Zanim powiesz sakramentalne “TAK” – ile kosztuje ślub cywilny?

Jedną z najważniejszych decyzji, jaką musi podjąć Młoda Para tuż po zaręczynach jest rozpoczęcie planowania uroczystości ślubu cywilnego. A sama ceremonia wraz z całą jego oprawą nie należy niestety do najtańszych wydatków. Co więcej, jego cena wzrasta, gdy młodzi zdecydują się na coraz bardziej popularny ślub w plenerze. Na jakie koszta należy się przygotować?

Ślub cywilny to cudowny moment prawnego usankcjonowania przed Urzędem Stanu Cywilnego miłości obojga zakochanych. Jednakże z tak ważną ceremonią wiążą się pewne stałe opłaty, którzy przyszli małżonkowie muszą uregulować przynajmniej miesiąc, przed planowanym ślubem. Skąd wziąć na to pieniądze? Może warto zasięgnąć pomocy najbliższych albo pokusić się o sprawdzone chwilówki online, które mogą wyciągnąć pomocną dłoń, w tak stresującym dla nas momencie.

Ślub cywilny – tych kosztów nie ominiesz!

Na co najmniej miesiąc przed wyczekiwaną ceremonią, przyszli małżonkowie muszą osobiście zgłosić się do Urzędu Stanu Cywilnego i wnieść obowiązkową opłatę skarbową za sporządzenie aktu małżeństwa, w wysokości 84 zł. Oprócz tego konieczne jest również uiszczenie kosztów za inne czynności urzędowe, które są stałe na terenie całego kraju. Kształtują się następująco:

  • Koszty za dokument potwierdzający brak jakichkolwiek przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa – 22 zł.
  • Opłata za zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa między obywatelami Polski, poza granicami kraju – 38 zł.
  • Opłata za decyzję o przyspieszeniu miesięcznego okresy oczekiwania na zawarcie związku – 39 zł.

Jednak to nie wszystkie wydatki, na jakie narażeni są młodzi narzeczeni. Jeśli pragniemy, by podczas tej wyjątkowej uroczystości towarzyszyła muzyka, to w zależności od USC będziemy musieli zapłacić od 50 do 200 złotych.

Ślub inny niż wszystkie – plener wersja HOT!

Od kilku lat niesłabnącym zainteresowaniem wśród narzeczonych cieszy się ślub wzięty poza siedzibą Urzędu. W końcu złożenie przysięgi małżeńskiej w wymarzonym miejscu – na piaszczystej plaży czy urokliwym parku pozostanie w pamięci nie tylko młodych, ale i zaproszonych gości. Jaki jest koszt takiej ceremonii? Na pewno trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu ok. 1 tys. zł. Należy również pamiętać, że wybrana lokalizacja musi zapewniać powagę Urzędu oraz bezpieczeństwo zgromadzonych osób. Konieczne jest zagwarantowanie odpowiedniego zadaszenia, krzesła i stołu dla urzędnika, a także miejsca na godło.

A co z obrączkami? W przypadku ślubu cywilnego nie są obowiązkowe. Jednak w naszej kalkulacji także i one podlegają kosztom podstawowym. Fakt faktem, że są one przecież najważniejszym symbolem zawartego aktu małżeńskiego.

Ślub cywilny to ważny krok w życiu każdego człowieka. Dlatego warto przygotować się do niego z dużym wyprzedzeniem, bo jego koszty mogą zamknąć się w przedziale kilkuset złotych, ale nawet kilku czy kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wszystko zależy od pomysłowości i możliwości finansowych narzeczonych. Jednak bez względu na cenę, najważniejsze jest i tak jedno – miłość.

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments