VAT-REF: czym jest i na jakich zasadach działa?

Materiał zewnętrzny

VAT-REF to wniosek podatkowy umożliwiający zwrot kosztów zagranicznych poniesionych w związku z aktywnościami prowadzonymi przez płatnika. Jeśli osoba prowadząca własną działalność gospodarczą, będąca polskim, czynnym podatnikiem VAT, podróżuje służbowo do krajów Unii Europejskiej i dokonuje tam zakupu konkretnego towaru bądź usługi, nie ma podstaw prawnych umożliwiających odliczenie zagranicznego podatku. Podatnik w takiej sytuacji ma jednak prawo uruchomić procedurę VAT-REFUND, dzięki której możliwe jest uzyskanie zwrotu podatku.

Komu przysługuje VAT-REF?

zwrot podatku VAT z UE możesz się ubiegać, jeśli:

  • jesteś czynnym podatnikiem VAT i prowadzisz działalność gospodarczą, spółkę osobową bądź spółkę prawa handlowego,

  • często odbywasz służbowe podróże do krajów Unii Europejskiej i płacisz za przejazdy autostradą, paliwo etc.,

  • stałe miejsce zamieszkania czy siedziba Twojej firmy nie są zlokalizowane w kraju UE, w którym nabyłeś określone produkty lub usługi.

W jakich przypadkach można się ubiegać o zwrot VAT-REF?

Podstawą do uzyskania zwrotu zagranicznego podatku jest dokument importowy lub faktura potwierdzająca dany zakup. W niektórych sytuacjach urząd może wymagać od wnioskodawcy także innych pism bądź dodatkowych informacji. Podatnik może wnioskować o zwrot kosztów poniesionych jedynie w związku z nabyciem towarów lub usług związanych z działalnością przedsiębiorstwa, np. zwrot VAT za paliwo.

Poniżej przedstawiamy najczęściej pojawiające się sytuacje, w których procedura VAT-REF znajduje zastosowanie:

  • opłaty drogowe takie jak należność za przejazd autostradą, wspomniane wcześniej paliwo, opłaty za parking i inne wynikające z należności drogowych,

  • koszty związane ze środkiem transportu: ewentualne naprawy, nabycie części zamiennych, opłaty za wynajem np. samochodu,

  • opłaty związane z podróżą, np. bilety na transport publiczny,

  • zakwaterowanie w hotelu związane z służbowymi wyjazdami, usługi restauracyjne czy koszty żywności,

  • koszty biletów wstępu na wydarzenia takie jak konferencje czy szkolenia,

  • działania reprezentacyjne.

Profesjonalna pomoc w rozliczeniu zagranicznego podatku

Wypełnianie zeznań podatkowych bywa uciążliwe – zwłaszcza, jeśli samodzielnie prowadzimy firmę i wszelkie obowiązki rozliczeniowe wykonujemy po godzinach pracy. Rachunkowe zawiłości i niejasne formularze to problem wielu osób, które decydują się powierzyć podatkowe rozliczenie profesjonalistom, którzy szybko i prawidłowo poradzą sobie z biurokratycznymi obowiązkami. Rozliczanie zagranicznego podatku oraz nadzór nad wszelkimi procedurami oferuje firma VAT-REF, która świadczy usługi w zakresie podatkowym już od kilku lat. Grupa specjalistów, w odpowiedzi na dynamicznie zmieniające się potrzeby klientów, wprowadziła do firmowej oferty dwa tryby rozliczeń: standardowy, obejmujący kompletowanie faktur, rachunków oraz pozostałych dokumentów i stworzenie na ich podstawie wniosku. Tryb przyspieszony dedykowany jest natomiast osobom, którym zależy na szybkiej realizacji usługi – w tym przypadku wypłata środków następuje znacznie szybciej, mianowicie w ciągu siedmiu dni od momentu przesłania wszystkich niezbędnych dokumentów. Powierzenie rozliczenia podatku specjalistom z firmy VAT-REF to przemyślana i i opłacalna inwestycja, która zapewni bezproblemowy i szybki zwrot VAT z UE.

0 0 votes
Oceń wpis

Zobacz także

Subscribe
Powiadom o
guest
Ze względu na spam wyłączona została możliwość wstawiania linków w komentarzach. Komentarze zawierające odnośniki będą kasowane.
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments