Woliera dla kota – co to jest?

Materiał zewnętrzny

Kocia woliera to sposób na zapewnienie kotu prawdziwego azylu. Osoby, które mieszkają w domkach jednorodzinnych i posiadają zielony teren chciałyby umożliwić kotu spędzanie czasu na zewnątrz. Jednak często obawiają się o to, że pupil ucieknie. Chcąc zapewnić czworonogowi bezpieczny kawałek przestrzeni na zewnątrz wystarczy zakupić wolierę. Jest to wybieg, który pozwoli mu na bezpieczne eksploatowanie określonej przez nas przestrzeni. To sposób na bezpieczny spacer po ogrodzie czy tarasie. 

Woliery przeważnie zbudowane są z drewna czy profili stalowych ocynkowanych. Jednak poza poziomymi elementami konstrukcyjnymi najważniejszym elementem konstrukcji jest siatka zabezpieczająca. Powinna być to siatka o drobnych oczkach, aby kot nie prześlizgnął się przez nie, nawet po rozdrapaniu kilku. Najczęściej wykorzystuje się siatkę polietylenową ze względu na to, że jest ona wytrzymała oraz odporna na warunki atmosferyczne. Woliera dla kota to idealne rozwiązanie na balkon, taras czy ogród. 

Optymalny rozmiar woliery – wielkości woliery, które dadzą kotu swobodę

Rozmiar woliery zależy przede wszystkim od możliwości przestrzennych jakie posiadamy. Nie ma określonego rozmiaru, w którym kot czułby się dobrze. Jeżeli posiadasz niewielki balkon i zastanawiasz się czy warto zbudować wolierę – warto. Niezależnie od tego jak dużo przestrzeni dasz swojemu kotu, to będzie mógł on skorzystać z czasu na świeżym powietrzu, a to bardzo ważne. 

Koty uwielbiają spędzać czas na świeżym powietrzu także ze względu na to, że tam zawsze dzieje się coś ciekawego. Jest to jeden ze sposobów na rozładowanie stresu u kota. Przylatujące na ogród czy taras ptaki mogą stanowić świetny element do obserwacji podczas wylegiwania się w cieple promieni słonecznych. 

Zbudowanie woliery to sposób na rozruszanie kota. Wiele pupili ma to do siebie, że w warunkach domowych po jakimś czasie stają się ospałe, a wręcz leniwe. Woliera może być świetnym sposobem na zapewnienie mu większej aktywności. 

Woliera ogrodowa – możliwość dla kota na czas na świeżym powietrzu

Spędzanie wspólnego czasu na zewnątrz, długie godziny wylegiwania się na balkonie czy możliwość obserwowania przelatujących ptaków czy spacerujących w pobliżu innych kotów, to nieoceniony prezent, który z pewnością doceni każdy kot. 

Ogród, balkon czy taras bez odpowiedniego zabezpieczenia mogą okazać się niebezpieczne dla naszego pupila. Wspinając się na barierki kot może ulec wypadkowi, szczególnie wtedy, kiedy większość swojego życia spędził w bezpiecznym domu. Wypuszczanie go na samotne spacery po ogrodzie z pewnością pewnego dnia spowoduje, że będzie miał on ochotę oddalić się nieco dalej. Bez odpowiedniej opieki może spotkać go przykra niespodzianka, kiedy napotka inne koty z okolicy.

Przeciwnicy naturalni to tylko jeden z wielu problemów. Może także się zdarzyć, że nasz kot zje coś czego nie powinien. Jeżeli będą to pozostawione resztki jedzenia, to może się to skończyć przejściowymi problemami z żołądkiem. Gorzej kiedy trafi na nieprzyjazną osobę, która poczęstuje go trucizną. Nie można także zapominać o ruchliwych ulicach, które znajdują się w pobliżu. Puszczając kota nigdy nie mamy pewności czy będzie trzymał się jedynie pobliskiej ulicy czy uda się nieco dalej. 

Jeżeli nie chcesz narażać swojego pupila na uszczerbek na zdrowiu, a jednocześnie pragniesz, aby spędzał on czas na świeżym powietrzu – zapewnij mu wolierę. Na rynku dostępnych jest wiele zabawek, gadżetów do środka, dzięki którym przebywanie w ograniczonej dla kota przestrzeni nie będzie nudne. 

0 0 votes
Oceń wpis

Zobacz także

Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments