Mając uzbierany kapitał, często stoimy przed wyzwaniem, by go dobrze ulokować. Najlepiej by te pieniądze nie traciły na wartości, a w niedalekiej przyszłości dały nam zysk. Od dłuższego czasu wiadomo, że warto inwestować w rynek nieruchomości, a najprostszym rozwiązaniem, jest kupno mieszkania na wynajem.
Lokalizacja i standard
Dobrym pomysłem jest inwestycja w mieszkanie nowe, na obrzeżach większych miast, jak Kraków, Warszawa, Wrocław. Nie każdy chce wynajmować mieszkanie w centrum, by mieć blisko. Wiele ludzi ceni sobie spokój, zieleń i komfort. Kupno apartamentu, jak np. apartamentywielicka.pl w Krakowie. Zapewnia nam i tak dogodną lokalizację, szybki dojazd nawet w przypadku braku samochodu, a ciszę i zieleń dokoła. Zakup nowego mieszkania zapewnia nam możliwość urządzenia go jak nam wygodnie, bez potrzeby dodatkowego remontu. Nie musimy tego mieszkania urządzać za duże kwoty, ale chętniej znajdziemy najemcę na wyższy standard. Mieszkanie jakiego szukamy raczej nie może mieć pomieszczeń przechodnich. O wiele łatwiej wynająć takie, które posiada więcej pokoi z oddzielnym dostępem.
Inwestycja
Dodatkowym atutem jest to, że jeśli zabraknie nam gotówki, uzyskanie kredytu na zakup mieszkania przyjdzie nam o wiele łatwiej. To, że inwestowanie w nieruchomości jest tylko dla bogatych, jest mitem. Większość obecnie kupowanych mieszkań pod wynajem opiera się na nisko oprocentowanych kredytach. Koszty wynajmu pokrywają nam w takiej sytuacji ratę kredytu, a i zazwyczaj dla nas jeszcze coś zostaje. Po kilku latach mamy spłacony kredyt. Mieszkanie jest już całkowicie nasze i albo mamy stałe źródło dodatkowego dochodu, albo sprzedajemy to mieszkanie. W przypadku gdy wyłożymy całość z własnej kieszeni wiadomo, że zyski są od samego rozpoczęcia wynajmu większe. Jednak warto usiąść z kartką w ręku i policzyć, czy nam się to opłaca.
Plan inwestycyjny
By zysk wypracować, potrzebny jest nam dobry plan inwestycyjny. Oceniamy na wstępie koszty jakie będziemy musieli ponieść związane z zakupem i przystosowaniem lokalu. Koszty ubezpieczenia, koszty notarialne i podatki. Następnie określamy sami zabezpieczenie finansowe na czas kiedy lokal będzie stał pusty, bo nie będzie najemców. Zbadaj rynek w miejscu gdzie kupujesz mieszkanie, określ ceny najmu i popularność miejsca. Zaplanuj zyski jakie osiągniesz, na czysto z każdego miesiąca, kiedy mieszkanie jest wynajmowane.
Obawy
W każdej inwestycji istnieje ryzyko utraty wpływów – jednak można je zminimalizować. Najczęstszym pytaniem jakie sobie zadajemy przed podjęciem decyzji, jest: co jeśli trafię na złych lokatorów. Można zminimalizować ryzyko przez wynajęcie biura pośrednictwa do znalezienia lokatorów, biuro w takim przypadku sporządza za nas umowy i zabezpiecza to prawnie. Ma również większe doświadczenie w znajdowaniu najemców, oraz bierze na siebie koszty i czas związany z dodawaniem ogłoszeń. Wiąże się to niestety z prowizjami. Drugą forma jest wynajem okazjonalny, który w dużym stopniu zabezpiecza wynajmującego, przed ewentualnym ryzykiem.
Zalety zakupu mieszkania pod wynajem
Jeśli wszystko zrobisz jak należy i w sposób przemyślany, możesz korzystać z bardzo dobrej inwestycji w czasie całego jej trwania:
stajesz się właścicielem mieszkania, które opłaca ktoś za Ciebie i jeszcze za to płaci Tobie,
przychody są stałe i przewyższają oprocentowanie lokat,
Twoje zakupione mieszkania nie traci na wartości, a wręcz może nastąpić wzrost,
nawet jeśli kupujesz na kredyt to, kredyty hipoteczne są nisko oprocentowane i są spłacane z zysku
Rynek wynajmujących mieszkanie z roku na rok się zwiększa. Szczególnie w dużych miastach. Dużo ludzi podejmuje czasową pracę poza miejscem zamieszkania. Nie wszystkich też stać na zakup własnego M. Dużą grupę stanowią też w takich miastach studenci. Mając to na uwadze można śmiało zaryzykować i spróbować Swoich sił na rynku nieruchomości kupując mieszkanie pod wynajem.