Pojedyncza kurzajka może wyglądać niepozornie, ale kiedy zacznie się rozprzestrzeniać, skóra traci estetyczny i zdrowy wygląd. Często zdarza się również, że tego rodzaju brodawki powstają tuż pod płytką paznokciową lub w newralgicznych punktach na stopach – wówczas stają się szczególnie uciążliwe i bolesne. Jak zatem skutecznie pozbyć się kurzajek, w jaki sposób się nimi zarażamy jak tego uniknąć?
Co to jest kurzajka?
Za powstawanie kurzajek, czyli brodawek wirusowych, odpowiedzialny jest wirus HPV (human papilloma virus), czyli tzw. brodawczak ludzki. Szacuje się, że obecnie posiada on ponad 100 odmian – niektóre z nich przyczyniają się również do rozwoju nowotworów i przenoszą się drogą płciową. W przypadku kurzajek do zarażenia może dojść zarówno podczas bezpośredniego kontaktu z zakażoną osobą (np. uścisk dłoni), jak również z przedmiotami – warto zachować szczególną ostrożność w takich miejscach, jak publiczne baseny, sauny, toalety czy salony kosmetyczne. Pojawianiu się brodawek sprzyjają także czynniki wewnętrzne, takie jak przemęczenie i osłabienie organizmu oraz obniżenie odporności, nadmierny stres czy po prostu niewłaściwa dieta.
Jakie są rodzaje brodawek?
Kurzajki – w zależności od odmiany wirusa – mogą przyjmować różną postać. Niektóre z nich, jak brodawki płaskie, pojawiają się zazwyczaj na czole, szyi i rękach w okresie dzieciństwa i wczesnej młodości, przybierając formę niewielkich grudek w kolorze skóry. Tego rodzaju kurzajki nie sprawiają zbyt wielkiego kłopotu, nie są bolesne i często znikają same. O wiele bardziej problematyczne są brodawki typu myrmecia czy brodawki mozaikowe. Pierwsze z nich mogą występować zarówno na stopach, jak też na dłoniach i paznokciach, wywołując nawet stany zapalne. Natomiast kurzajki mozaikowe tworzą się przeważnie na stopach i są wprawdzie mniej dokuczliwe niż myrmecia, za to mają większą tendencję do nawrotów.
Leczenie kurzajek
Aby zlikwidować kurzajki, możemy sięgnąć zarówno po dostępne w aptekach płyny, żele czy maści do stosowania miejscowego. Tego rodzaju preparaty, zawierające kwas salicylowy i mlekowy, pomagają w zmiękczaniu naskórka i stopniowego złuszczania niekorzystnych zmian skórnych. Innym sposobem, obecnie chyba najbardziej popularnym i skutecznym, jest zamrażanie kurzajek. Tego rodzaju zabieg możemy wykonać zarówno w gabinecie dermatologa (krioterapia), jak też w domowym zaciszu, korzystając z zamrażaczy do samodzielnej aplikacji, które łatwo znajdziemy także w sklepach internetowych, np. http://undofen.pl/kurzajki/.
Jeżeli zdecydujemy się na pomoc dermatologa, oprócz zamrażania ciekłym azotem, mamy do dyspozycji także kilka innych metod usuwania kurzajek: z zastosowaniem prądu (czyli elektrokoagulacja), lasera (laseroterapia)lub chirurgicznie, czyli metodą łyżeczkowania, przy znieczuleniu miejscowym. Jednak najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem na pozbycie się kurzajek jest ich zamrażanie, gdyż dzięki temu unikamy ryzyka autozakażenia.