Kategorie - Dom i ogród

Wybieramy nowy grzejnik

Na obecność grzejników zwracamy uwagę przede wszystkim zimą – to w czasie chłodnych dni dostarczają przyjemne ciepło i zapewniają w domu komfortowe warunki. Na jakie aspekty należy zwrócić uwagę, wybierając nowe grzejniki do domu?

Grzejnik – funkcjonalny i es tetryczy

Kaloryfery muszą być urządzeniami wydajnymi i sprawnymi, ponieważ to właśnie ich funkcjonalność stawiamy na pierwszym miejscu. Choć można ładnie je osłonić, w większości wypadków pozostają jednak cały czas widoczne – to z kolei przesłanka ku temu, by w ich wyborze kierować się też względami estetycznymi.

Parametry techniczne, takie jak np. moc, materiał wykonania czy sposób podłączenia, wygląd kaloryfera, a także jego przeznaczenie będą decydowały o tym, jaki model spełni nasze oczekiwania.

wybieramy-nowy-grzejnik-2.jpg

Kilka słów o technice

W przypadku grzejników wchodzących w skład systemu centralnego ogrzewania, do wyboru mamy modele stalowe, aluminiowe oraz żeliwne. Pierwsze z nich są zdecydowanie najpopularniejsze i występują w wielu rozmiarach – zwykle wybieramy spośród nich modele płytowe. Do wyboru mamy także grzejniki członowe, najczęściej wykonane z lekkiego aluminium lub żeliwa. Te ostatnie spotykane są jeszcze w starych domach, choć można zaopatrzyć się także w ich nowoczesne wersje.

Wielkość grzejnika będzie miała wpływ na jego moc – ta z kolei powinna zostać dobrana adekwatnie do wielkości i przeznaczenia pomieszczenia, a także do pełnionej funkcji, którą może być np. nie tylko ogrzewanie, ale też suszenie.

Wybierając nowy kaloryfer do mieszkania zwróćmy też uwagę na rozstaw króćców przyłączeniowych. Dobre jest upewnić się, że pozwoli on łatwo połączyć urządzenie z już istniejącymi gałązkami grzejnikowymi.

wybieramy-nowy-grzejnik-3.jpg

Wygląd kaloryfera

Poza parametrami technicznymi liczy się też wygląd grzejnika. Częściowo zależy on od jego konstrukcji –płytowej, członowej albo drabinkowej. Warto jednak zauważyć, że od pewnego czasu na estetyczny i nowoczesny wizerunek tego typu urządzeń kładzie się coraz większy nacisk – w efekcie na rynku dostępne są modele o zupełnie nietypowych i oryginalnych kształtach, które w niczym nie przypominają tradycyjnych kaloryferów. Ich niepowtarzalność podkreśla także niecodzienna kolorystyka.

Jak dobrać kaloryfer do wnętrza?

Dobór grzejnika powinien być ściśle związany z pomieszczeniem, w którym go zamocujemy. Nie tylko dlatego, że pozwoli ono określić moc i wielkość urządzenia, ale również po to, byśmy mogli zakupić model o odpowiednim wyglądzie. W pomieszczeniach reprezentatywnych, np. takich jak salon czy jadalnia, warto zdecydować się na elegancki, nowoczesny grzejnik o oryginalnym designie. Może to być kaloryfer pionowy lub poziomy, o artystycznej formie, wyposażony w lustro lub szklany panel. Takie urządzenie sprawdzi się też w sypialni, kuchni czy pokoju młodzieżowym.

Osobną kategorię stanowią natomiast grzejniki łazienkowe – tu najczęściej decydujemy się na model w kształcie drabinki. Tego typu urządzenia również doczekały się obecnie wielu modyfikacji i podobnie jak grzejniki pokojowe dostępne są w rozmaitych kształtach i odcieniach, idealnie pasujących do nowoczesnych wnętrz.    Data: 2017-11-28
Najnowsze artykuły:

Komentarze:

Komentarze nie są moderowane - widzisz treści niezgodne z prawem lub nieobyczajne zgłoś ten fakt administracji serwisu.
Polecamy produkty