Uwaga na fałszywe linki i wiadomości służące wyłudzeniu Twoich danych i pieniędzy

Opłacenia zakupu za pomocą aplikacji płatniczej dokonuje większość Polaków. Również coraz więcej oszustów próbuje wykorzystać potencjalnych kontrahentów do podania danych karty bankowej, co skończy się utratą pieniędzy. Co zrobić, żeby uniknąć oszustwa? Czytaj zasady bezpieczeństwa, miej ograniczone zaufanie oraz sprawdzaj poprawność językową strony.

Uważaj na oszustów – wykorzystują OLX, WhatsApp i InPost

Najczęściej spotykane w Polsce są oszustwa na OLX. Do tego celu oszuści komunikują się z potencjalną ofiarą za pośrednictwem aplikacji WhatsApp. Najczęściej sytuacja wygląda tak, że po wystawieniu jakiegokolwiek przedmiotu na OLX od razu dostajemy wiadomość na WhatsApp z pytaniem o przedmiot i z prośbą o sprzedaż poprzez wysyłkę OLX.

---REKLAMA ---

Czasem wysyła link, który sugeruje, że klient już wpłacił pieniądze, a z twojej strony wystarczy wpisać dane, by przyszedł kurier i odebrał przesyłkę. Oczywiście link prowadzi do fałszywej strony internetowej, która ma na celu zdobycie numeru karty płatniczej, daty ważności oraz numeru CVV.

Bardzo podobny schemat działania mają oszustwa z wykorzystaniem firmy InPost. Oszust wysyła w wiadomości sms przesyła informację o przesyłce, która ma zostać do nas doręczona oraz instrukcję płatności za paczkę. Oczywiście linki prowadzą do fałszywych stron, a ich użycie daje oszustom wszelkie dane konta.

Oszustwa na OLX i nie tylko, czyli podanie danych twojej karty i konta bankowego może dużo kosztować. Jak tego uniknąć?

Zaniechanie korzystania z portali aukcyjnych nie jest rozwiązaniem. Wystarczy stosować się do kilku prostych kroków, żeby nie dać oszustom dostępu do swoich pieniędzy, a wtedy wszytko będzie dobrze i zakupy spokojnie dotrą do ciebie bez straty wszystkich pieniędzy czy odbioru cegły w kartonie zamiast iPhona.

Przede wszystkim stosuj się do wytycznych, jakie w kwestii bezpieczeństwa stworzył portal na którym kupujesz. Zobacz instrukcje płatności oraz unikaj bezpośrednich transakcji na numer telefonu. Pamiętaj, że strony OLX czy Allegro chronią kupujących jeśli cała transakcja odbywa się poprzez portal.

Jeśli wypełniasz formularz czy wchodzisz w link, który kieruje cię do zewnętrznej strony, zawsze sprawdzaj poprawność językową witryny. Chodzi tu zarówno o literówki w adresie, brak szyfrowania https czy błędy w treści. Jeśli podasz konto bankowe na fałszywej stronie od razu skontaktuj się ze swoim bankiem, by od ręki zastrzec swoją kartę.

REKLAMA