Przerwa na kawę to nieodłączny element każdej pracy biurowej. Jednak do efektywnego działania kawa nie wystarczy – nasz organizm potrzebuje jeszcze odpowiedniej ilości wody. W ciągu dnia powinniśmy wypijać średnio ok. 2 litrów wody (dokładna ilość jest uzależniona od wieku, wagi, wzrostu oraz aktywności fizycznej). Co więcej, ta ilość powinna być właściwie rozłożona w czasie – wypicie 2 litrów wody naraz nie przyniesie oczekiwanych efektów, wręcz przeciwnie. Dlatego, spędzając sporą część dnia w biurze, powinniśmy zatroszczyć się o stały dostęp do wody źródlanej lub mineralnej, aby uzupełnianie płynów nie odbywało się wyłącznie przy pomocy ekspresu do kawy.
Pracodawca powinien zapewnić wodę
Warto wiedzieć, że woda w biurze nie jest nadzwyczajnym luksusem ani przywilejem dla najbardziej produktywnych pracowników. Według rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26 września 1997, pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom wodę pitną lub inne napoje, niezależnie od rodzaju i miejsca wykonywania pracy. Dlatego w każdym biurze powinna znajdować się wystarczająca ilość wody butelkowanej lub regularnie uzupełniany dystrybutor do wody.
Woda zwiększa efektywność
O tym, jak niezbędna jest woda dla prawidłowego funkcjonowania organizmu nie trzeba chyba nikomu przypominać. Procesy metaboliczne, transport składników odżywczych, usuwanie zbędnych produktów przemiany materii, oczyszczanie z toksyn czy regulacja temperatury ciała – wszystko to nie mogłoby działać bez wody. Poza tym picie wody może łagodzić bóle głowy, ponieważ ich przyczyną jest często niewystarczające nawodnienie mózgu. Konsekwencją niedostatecznego nawodnienia organizmu może być również wzmożona senność i uczucie zmęczenia, złe samopoczucie i rozdrażnienie oraz trudności z trzeźwym i twórczym myśleniem. Nietrudno przewidzieć, że pracownik w takim stanie nie może zbyt wiele zdziałać. Dlatego zapewnienie wody w biurze to przede wszystkim inwestycja, która zaprocentuje bardzo szybko.
Regularne dostawy wody prosto do biura
Niezależnie od tego, czy w biurze pracuje 5000 osób czy tylko 5, raczej trudno oczekiwać, przywożenie zgrzewek butelkowanej wody z pobliskiego hipermarketu przez asystentkę, sekretarkę czy choćby zaopatrzeniowca nie wydaje się dobrym rozwiązaniem. Warto zatem pomyśleć o stałym dostawcy wody. Na rynku pojawia się coraz więcej firm zajmujących się dystrybucją wody, więc mamy z czego wybierać – na początek warto poszperać w Internecie i zapoznać się z dostępnymi opcjami dostawy i zestawami konkretnych marek, np. https://getfresh.pl/oferta/zestaw-woda-dystrybutor. Czym powinniśmy się kierować przy wyborze dostawcy? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, jaką wodę oferuje. Woda mineralna nie może być spożywana w zbyt dużych ilościach i nie jest wskazana dla wszystkich grup wiekowych. Dlatego bezpieczniej jest zdecydować się na wodę źródlaną, która nie wiąże się z tego rodzaju ograniczeniami. Ważnym czynnikiem dla przedsiębiorcy jest także cena, jednak w tym przypadku zazwyczaj obowiązują takie same zasady, jak w każdym biznesie – im więcej zamawiamy, tym bardziej korzystną ofertę możemy uzyskać. Przy czym warto pamiętać, że wybór wody pitnej powinien opierać się przede wszystkim na jej jakości.