnia.

Jak powinna wyglądać dieta szczeniąt mających od 3-6 miesięcy?

W tym okresie można zmniejszyć liczbę posiłków z czterech do trzech dziennie. Zwierzę powinno stracić w ten sposób szczenięcy puch przed 12 tygodniem. Jeśli jest jednak inaczej – kontynuuj karmienie zgodnie z wcześniejszym harmonogramem – dopóki nie osiągnie dojrzałości. Upewnij się też, że wiesz dokładnie jak przygotować jedzenie dla szczeniaka – i znów w razie wątpliwości, warto skonsultować się ze specjalistą w tym temacie.

O czym pamiętać karmiąc szczenię między 6 a 12 miesiącem życia?

Na tym etapie jedzenie dla szczeniaka może być już podawane dwa razy dziennie. Sterylizacja nieznacznie obniża zapotrzebowanie na energię – dlatego po zabiegu należy przejść z bogatej w składniki odżywcze karmy dla szczeniąt na karmę dla dorosłych. Jeśli chodzi o małe rasy – można przejść na ten etap w okresie od 7 do 9 miesięcy, a w przypadku większej rasy – można wstrzymać się do 12, 13, a nawet 14 miesiąca. Pamiętaj – zawsze lepiej być na karmach dla szczeniąt trochę za długo niż za krótko.

5 1 vote
Oceń wpis

Zobacz także

Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments