Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej – jak wygląda w praktyce?

Materiał zewnętrzny

Od kiedy polskim klientom indywidualnym i biznesowym udostępniono możliwość swobodnego wyboru dostawcy prądu, rynek energetyczny zapełnił się mniejszymi i większymi operatorami energii elektrycznej. Zmiana sprzedawcy często jest przedstawiana jako szansa na oszczędność, ale jak to wygląda w praktyce?

Na czym właściwie polega zmiana sprzedawcy energii elektrycznej?? Zacznijmy od wytłumaczenia kwestii biznesowych, które nie dla wszystkich konsumentów są oczywiste. Dystrybucja i sprzedaż energii elektrycznej to dwie oddzielne sprawy. Dystrybutorzy to wielkie spółki skarbowe, do których należą sieci energetyczne rozpostarte na danym obszarze kraju. Polska podzielona jest pod tym względem przez pięciu głównych dystrybutorów i w zależności od tego, gdzie mieszkamy (lub gdzie mieści się nasza firma), korzystamy z prądu dostarczanego przez jedną z tych spółek. Kiedyś dystrybutorzy byli również monopolistami w kwestii sprzedaży energii na swoim obszarze. Zmieniło się to kilkanaście lat temu. Od 2007 roku możemy wybierać spośród kilkunastu do kilkudziesięciu sprzedawców energii elektrycznej, którzy pośredniczą między nami i dystrybutorem, ustalając stawki. Wśród operatorów są również spółki odpowiadające za dystrybucję, które w warunkach konkurencji rynkowej starają się rozszerzać bazę klientów atrakcyjnymi ofertami.

Chcę zmienić dostawcę energii elektrycznej. Co muszę wiedzieć?

Pierwsze, co musisz wiedzieć to… tak, masz prawo do zmiany sprzedawcy energii elektrycznej i wyboru najkorzystniejszej oferty. Wszyscy klienci indywidualni, czyli właściciele gospodarstw domowych, jak również przedsiębiorstwa, mogą dokonywać swobodnych zmian w tym zakresie, oczywiście z uwzględnieniem warunków umowy z bieżącym operatorem. Choć wielu odbiorców prądu korzysta po prostu z usług dominującej na danym obszarze spółki energetycznej, nie jest to w żadnym wypadku przymus.

Jak wygląda więc proces zmiany dostawcy energii? Po wyborze właściwego dostawcy, pozostaje prostsza część. W przypadku niektórych sprzedawców procedura zmiany uproszczona jest do granic możliwości. Do Enei, przykładowo, przejść możecie praktycznie „z dnia na dzień”. Z perspektywy klienta nawiązanie współpracy z operatorem przebiega w dwóch krokach. Wybór oferty i podpisanie umowy. Tylko tyle.

Co z resztą formalności, np. wypowiedzeniem umowy poprzedniemu dostawcy? Jeżeli zdecydujecie się upoważnić spółkę do reprezentowania siebie przed dotychczasowym sprzedawcą, ta weźmie na siebie wszystkie formalności i uwolni was od papierkowego i administracyjnego zawrotu głowy. Ostatni krok procesu to po prostu korzystanie z prądu i satysfakcja z niższych rachunków. Sprzedawcę prądu możecie zmieniać tyle razy, ile razy macie na to ochotę, warto jednak od razu zapoznać się dokładnie z oferowanymi możliwościami i dokonać najlepszego wyboru przy pierwszej zmianie.

Co mogę zyskać dzięki zmianie?

Na stronach internetowych operatorów energii elektrycznej znajdziecie rozległe opisy ofert produktowo-usługowych przeznaczonych zarówno dla klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorców. Pamiętajcie, że tani prąd nie zależy tylko od samej stawki. Warto wziąć pod uwagę również inne czynniki, jak dodatkowe usługi oferowane w ramach pakietów i wygodę obsługi klienckiej.

Enea oferuje szereg atrakcyjnych pakietów łączących dostawę energii elektrycznej z dostępem do usług specjalistycznych i elektronicznego biura obsługi klienta, gwarancją stałej ceny, niezależnością od wahań cenowych na rynku energetycznym, jak również zestawami urządzeń umożlwiających kontrolę zużycia prądu. Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej może wypaść dla was bardzo korzystnie, pod warunkiem, że najpierw zapoznacie się wnikliwie z ofertami dobrze rozważycie wszystkie opcje.

0 0 votes
Oceń wpis

Zobacz także

Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments