Zająć się osobą starszą

Starsze osoby są często bardzo wymagające. Potrzebują sporej uwagi i trzeba im coraz więcej pomagać. Nie są bowiem w takiej kondycji fizycznej oraz psychicznej, aby były w stanie same zagwarantować sobie komfort. Jednak ich rodzina także ma swoje obowiązki, przez które dochodzi często do nieporozumień. W tej sytuacji na ratunek przyjść może opiekunka do osób starszych.

Podstawowe obowiązki opiekunki

Opiekunka do osób starszych ma pełne ręce roboty. Wiele zależy od tego, z jakim klientem ma do czynienia. Jeśli jest to senior po przejściach, który mierzył się z różnymi trudnymi przypadłościami, takimi jak np. rak, czy udar, to trzeba poświęcić mu znacznie więcej czasu. Zdarza się np. że opiekunka będzie musiała radzić sobie z przewijaniem, czy też zmianą pieluch w przypadku osób niedołężnych, natomiast często jest to przynajmniej konieczność zapewnienia higieny, tj. pomoc przy kąpieli. Ponadto, bardzo istotny dla najstarszych osób jest wystrój wnętrz.

Dlatego warto zadbać o porządek w domu – przyda się czasem posprzątać, wyczyścić, odkurzyć, a także zrobić zakupy i ugotować obiad. Może się okazać, że dom wymaga renowacji i wtedy bardzo duże znaczenie ma też pomoc przy takich czynnościach, jak malowanie ścian. Kandydatka na opiekunkę musi wcześniej zapoznać się z informacją dotyczącą przedsięwzięcia, którego chce się podjąć. Powinien tam znaleźć się opis potencjalnego klienta, a także domu i sposobu, w jaki jest urządzony. Ponadto, będzie tam także wiadomość na temat czasu trwania procesu – zwykle jest to od dwóch do trzech tygodni. Istotna jest również kwestia zarobków – najczęściej wahają się one w granicach 1200-1600 euro. Oczywiście dodatkowym wymogiem jest też znajomość języka niemieckiego, przynajmniej w stopniu komunikatywnym.

Jaka powinna być dobra opiekunka?

Bycie opiekunką do osób starszych nie jest łatwe – trzeba przede wszystkim posiadać kilka niezbędnych cech charakteru, bez których łatwo nie będzie. Podstawową jest cierpliwość – tego z pewnością będzie oczekiwać osoba starsza. Czasem należy poświęcić bardzo sporo czasu, żeby wykonać czynności, z których senior będzie zadowolony. Na pewno trzeba wykazywać się empatią i wyrozumiałością względem potrzeb osoby starszej, która ma ich więcej niż przeciętny człowiek. Przed podjęciem się pracy, należy też wyszukać informacje na temat swoich obowiązków. Szczególnie mycie poszczególnych części ciała może okazać się wymagające. Na wielu stronach internetowych znajdują się jednak poradniki dotyczące zajmowania się osobą starszą.

Szukasz ofert pracy dla opiekunki w Niemczech? Odwiedź serwis Privatecare24.pl

0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments