Dla wielu par rodzina jest wartością nadrzędną, a jej stałym elementem są dzieci. Warto wiedzieć, jak zajść w ciążę, jak obserwować ciało i jego symptomy, by rozpoznać dni płodne. Na http://mamaluch.pl/ czytamy, że najlepszą metodą na poczęcie dziecka jest częste współżycie, szczególnie w odpowiednich dniach cyklu. Warto wiedzieć, jak je określić, bo wtedy prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest największe.
Jak rozpoznać dni płodne?
Zajście w ciążę według http://mamaluch.pl/ciaza-i-porod/ to jeden z najczęstszych problemów, z jakimi pary zgłaszają do ginekologa. Teoretycznie jest tylko kilka dni w miesiącu, kiedy współżycie może zakończyć się zapłodnieniem i warto dokadnie ten okres umieć u siebie rozpoznać. To kluczowy moment dla zajścia w ciążę szczególnie dla tych wszystkich, którzy się o dziecko starają. Specjaliści zalecają również, by współżyć co dwa – trzy dni. To jeden z najlepszych sposobów, który nawet może zwalaniać nas z konieczności pilnowania owulacji.
Owulacja niejako wyznacza rytm kobiecego ciała. Tym swoistym miesięcznym kalendarzem sterują hormony i to one w dużej mierze są odpowiedzialne za regularność cyklu. To dzięki nim regularnie dojrzewa pęchezyk Graafa z komórką jakową, która, gdy dojrzeje, opuszcza jajnik i przez jajowód podąża do macicy. Ten właśmnie moment nazywamy owulacją i w przeciągu 24 godzin powinno dość do zapłodnienia – czyli dotarcia plemnika do dojrzałej komórki.
Metody określania dni płodnych
Jedną z najbardziej popularnych metod jest określanie dni płodnych w kalendarzu poprzez zaznaczanie dni płodych. To jednak dość zawodny sposób, ponieważ na skutek działania różnych czynników takich jak stres, choroby, przyjmowane leki cykl może ulec skróceniu lub wydłużeniu. Poza tym kobiety mają różne długości drugiej fazy cyklu, a co za tym idzie nie da się do nich dostosować jednego wzroru.
Wiele par, które zastanawiają się, jak szybko zajść w ciążę decyduje się na obserwację zmian w ciele kobiety. Szczególnie należy zwrócić uwagę na charakterystyczny wygląd śluzu, który jest wydzielany z pochwy oraz temperaturę ciała, która wzrasta w trakcie owulacji. Te dwa ważne aspekty warto połączyć, jeśli chcemy obliczyć dni płodne. Najważniejsze dla nas będą kolor, konsystencja i oczywiście ilość śluzu, które zmieniają się w różnych fazach cyklu. Śluz płodny charakteryzuje się tym, że jest przezroczysty, śliski i bardzo rozciągliwy. Możemy go porównać do kurzego białka. Wtedy właśnie powinniśmy regularnie współżyć, bo prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest największe.