Zatrzymanie moczu – objaw, którego nie wolno zignorować

Materiał zewnętrzny

Zatrzymanie moczu u mężczyzn jest objawem, który świadczy o nieprawidłowym funkcjonowaniu całego układu. Należy jak najszybciej znaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy i wdrożyć właściwe leczenie. Utrata możliwości oddawania moczu jest bezpośrednim zagrożeniem zdrowia i życia chorego.

Silny ból oraz ogromny dyskomfort przy próbie oddania moczu, która kończy się nieraz zupełnym niepowodzeniem, oznacza problemy. Zatrzymanie moczu u mężczyzn może mieć różne podłoże, ale zawsze jest wskazaniem do natychmiastowej wizyty w szpitalu, bo jest to stan bezpośredniego zagrożenia zdrowia, a nawet życia chorego. Lekarz musi przede wszystkim sprawdzić, czy utrata możliwości oddania moczu nastąpiła w skutek niedrożności cewki moczowej, czy też nerki zaprzestały produkcji. To one są bowiem podstawowym elementem całego układu, który spełnia rolę filtra, a produkując mocz, oczyszczają cały organizm. Jeśli nie pracują poprawnie, może dojść do nieodwracalnych zmian w ciele, które w konsekwencji prowadzą nawet do śmierci.

Zatrzymanie moczu a niedrożność cewki moczowej

Jest wiele przyczyn powodujących zatrzymanie moczu u mężczyzn. Zacznijmy od tych najmniej jednak niepokojących. Ta dolegliwość często pojawia się u chorych przechodzących banalne infekcje, którym towarzyszy wysoka gorączka. Trudności z oddawaniem moczu mogą także pojawić się przy wymiotach i biegunce występujących podczas stosunkowo niegroźnego zatrucia pokarmowego. Po ustąpieniu tych dolegliwości natychmiast samoistnie powraca możliwość oddawania moczu.

Zatrzymanie moczu u mężczyzn może być spowodowane także niedrożnością cewki moczowej, która pojawia się na skutek przerostu gruczołu krokowego. Prostata otacza cewkę moczową, więc siłą rzeczy, gdy zwiększa swoją objętość, zaciska cewkę, utrudniając lub całkowicie uniemożliwiając oddawanie moczu. Inną przyczyną może być zwężenie cewki moczowej na skutek jakiegoś stanu zapalnego w jej obrębie lub urazu około zabiegowego.

Wiele kłopotów z oddawaniem moczu spowodowanych jest kamicą nerkową. Kamień moczowy może utknąć w ujściu cewki, w samej cewce moczowej i skutecznie zablokować możliwość oddania moczu.

Zatrzymanie moczu a choroby nerek i układu moczowego

Całkowite zatrzymanie moczu u mężczyzn może być także spowodowane schorzeniami nerek. Jako pierwsze należy tu wymienić różne rodzaje stanów zapalnych, które mogą rozwijać się w obrębie tych organów. Przede wszystkim chodzi o odmiedniczkowe i kłębuszkowe zapalenie nerek. Utrata możliwości oddawania moczu bywa też skutkiem zapalenia naczyń, sarkoidozy rozwijającej się w obrębie nerek czy tak zwanego złośliwego nadciśnienia tętniczego.

Zatrzymanie moczu może również pojawić się na skutek zmian nowotworowych, gdy następuje zajęcie albo ucisk guza na jakikolwiek fragment drogi moczowej bądź kiedy mamy do czynienia z rakiem prostaty lub pęcherza moczowego.

Istnieją też inne przyczyny, z powodu których dochodzi do zatrzymania moczu. Mowa tu o ogromnym odwodnieniu organizmu, o utracie dużej ilości krwi na skutek wypadków lub skomplikowanych zabiegów operacyjnych.

Diagnoza i leczenie

Zatrzymanie moczu u mężczyzn rozpoznaje się na podstawie wywiadu z pacjentem. Lekarz bada także pęcherz moczowy poprzez sprawdzenie brzucha. Nawet przy niewielkim dotknięciu powłok brzusznych pojawia się bowiem ogromny ból i wyraźnie wyczuwa się powiększony pęcherz.

W takiej sytuacji natychmiast trzeba udrożnić cewkę moczową przez wprowadzenie cewnika, a gdy nie ma takiej możliwości, wykonuje się nakłucie, w którym zostaje on umieszczony. Jednocześnie przeprowadza się wszystkie niezbędne badania, takie jak morfologia, USG, cystoskopia czy uroflometria. Sposób leczenia uzależniony jest od postawionej diagnozy.

0 0 votes
Oceń wpis

Zobacz także

Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments