Wszystko wokół prania – na co zwracać uwagę kupując pralkę i suszarkę do prania?

Materiał zewnętrzny

Nowoczesne urządzenia powinny cechować się głównie bezawaryjnością, energooszczędnością i dobrym spełnianiem swojej głównej funkcji. Na co jednak warto jeszcze zwracać uwagę dokonując zakupu pralki czy suszarki do prania?

Pralka – jaką wybrać?

W wyborze odpowiedniej pralki z pewnością może pomóc ranking pralek automatycznych, ale warto także zwrócić uwagę na poniższe parametry modelów:

  • pojemność – dla singla z małą łazienką pojemność pralki wynosząca 3 kg będzie zaletą, z racji jej mniejszych wymiarów, ale dla wieloosobowej rodziny może być już wadą.
  • energooszczędność – najwyższa klasa energetyczna to klasa A+++. Im wyższy stopień w klasyfikacji, tym mniejszym zużyciem prądu charakteryzuje się urządzenie. Warto postawić na pralkę klasy A++ lub przynajmniej A+.
  • zużycie wody – oczywiście im mniejsze, tym większa oszczędność użytkowania. Szacuje się, że dobrej klasy pralka zużywa do 10 tysięcy litrów wody rocznie.
  • hałas – natężenie dźwięku w nowoczesnych pralkach wynosi zazwyczaj około 50 decybeli.

Suszarka do prania – jaką wybrać?

Ranking najlepszych suszarek do prania również z pewnością pomoże w dokonaniu wyboru, ale warto poznać charakterystykę poszczególnych rodzajów suszarek i dobrać najodpowiedniejszą do swoich potrzeb:

  • suszarka wywiewowa – suszarki te wymagają podłączenia do instalacji wentylacyjnej, gdyż zostały tak skonstruowane, aby wykorzystane powietrze usuwać na zewnątrz. Ich cena jest stosunkowo niska (nawet poniżej 1000 zł), ale nie należy liczyć na ich energooszczędność.
  • suszarka kondensacyjna – wykorzystując zjawisko skraplania pary wodnej, odprowadzają wodę do pojemnika umieszczonego wewnątrz ich obudowy, dzięki czemu mogą być umieszczone w dowolnym miejscu. Suszarki kondensacyjne z pompą ciepła, w których powietrze na przemian jest ogrzewane i schładzane oraz pozostaje w zamkniętym obiegu, są najbardziej wydajne w suszeniu i charakteryzują się niższym zużyciem energii.

Pojęcie „najlepsza pralka” czy „najlepsza suszarka do prania” dla każdego może oznaczać coś innego. Aby dobrać najlepsze urządzenie do swoich potrzeb, warto wiedzieć, na jakie parametry zwracać uwagę przy dokonywaniu zakupu.

0 0 votes
Oceń wpis

Zobacz także

Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments