Kiedyś raczej nie myślano o tym poważnie, bo po pierwsze w okresie letnim nie występowały tak długie fale upałów, a po drugie koszt tych urządzeń był zbyt wysoki. Dzisiaj, gdy klimatyzatory przenośne nie są tak drogie, a okresy z bardzo męczącą temperaturą zdarzają się wcześniej niż zwykle i potrafią trwać nawet do końca września, coraz więcej osób myśli o ich zakupie. Na rynku znajdziemy wiele urządzeń tego typu, ale żeby nasz wybór był przemyślany i trafny, powinien być podparty dokładną analizą.
Pogoda? Nigdy nie jest idealna
Tak to jest z tą pogodą, że jak długo zimno, raz to pada śnieg, raz deszcz, a jeszcze częściej jedno i drugie, marzymy po prostu o słońcu, które zagości na dłużej. A kiedy wreszcie ocieplenie nadchodzi to zaraz mamy dość, bo temperatura zbyt prędko szybuje w górę, osiągając wartości tropikalne. Zamiast się cieszyć, narzekamy, a tak naprawdę możemy temu zaradzić, decydując się na klimatyzator przenośny! Jak nie mamy czasu czytać i chcemy szybko, z pewnego źródła dowiedzieć się, co jest warte uwagi, to na pewno ten TOP 10 klimatyzatorów przenośnych będzie interesujący!
Czytelny podział
Można je podzielić wedle różnych czynników, a najbardziej znane rozróżnienie odnosi się do zastosowanej technologii. W tym względzie wyróżniamy klimatyzery ewaporacyjne oraz klimatyzatory na czynnik chłodniczy.
Klimatyzery ewaporacyjne (tzw. klimatory) – substancją chłodzącą powietrze jest zimna woda. Działa to tak, że powietrze przechodzi przez nawilżoną specjalną tkaninę, a następnie wdmuchiwane jest do pomieszczenia, które chcemy ochłodzić.
Klimatyzatory na czynnik chłodniczy mają inną zasadę funkcjonowania, bo działają w oparciu o właściwości chemiczno-fizyczne różnych gazów. Kiedyś był to freon, ale później się okazało, że negatywnie wpływa na środowisko naturalne. Obecnie więc stosowane są dwie mieszanki gazowe: czynnik chłodzący R407C oraz R410A.
Aby wybrać właściwie, powinniśmy zwracać uwagę na szereg parametrów. Poznajmy je!
Jaka powinna być moc?
Ważna jest przede wszystkim moc chłodnicza/grzewcza, a trzeba przyznać, że nie jest zbyt różnorodna, bo przeważnie klimatyzatory mają moc chłodniczą nie mniejsza niż 2 kW, ale też nie większą niż 4 kW. Jaka moc wystarczy do naszego pomieszczenia? Łatwo to obliczyć, przemnażając wysokość pokoju przez powierzchnię. Przykładowo, chcemy klimatyzować pokój o rozmiarach 3 m x 4 m i wysokości 3,5 m, czyli 3 x 4 x 3,5 daje 42 m3 i taka jest właśnie kubatura pokoju. Żeby jednak uzyskać wynik, musimy wiedzieć, że na każdy m3 potrzebujemy 45W mocy klimatyzatora, co ostatecznie daje nam 1890 W, czyli 1,89 kW.
Jaki wybrać rodzaj czynnika chłodzącego?
Wspominaliśmy już wcześniej, że są dwa do wyboru, czyli R407C oraz R410A. Który lepszy? Według wielu, ten drugi, ponieważ z jednej strony jest wydajniejszy, z drugiej bardziej przyjazny środowisku. Warto jednak wiedzieć, że R407C znajduje się w klimatyzatorach, które są tańsze, tak więc, jak cena jest dla nas najważniejsza, to na pewno istotna informacja.
Inne istotne parametry to:
Przepływa powietrza, który podawany jest w m3/h, a im ta wartość jest wyższa, tym lepiej, bo otrzymujemy szybsze i wydajniejsze chłodzenie;
Poziom chłodzenia – bardzo ważny parametr, bo od niego zależy nasz komfort. Jeśli chcemy cichy sprzęt, to wybierzmy model emitujący około 30 dB, za to ponad 60 dB to już zdecydowanie za dużo. Optymalnym wyborem jest przedział od 45 do 54 dB;
Klasa energetyczna – nie ma tu wielkiej filozofii, a więc im wyższy wskaźnik efektywności energetycznej EER, tym lepsza klasa energetyczna.
Tak to się przedstawia, jeśli mowa o klimatyzatorach przenośnych. Jak widać, jest trochę czynników, na jakie warto zwrócić uwagę, by wybrać dobrze, ale z drugiej strony są one na tyle czytelne, że szybko możemy ocenić, czy interesujący nas sprzęt nadaje się do naszego mieszkania.