Jeżeli chcesz rozpocząć własną działalność, zapewne wyobrażasz sobie freelancing jako brak ograniczeń czasowych, budowanie własnej marki oraz pracę w godzinach, które Ci odpowiadają. Nie wszystko jednak jest kolorowe w rzeczywistośco, gdyż istnieje spore ryzyko niepowodzenia. Jeżeli freelancer nie określi poprawnie swojego planu, celów i nie przeprowadzi analizy otoczenia, własna działalność może okazać się fiaskiem. Poza tym musi samodzielnie zmagać się z biurokracją, odprowadzać wszystkie składki i nieregularnymi zarobkami.
Za i przeciw własnej działalności gospodarczej
Na rynku pracy panuje trudna sytuacja. Z jednej strony codziennie są poszukiwani nowi pracownicy, jednak przesycenie tego rynku osobami o podobnych kwalifikacjach znacznie utrudnia znalezienie pracy. Dlatego tak wiele osób woli założyć własną firmę i samodzielnie stworzyć sobie zatrudnienie. Jakie są wady i zalety prowadzenia własnej działalności gospodarczej?
Przede wszystkim osoby zakładające własny biznes mogą robić to, co kochają i w czym czują się dobrze. Praca, którą wykonuje się z przyjemnością, przynosi wielkie pokłady satysfakcji z tworzenia i realizowania projektów na swój sposób. Dużym plusem jest elastyczność czasu pracy i poczucie niezależności. Także generowane dochody są jedynie do Twojej dyspozycji. To, ile zarobisz, zależy od Twojego zaangażowania i liczby projektów, jakich się podejmujesz.
Głównym ryzykiem związanym z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej jest możliwość niepowodzenia. Początkowy wkład własny może znacznie wzrosnąć, jeżeli niedokładnie przekalkulujesz wszelkie wydatki. Twoja odpowiedzialność finansowa będzie obejmowała całą firmę — jeżeli zdecydujesz się na zatrudnienie pracowników, za nich również staniesz się odpowiedzialny. Co więcej, to na Tobie będzie spoczywać obowiązek śledzenia zmian prawnych oraz kontroli dokumentacji. Największą przeciwnością może być również konieczność ciągłej walki o klienta oraz utrzymania konkurencyjnej pozycji na rynku. Czy mimo wszystko chcesz założyć własny biznes?
Pomysły na biznes lokalny
Zanim opanujesz rynek narodowy, warto rozpocząć na rynku lokalnym, aby wybadać niszę odbiorców. Grono Twoich klientów będzie mniejsze, a liczba sprzedanych usług bądź towarów być może nie będzie w pełni wykorzystywać Twoich zdolności. Jednak warto zacząć na mniejszym rynku. Zdobędziesz niezbędną wiedzę praktyczną, a także dowiesz się, jak szybko radzisz sobie z różnymi etapami pracy. Od czego zacząć?
- Catering dietetyczny — kto nie lubi dobrze zjeść? Smaczne i ciekawe potrawy na stole bez konieczności przygotowywania ich samodzielnie to spełnienie marzeń wielu z nas. Na takie usługi zdecydują się osoby, które nie mają czasu lub brakuje im talentu i cierpliwości do gotowania. To jeden z najszybciej rozwijających się zawodów, cieszący się powodzeniem szczególnie w dużych miastach, gdzie tempo życia jest dużo szybsze.
- Organizacja imprez — jeżeli dobrze nawiązujesz kontakty oraz potrafisz wywiązywać się ze swoich zobowiązań na czas, śmiało możesz organizować przyjęcia. Możesz wybrać jeden rodzaj imprez, na przykład wesela, baby shower lub urodziny, albo oferować szeroką gamę usług.
- Projektowanie wnętrz — to zawód wymagający poczucia estetyki i umiejętności zrozumienia klienta. Jeżeli masz fajne pomysły, a także wiesz, jak zoptymalizować przestrzeń biurową lub mieszkalną, to świetnie się odnajdziesz.
- Start-up – gdy masz dobry pomysł na biznes, a brakuje Ci kapitału, możesz pozyskać inwestora. W zamian za część udziałów w firmie, zainteresowany Twoim pomysłem może wspomóc Cię finansowo. Nie będziesz zadłużać się w bankach i rozwiniesz skrzydła bez ogromnego wkładu własnego.
- Prowadzenie bloga — to świetny sposób na dodatkową pracę w domu. Możesz zarabiać na reklamach, linkach afiliowanych, a także na współpracy z innymi firmami. Podstawą do rozkręcenia tej działalności jest regularność dodawania wpisów, fajny styl pisania oraz dotarcie do odpowiedniej grupy odbiorców.